08 квітня 2022 року ЛуцькСправа № 140/17068/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення посадових осіб ГУ ДПС у Волинській області про недопущення позивача у приміщення ГУ ДПС у Волинській області; зобов'язання посадових осіб ГУ ДПС у Волинській області допустити позивача у приміщення ГУ ДПС у Волинській області; визнання протиправними та скасування рішення конкурсної комісії ГУ ДПС у Волинській області щодо визначення переможців конкурсного відбору по двом вакантним посадам державної служби категорії «В» - головного державного інспектора Луцького відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Волинській області; зобов'язання ГУ ДПС у Волинській області повторно провести конкурсний відбір на заміщення двох посад державної служби категорії «В» - головного державного інспектора Луцького відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Волинській області із встановленням дати такого відбору.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08.11.2021 на території Волинської області протоколом позачергового засідання Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 05.11.2021 за № 43 встановлений так званий «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Позивач вказує, що 08.12.2021 позивачу у приміщенні ГУ ДПС у Волинській області було призначено тестування на знання законодавства задля можливості зайняття вакантних двох вакантних посад державної служби категорії «В» - головного державного інспектора Луцького відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Волинській області.
О 09 год. 00 хв. 08.12.2021 у приміщенні ГУ ДПС у Волинській області посадовими особами зазначеного державного органу було повідомлено про недопущення позивача до тестування на знання законодавства задля можливості зайняття вищевказаних вакантних посад державної служби, оскільки, на думку ГУ ДПС у Волинській області в особі заступника начальника Кондратюка Сергія, позивачем були недотримані вимоги абзацу другого пункту 3-5 постанови Кабінету Міністрів України за № 1236, а саме не надано: негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, які проведені не більш як за 72 години до здійснення заходу або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), або документа про одужання особи від гострої респіраторної хвороби COVID - 19.
Позивач зазначає, що положення пункту 3-5 постанови КМУ за № 1236 не містять вимог, що у зв'язку із запровадженням на певній території так званого «червоного» рівня епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, забороняється громадянам відвідувати органи державної влади у зв'язку із відсутністю у них жодного із вище перелічених документів. Поняття «орган державної влади» та «конкурсний відбір» у абзаці другому (підпункту першого) пункту 3-5 постанови Кабінету Міністрів України за № 1236 відсутнє.
Позивач вважає, що внаслідок саме неправильного тлумачення посадовими особами ГУ ДПС у Волинській області абзацу другого (підпункту першого) пункту 3-5 постанови Кабінету Міністрів України за № 1236 та перевищення повноважень, наданих їм, що зумовило обмеження його пересування у просторі та вільний доступ до можливості працевлаштування згідно статті 43 Конституції України, що суттєво вплинуло на результати конкурсних відборів.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду 28.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач у поданому до суду відзиві з даним позовом не погодився та вважає його необґрунтованим. В обґрунтування своє позиції вказує, що до Управління, через Єдиний портал вакансій державної служби, надійшла від позивача інформація для участі в конкурсі на посади державної служби категорії «В» - головного державного інспектора Луцького відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Волинській області.
У термін, визначений абзацом третім пункту 20-1 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 246 адміністратором конкурсу - головним державним інспектором управління кадрового забезпечення та розвитку персоналу Управління розглянуто подану позивачем інформацію для участі в конкурсі та допущено позивача до проходження конкурсу, про що його повідомлено у порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 Порядку. Відповідно до пункту 26 Порядку №246 позивача 06.12.2021 повідомлено електронним листом про дату, місце та час тестування, а також про карантинні обмеження встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Так, відповідно до підпункту 7 пункту 3-5 Постанови № 1236 на території регіонів, на яких установлений «червоний» рівень епідемічної небезпеки, додатково до обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених пунктом 3 цієї постанови, забороняється проведення всіх масових (культурних, спортивних, розважальних, соціальних, релігійних, рекламних, наукових, освітніх, професійних тематичних та інших) заходів, крім офіційних спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів без глядачів за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов'язкового щоденного контролю за станом здоров'я учасників, заходів з атестації здобувачів, заходів з оцінювання якості освіти.
