Рішення від 07.04.2022 по справі 140/1953/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2022 року ЛуцькСправа № 140/1953/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо не зарахування періодів роботи до страхового і пільгового стажу та зобов'язання зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.11.2010 по 31.12.2010, з 01.12.2016 по 31.08.2018 та з 01.01.2018 по 28.02.2019 на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», здійснити перерахунок пенсії з врахуванням зарахованого стажу роботи та виплачувати пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону № 345-VI з 08.05.2019 (з дати призначення пенсії).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 15.05.2019 отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності та є непрацюючим пенсіонером.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування ряду періодів його роботи до страхового та пільгового стажу та здійснення перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», проте 09.04.2021 відповідач повідомив листом №2962-2686/Ш-02/8-0300/21 про те, що періоди роботи з 01.12.2016 по 31.08.2018 та з 01.01.2018 по 28.02.2019 не підлягають зарахуванню з тих підстав, що роботодавцем не сплачено страхових внесків.

Позивач вказану відмову вважає безпідставною та зазначає, що за періоди роботи з 01.11.2010 по 31.12.2010, з 01.12.2016 по 31.08.2018 та з 01.01.2018 по 28.02.2019 на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата роботодавцем, а обов'язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 21.03.2022 відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності не зарахування спірних періодів роботи до страхового та пільгового стажу через відсутність інформації про сплату страхових внесків.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 15.05.2019 відповідно до Закону № 1058-IV, при цьому розмір пенсії обчислено з урахуванням ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», що підтверджується листом ГУ ПФУ у Волинській області від 09.04.2021 №2962-2686/Ш-02/8-0300/21.

На звернення позивача до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою щодо зарахування періодів роботи з 01.12.2016 по 31.08.2018 та з 01.01.2018 по 28.02.2019 до розрахунку пенсії, відповідач листом від 09.04.2021 №2962-2686/Ш-02/8-0300/21 повідомив ОСОБА_1 , що вищевказані періоди роботи у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» не враховані при обчисленні розміру пенсії у зв'язку із відсутністю інформації про сплату страхових внесків.

Вважаючи дії ГУ ПФУ у Волинській області протиправними позивач звернувся в суд із цим позовом.

При вирішенні даного суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до статті 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно із преамбулою Закону № 1058-IV цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону № 1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового чи пільгового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.

Крім того, при вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 (справа № 208/6680/16-а), від 20.03.2019 (справа № 688/947/17), від 30.09.2019 (справа № 316/1392/16-а), відповідно до яких, за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.

Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник, зокрема, щодо не зарахування відповідачем до страхового та пільгового стажу періодів роботи у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку із відсутністю сплати страхових внесків.

Так, з індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідка форми ОК-5) дійсно вбачається, що періоди роботи з 01.12.2016 по 31.08.2018 та з 01.01.2018 по 28.02.2019 у ВП «Шахта №1 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» (ідентифікаційний код 00176236) не зараховані до страхового стажу.

Разом з тим, із вказаних відомостей вбачається нарахування позивачу заробітної плати за цей період роботи. Крім того, спірний період роботи підтверджується записами у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 , довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 16.05.2019 № 95 та від 14.05.2019 № 127, Витягами з Наказу по ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» про проведення атестації робочих місць № 85 від 31.05.2010, № 89 від 11.05.2004, № 23-К від 24.01.2000, № 87 від 11.05.2009, № 131 від 28.05.2015, Витягом з Наказу по ВП «Шахта № 1 «Нововолинська» про проведення атестації робочих місць № 33 від 22.02.2000.

Отже, на думку суду, оскільки наявними у справі письмовими доказами підтверджується, що з 01.12.2016 по 31.08.2018 та з 01.01.2018 по 28.02.2019 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхувальником страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового та пільгового стажу позивача вказані періоди роботи. Суд наголошує, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства зі страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового та пільгового стажу позивача періодів його роботи на такому підприємстві.

З урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового та пільгового стажу позивача періодів роботи 01.12.2016 по 31.08.2018 та з 01.01.2018 по 28.02.2019 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», та про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням вказаного стажу та вимог статті 8 Закону № 345-VI.

Разом з тим, не підлягають до задоволення позовні вимоги позивача в частині про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового та пільгового стажу періоду роботи на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 01.11.2010 по 31.12.2010 та зобов'язання зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 01.11.2010 по 31.12.2010, оскільки як слідує із додаткових пояснень представника ГУ ПФУ у Волинській області період роботи з 01.11.2010 по 31.12.2010 зарахований до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 , а у листі ГУ ПФ України у Волинській області від 09.04.2021 №2962-2686/Ш-02/8-0300/21, на який посилається позивач та який був досліджений судом, повідомлено позивача про відмову у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу лише періодів роботи 01.12.2016 по 31.08.2018 та з 01.01.2018 по 28.02.2019 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», натомість, жодної інформації про відмову у зарахуванні до страхового та пільгового стажу періоду роботи 01.11.2010 по 31.12.2010 у вказаному підприємстві даний лист не містить.

Окрім того, з матеріалів відзиву відповідача вбачається, що заява ОСОБА_1 про зарахування до страхового стажу спірних періодів роботи подана до ГУ ПФУ у Волинській області 24.03.2021, а заява про призначення іншого виду пенсії не надходила, а відтак з 24.03.2021 слід здійснити перерахунок пенсії за віком із врахуванням перерахованого страхового стажу.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, про часткове задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового та пільгового стажу періодів роботи з 01.12.2016 по 31.08.2018 та з 01.01.2018 по 28.02.2019 на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» та зобов'язання відповідача зарахувати до страхового та пільгового стажу позивача вказані періоди роботи, здійснити з 24.03.202 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивачу з урахуванням вказаного стажу, вимог Закону № 1058-IV, Закону № 345-VI.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути сплачений судовий збір в сумі 992,40 грн., сплачений квитанцією від 04.02.2022

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з з 01.12.2016 по 31.08.2018 та з 01.01.2018 по 28.02.2019 на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з з 01.12.2016 по 31.08.2018 та з 01.01.2018 по 28.02.2019 на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», здійснити з 24.03.2021 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії з урахуванням вищевказаного стажу, відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич