Рішення від 08.04.2022 по справі 160/3648/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2022 року Справа № 160/3648/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

16 лютого 2022 року (до відділення поштового зв'язку таку подано 10 лютого 2022 року) до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року перерахунку пенсії за вислугу років при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 липня 2021 року у справі № 160/7415/21;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Означені позовні вимоги протиправністю дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року перерахунку пенсії за вислугу років при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 липня 2021 року у справі № 160/7415/21.

ГУ ПФУ в Дніпропетровській області як відзив на позовну заяву так і засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 до суду не надано.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.02.2022 року, зазначена вище справа була розподілена та 17.02.2022 року передана судді Пруднику С.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.02.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за ви слугою 29 років призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

За реплікацією «Діловодство спеціалізованого суду» встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 року у справі №160/8879/19 позовну заяву задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 77% до 70% сум грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд.26, м. Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у порядку і розмірах визначених постановою КМ України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Означене судове рішення набрало законної сили 03.12.2019 року.

Також, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 року у справі 160/7415/21 позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки від 14.05.2020 року № ФД 108989 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, наданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки разом з повідомленням від 01.07.2020 року № 7/11905А/4 (про надання довідки) про підстави для перерахунку пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розмірів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років), що зазначені у довідці Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.05.2020 року № ФД 108989 про розмір грошового забезпечення, яка надана разом з повідомленням від 01.07.2020 року № 7/11905А/4 (про надання довідки) про підстави для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до нової довідки від 29.05.2020 року № ФД 108989 про розмір грошового забезпечення, яка надана Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки разом з повідомленням від 01.07.2020 року № 7/11905/4 (про надання довідки) про підстави для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення" осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704 згідно з новою довідкою Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.05.2020 року № ФД 108989 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року, яка надана разом з повідомленням (про надання довідки) про підстави перерахунку пенсії від 01.07.2020 року № 7/11905/4.

Розподіл судових витрат не здійснювався.

Означене судове рішення набрало законної сили 26.08.2021 року.

Як зазначив позивач у поданій до суду позовній заяві, при проведенні перерахунку його пенсії відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду Дніпропетровської області від 26.07.2021 року у справі № 160/7415/21, на підставі довідок Дніпропетровського ОТЦК та СП, що зазначені у резолютивній частині цього рішення суду, відповідач одночасно з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року безпідставно зменшив і основний розмір його пенсії з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

За таких обставин, позивач 17 грудня 2021 року, звернувся до відповідача з відповідною заявою, згідно з якою серед іншого просив повторно здійснити перерахунок та виплату йому пенсії на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 року у справі № 160/7415/21, виходячи з відомостей про грошове забезпечення, зазначених в довідках Дніпропетровського ОТЦК та СП № ФД 108989, яка надана разом з повідомленням від 02.12.2020 року № 7/14099/4 (про надання довідки) та від 29.05.2020 року № ФД 108989, яка надана разом з повідомленням (про надання довідки) про підстави перерахунку пенсії від 01.07.2020 року № 7/11905/4, з урахуванням встановлених обставин та висновків Дніпропетровського окружного адміністративного суду, що зазначені в рішенні від 31.10.2019 року у справі № 160/8879/19, а саме з урахуванням - 77% відповідних сум грошового забезпечення.

Про результати розгляду заяви позивача від 17.12.2021 року відповідач повідомив йому листом від 27.01.2022 року № 3241-40604/К-01/8-0400/22, де зазначив наступне.

«…Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2019 року у справі № 160/8879/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою КМ України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення суду ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 у розмірі 77% від грошового забезпечення 9405,00 грн., яке зазначено у довідці від 12.03.2018 № ФД 108989, виданої Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом.

Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22 серпня 2018 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», пунктом 2 якої передбачено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - Порядок), затвердженого цією Постановою.

Різниця між розміром пенсії, визначеним відповідно до рішення суду і розміром пенсії, обчисленим без урахування рішення суду буде виплачуватись відповідно до Порядку після взяття судових рішень на облік в окремому реєстрі та після прийняття відповідного рішення Комісією Пенсійного фонду України з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Згідно з пунктом 4 Порядку черговість виконання рішень визначалася датою надходження до боржника.

