Рішення від 08.04.2022 по справі 140/1904/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2022 року ЛуцькСправа № 140/1904/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку згідно звернення позивача від 12.01.2022; зобов'язання невідкладно здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням грошового забезпечення відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №22/6-1961 від 13.05.2021 з врахуванням її індексації; зобов'язання здійснити обчислення та виплату різниці в пенсійному забезпеченні з 01.12.2019 по день проведення перерахунку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ). Згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 13.05.2021 №22/6-1961, виданої Департаментом персоналу МВС України, позивачу була перерахована пенсія з 01.12.2019, не включивши до складу грошового забезпечення її індексації. Вказує, що 12.01.2022 він звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії з врахуванням індексації, однак відповідач відмовив у вчиненні дій, про які йшлося у заяві, з тих підстав, що нормами чинного законодавства не передбачено врахування для обчислення пенсії індексації грошового забезпечення.

Позивач не погодився з відмовою відповідача та вважає, що оскільки грошове забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу підлягає індексації відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2003 року №1078, то індексація має бути врахована у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії. При цьому позивач покликається на постанову Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі №638/9697/17.

На думку позивача, його пенсія має бути перерахована з 01 грудня 2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих станом на листопад 2019 року, а також індексації.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити повністю, у зв'язку з відсутністю підстав для перерахунку пенсії.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, яка йому призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Департаментом персоналу МВС України видано позивачу довідку від 13 травня 2021 року №22/6-1961 про розмір грошового забезпечення, відповідно до якої розмір грошового забезпечення з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” станом на 19 листопада 2019 року за прирівняною посадою поліцейського становить: посадовий оклад - 2900,00 грн; оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2 400,00 грн; надбавка за стаж служби (50%) - 2650,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби (55,30%) - 4396,35 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 435,00 грн; премія (40,26%) - 5145,77 грн, а всього - 17927,12 грн.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2021 року у справі № 140/5839/21 задоволено частково позов ОСОБА_1 , зокрема зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України від 13 травня 2021 року №22/6-1961 про розмір грошового забезпечення (з урахуванням раніше виплачених сум).

На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2021 року у справі № 140/5839/21 ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 13 травня 2021 року №22/6-1961, про що свідчить витяг про перерахунок пенсії від 08.04.2022.

12 січня 2022 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, у якій просив обчислити і провести перерахунок його пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення індексації.

Листом від 01 лютого 2022 року ГУ ПФУ у Волинській області відмовило позивачу у задоволенні вказаної заяви, мотивуючи тим, що нормами чинного законодавства не передбачено врахування для обчислення розміру пенсії індексації грошового забезпечення.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Закон №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій унормовано статтею 63 цього Закону, частинами першою, другою якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”. Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

21 лютого 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103), пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Одночасно пунктом 5 Постанови №103 передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни і до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Абзацами першим та другим пункту 5 Порядку №45 передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., №96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, яким визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавку за стаж служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за почесне звання “заслужений” чи “народний”, доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., №96, ст. 3281), премію.

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103, а також зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.

Частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян” (набрала чинності 01 січня 2020 року) пункти 1-3 постанови №103 виключено.

Після набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, яким визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103, позивачу ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки МВС України від 13 травня 2021 року №22/6-1961 про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” за прирівняною посадою поліцейського до посади, яку позивач обіймав на день звільнення, ГУ ПФУ у Волинській області провело перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року, що позивач не заперечує. При цьому право позивача на перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки МВС України від 13 травня 2021 року №22/6-1961 підтверджено у судовому порядку (рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2021 року у справі № 140/5839/21).

Незважаючи на проведення перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки МВС України від 13 травня 2021 року №22/6-1961 про розмір грошового забезпечення, позивач 12 січня 2022 року знову звернувся із завою про перерахунок пенсії, на цей раз шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, індексації грошового забезпечення.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу, та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Аналогічну позицію з цього приводу висловив Верховний Суд в постанові від 23 січня 2020 року у справі №607/10142/16-а.

Згідно з пунктом 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Суд наголошує, що підставою для проведення перерахунку пенсії є довідка про розмір грошового забезпечення; до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії.

Видана Департаментом персоналу МВС України довідка від 13 травня 2021 року №22/6-1961 про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року для перерахунку пенсії позивача містить такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 2900,00 грн; оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2 400,00 грн; надбавка за стаж служби (50%) - 2650,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби (55,30%) - 4396,35 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 435,00 грн; премія (40,26%) - 5145,77 грн, а всього - 17927,12 грн. Суд звертає увагу, що у цій довідці відсутня інформація про розмір індексації грошового забезпечення.

Матеріали справи не містять доказів звернення позивача до ГУ ПФУ у Волинській області із довідкою про розмір його грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року з урахуванням у складі грошового забезпечення індексації грошового забезпечення. Така довідка не надходила до ГУ ПФУ у Волинській області й від уповноваженого на видачу довідки для перерахунку пенсії органу, що вказує на відсутність у відповідача обов'язку здійснити повторний перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року.

Посилання позивача на постанови Верховного Суду у справі №240/7853/19 (у заяві від 12 січня 2022 року) та у справі №638/9697/17 (у позовній заяві) суд відхиляє, оскільки у вказаних справах йшлося про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з дати її призначення, шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення. В обох випадках орган Пенсійного фонду вдався до оцінки виданої довідки про розмір додаткових щомісячних видів грошового забезпечення перед звільненням позивача зі служби.

Правовідносини у справах №240/7853/19 та №638/9697/17 не є подібними правовідносинам у розглядуваній справі, за обставин якої відповідна довідка про розмір грошового забезпечення позивача, у складі якої були б відомості про індексацію грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року, для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року до ГУ ПФУ у Волинській області не подавалася ні позивачем, ні уповноваженим на видачу довідки органом.

Таким чином, враховуючи те, що нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача до відповідача не надходило, а повноважень самостійно визначати та змінювати показники грошового забезпечення орган Пенсійного фонду не має, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О. О. Андрусенко