05 квітня 2022 рокум. Ужгород№ 260/6728/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Ватлін Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про визнання рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 05 квітня 2022 року проголошено вступну та резолютивну частини Ухвали. Ухвала в повному обсязі складена 08 квітня 2022 року.
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області (далі - відповідач, Оноківська сільська рада), яким просить визнати протиправною бездіяльність Оноківської сільської ради та скасувати рішення 9 сесії восьмого скликання Оноківської сільської ради від 16.09.2021 року № 672-ІХ-VІІІ «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва гр. ОСОБА_1 » та зобов'язати Оноківську сільську раду прийняти рішення про затвердження документації із землеустрою «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва, яка розташована за адресою: на території Оноківської сільської ради, с. Оноківці, урочище «Лиса гора», Ужгородського району, Закарпатської області, кадастровий номер земельної ділянки 2124884800:11:018:0255, гр. ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням Оноківської сільської ради від 02.06.2017 року за № 412 гр. ОСОБА_1 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, пл. 0,12 га для ведення індивідуального садівництва в с. Оноківці, ур. «Лиса гора». У подальшому, на підставі вказаного рішення, позивач звернулася із заявою від 13.11.2019 року № 273/19 до ФОП ОСОБА_2 про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Вказаний проект землеустрою погоджено експертом державної експертизи ГУ Держгеокадастру у Одеській області, що підтверджено висновком від 06.03.2020 року № 4894/82-20. Також, вказаний проект землеустрою погоджено висновком відділу містобудування та архітектури Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області від 02.12.2019 року за № 1151/08-20. За підписом представника сільської ради надано викопіювання. Земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 2124884800:11:018:0255.
Разом з тим, спірним рішенням від 16.09.2021 року № 672-ІХ-VІІІ позивачу відмовлено в затвердженні проекту землеустрою у зв'язку з невідповідністю вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації (земельна ділянка перебуває у власності інших громадян згідно наявної інвентаризації населеного с. Оноківці).
Вважаючи таку відмову протиправною і не обгрунтованою, оскільки Земельним кодексом України не передбачено підстав для відмови у затвердженні погодженого проекту землеустрою, позивач звернулася до суду із даним позовом про скасування спірного рішення.
Ухвалою судді від 08.12.2021 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, запропоновано відповідачеві надати відзив на позовну заяву у разі її заперечення.
20.12.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що Оноківська сільська рада заперечує проти задоволення позовних вимог з огляду на законність та обгрунтованість прийнятого спірного рішення. В обгрунтування підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою поданого гр. ОСОБА_1 зазначає, що ділянка землі, на яку претендує остання накладається на земельні ділянки, які перебувають у власності інших громадян згідно наявної інвентаризації населеного пункту с. Оноківці, графічних матеріалів з позначенням місця розташування та підтверджено відповідними державними актами на право приватної власності на земельні ділянки, а саме: земельна ділянка гр. ОСОБА_3 площею 0,08 га, державний акт серія ЗК 012-07592; земельна ділянка гр. ОСОБА_4 , площею 0,08 га, державний акт серія ЗК 012-07591; земельна ділянка гр. ОСОБА_5 , площею 0,08 га, державний акт серія ЗК 012-07190.
При цьому, суд констатує, що на підтвердження вказаних обставин, відповідачем надано копії зазначених вище державних актів та копію викопіювання з місцевості розташованих земельних ділянок.
В контексті наведеного суд зазначає, що одним із принципів адміністративного судочинства є офіційне з'ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з'ясування обставин у справі. Отже, адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.
Так, як зазначено відповідачем у відзиві на позовну заяву, підставою для відмови позивачі у затвердженні проекту землеустрою слугувала та обставина, що земельна ділянка на яку претендує ОСОБА_1 накладається на земельні ділянки, які перебувають у власності інших громадян згідно наявної інвентаризації населеного пункту с. Оноківці.
Згідно ст. 57 Закону України «Про землеустрій», технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель розробляється за рішенням власників (розпорядників) земельних ділянок або за рішенням сільських, селищних, міських рад. Рішення про розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення приймається у порядку, визначеному статтею 35 цього Закону.
Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель включає: а) пояснювальну записку; б) матеріали топографо-геодезичних вишукувань; в) пропозиції щодо узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, що посвідчують право на земельну ділянку, та Державному земельному кадастрі; г) робочий і зведений інвентаризаційні плани; ґ) переліки земельних ділянок (земель) у розрізі за категоріями земель та угіддями, наданих у власність (користування) з кадастровими номерами, наданих у власність (користування) без кадастрових номерів, не наданих у власність чи користування, що використовуються без документів, що посвідчують право на них, що використовуються не за цільовим призначенням, невитребуваних земельних часток (паїв), відумерлої спадщини.
У разі формування земельної ділянки технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель також включає: а) відомості про обчислення площі земельної ділянки; б) кадастровий план земельної ділянки; в) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; г) відомості про встановлені межові знаки.
У разі виправлення помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру щодо меж земельних ділянок та/або інших відомостей про земельні ділянки, технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель також включає кадастрові плани відповідних земельних ділянок із зазначенням виправлених відомостей про них.
Згідно ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 74 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Отже обставинами, які входять до предмету доказування, є підстави відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою.
Так, дослідивши матеріали адміністративної справи, з метою забезпечення правильного та об'єктивного розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача належні докази на підтвердження обставин, що слугували підставою для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою.
Відповідно до ч. 3 ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно ч. 7 ст. 80 КАС України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Частиною 5 ст. 124 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов'язковими до виконання на території України, та згідно п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України - обов'язковість рішень суду є однією із основних засад судочинства. Згідно ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Крім того, невиконання судового рішення без поважних причин є підставою для притягнення до відповідальності (в тому числі, кримінальної) в порядку, передбаченому законодавством.
У відповідності до вимог ч.2 ст. 223 КАС України, якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі.
Керуючись ст. ст. 14, 80, 223, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Витребувати від Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області належним чином засвідчені копії та/або оригінали (для огляду в судовому засіданні) наступних доказів: рішення про інвентаризацію земель населеного пункту с. Оноківці, до якого входить спірна земельна ділянка, технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель населеного пункту с. Оноківці, до якого входить спірна земельна ділянка, та інші докази в обґрунтування правомірності прийнятого рішення.
2. Витребувані докази надіслати до Закарпатського окружного адміністративного суду (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, 30) у п'ятиденний строк з дня отримання даної ухвали.
3. Роз'яснити відповідачу, що відповідно до положень ст. 80 КАС України за неподання без поважних причин доказів, витребуваних судом, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом, зокрема, штраф або тимчасове вилучення доказів для дослідження судом.
4. Оголосити перерву у розгляді адміністративної справи до 10 травня 2022 року. Призначити судове засідання з розгляду адміністративної справи на 09:30 год. 10 травня 2022 року в залі судових засідань Закарпатського окружного адміністративного суду за адресою: м. Ужгород, вул. Загорська, 30.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя С.І. Рейті