Пунктом 10 Порядку було передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Доплата на виконання рішення суду за період з 01.01.2018 по 02.12.2019 становить 9413,26 грн.

Доплату пенсії з дня набрання рішення законної сили, тобто з 03.12.2019 по 31.01.2020 у розмірі 1120,25 грн. ОСОБА_1 отримав разом з пенсією у лютому 2020 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 липня 2021 року у справі № 160/7415/21 зобов'язано Головне здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років), що зазначені у довідці Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.05.2020 року № ФД 108989 про розмір грошового забезпечення, яка надана разом з повідомленням від 01.07.2020 року № 7/11905А/4 (про надання довідки) про підстави для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення "осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704 згідно з новою довідкою Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.05.2020 року № ФД 108989 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року, яка надана разом з повідомленням (про надання довідки) про підстави перерахунку пенсії від 01.07.2020 року № 7/11905/4.

На виконання рішення суду ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 у розмірі 70% від грошового забезпечення 9937,11 грн., яке зазначено у довідці яка надана Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 14.05.2020 за № ФД 108989 та з 01.04.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 17736,75 грн, яке зазначено у довідці, яка надана Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 29.05.2020 за № ФД 108989.

Доплата на виконання рішення суду за період з 01.01.2018 по 30.11.2021 становить 195165,78 грн.

Рішенням суду від 26.07.2021 по справі № 160/7415/21 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, тому ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 у справі № 640/5248/19, з урахуванням змін, внесених Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду № 640/5248/19 від 22.07.2020, визнано протиправним та скасовано Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649.

Кодексом адміністративного судочинства України передбачено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань.

Відповідно до статті 8 Закону № 2262 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, доплату на виконання рішень суду, винесених на користь ОСОБА_1 , буде здійснено після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Виплата пенсії з 01.12.2021 здійснюється у розмірі 13596,79 грн., який обчислено на виконання рішення суду.

Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії виконані Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Пенсійного фонду України…».

Вважаючи такі дії ПФУ протиправними, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Преамбулою цього закону встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, а саме: цифри «90» замінено цифрами «80».

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166-VII також внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно з якими цифри «80» замінено цифрами «70».

При цьому, ч. 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 22 Конституції України визначено, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд зауважує, що ст. 13 Закону № 2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а його стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

З аналізу наведеного видно, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст. 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін не зазнала.

З урахуванням викладеного, суд робить висновок, що при перерахунку пенсії позивачу відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується при призначенні пенсії.

При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, у той час як відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Внесені Законом № 1166-VІІ зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не застосовуються до перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 04 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18), залишеного у силі постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

З урахуванням викладеного, у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивачу при здійсненні перерахунку як з 01.01.2018 року так і з 01.04.2019 року.

Враховуючи викладене, суд робить висновок про протиправність дій відповідача щодо перерахунку пенсії як з 01.01.2018 року так і з 01.04.2019 року виходячи з 70 % суми грошового забезпечення замість 77%.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З урахуванням вказаних вимог, перевіривши дії відповідача з перерахунку пенсії позивачу застосувавши нижчий розмір відсотку відповідних сум грошового забезпечення, суд дійшов висновку, що відповідач, у такий спосіб діяв протиправно, чим позбавив права особи на належний рівень соціального захисту.

Крім того, суд вважає належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача, враховуючи ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 245 КАС України, є саме зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, направлені на усунення порушеного права позивача виходячи із наданих повноважень адміністративного суду, встановлених ст. 245 КАС України.

Стосовно визначення позивачем в прохальній частині про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача у відповідності до правових норм, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії. Такими діями є проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, у відповідності до норм, проаналізованих у рішенні суду, повторне зазначення в резолютивній частині рішення норм законодавства є недоречним.

При цьому, суд зазначає про недоцільність позовних вимог позивача щодо визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року перерахунку пенсії за вислугу років при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 липня 2021 року у справі № 160/7415/21 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, оскільки вказане судове рішення виконано відповідачем та перерахунок на його підставі вже проведений.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ї - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 77% до 70% від розміру суми грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року виходячи з 77% від розміру грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С. В. Прудник