Також відповідно до пункту 35 Постанови № 1236 обмеження, передбачені підпунктами 1-7, 9, 14 та 16 цього пункту, не застосовуються за умови наявності у всіх учасників (відвідувачів, користувачів), крім осіб, які не досягли 18 років, та організаторів заходу (співробітників закладу, ринку), негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS- CoV-2, яке проведене не більш як за 72 години до здійснення заходу (відвідування закладу, ринку), або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID- 19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров'я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Вказує, що відповідно до Протоколу позачергового засідання Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 05.11.2021 № 43 з 00 год. 00 хв. 08.11.2021 у Волинській області встановлено «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та запроваджено заходи, передбачені пунктом 35 Постанови № 1236.
Конкурси на посади державної служби категорії «В» в Управлінні як і інший масовий захід проводилися у відповідності до вимог Постанови № 1236, а саме у всіх членів конкурсної комісії та адміністратора конкурсу були наявні внутрішні сертифікати що підтверджують вакцинацію від COVID-19 двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати).
Вказує, що 08.12.2021 о 09:00 адміністратором конкурсу проведено перевірку кандидатів та дотримання вимог Постанови № 1236 та встановлено, що у позивача були відсутні документи, визначені пунктом 35 Постанови № 1236, у зв'язку з чим його не допущено до участі в конкурсі на вказані посади державної служби категорії “В”. Вважає, що недопущення позивача до участі в конкурсах на заняття вакантних посад державної служби здійснено згідно вимог чинних нормативних актів та пов'язано із ненаданням позивачем документів, визначених Постановою №1236.
Наголошує, що доступ до приміщення ГУ ДПС у Волинській області є вільним із урахуванням нормативних актів, що регулюють обмеження, пов'язані із встановленням карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а тому, вимога позивача про доступ до приміщення відповідача є необґрунтована.
Відповідач також звертає увагу, що позивач як особа, яку не допущено до проходження конкурсу, не є кандидатом на зайняття посади, не має права оскаржувати рішення конкурсної комісії до суду з підстав порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати. Відповідно позивач як особа, яку не допущено до проходження конкурсу, не є кандидатом на зайняття посади, конкурсна комісія не приймала рішення щодо позбавлення його можливості конкурувати із переможцями конкурсного відбору.
З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Інші заяви по суті справи до суду не надходили.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що наказом ГУ ДПС у Волинській області від 25.11.2021 №3455 оголошено конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії «В» ГУ ДПС у Волинській області - головного державного інспектора Луцького відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб на період заміщення тимчасово відсутнього державного службовця, за яким зберігається посада державної служби (2 посади).
Позивач ОСОБА_1 через Єдиний портал вакансій державної служби подав до ГУ ДПС у Волинській області інформацію для участі у конкурсах на посаду державної служби категорії «В» - головного державного інспектора Луцького відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Волинській області.
Згідно з протоколом позачергового засідання Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 05.11.2021 №43 встановлено з 00 год. 00 хв. 08.11.2021 «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-9, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на території Волинської області та запроваджено на території Волинської області обмежувальні протиепідемічні заходи, передбачені для «червоного» рівня епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
06.12.2021 позивачу на його електронну адресу Управлінням кадрового забезпечення та розвитку персоналу ГУ ДПС у Волинській області направлено повідомлення про те, що 08.12.2021 о 09:00 буде проходити тестування на знання законодавства на посаду державної служби - головного державного інспектора Луцького відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Волинській області. Тестування відбудеться за фізичної присутності кандидата за адресою: Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4. Одночасно повідомлено, що у зв'язку із віднесенням Волинської області до червоної зони епідемічної небезпеки для участі у конкурсі позивачу необхідно представити COVID сертифікат або негативний ПЛР тест, дійсний протягом 72 годин.
08.12.2021 позивача не було допущено до тестування в приміщенні ГУ ДПС у Волинській області на зайняття вищевказаних вакантних посад державної служби.
Листом від 16.12.2021 №273/Г/03-20-11-01-06 ГУ ДПС у Волинській області повідомило позивача про те, що його не було допущено до тестування, оскільки позивачем не було дотримано вимог абзацу другого пункту 3-5 Постанови Кабінету Міністрів України №1236, а саме: не надано негативного результату тестування COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, яке проведене не більш як за 72 години до здійснення заходу, або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров'я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімерної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатку Порталу Дія.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII).
Згідно з частинами другою, третьою статті 5 Закону №889-VIII відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.
Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
Частиною першою статті 22 Закону №889-VIII визначено, що з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною третьою статті 22 даного Закону, порядок проведення конкурсу визначає зокрема: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про посади державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду інформації для участі в конкурсі; 5) етапи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби та порядок їх проведення; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби.
Відповідно до частини першої статті 23 Закону оголошення разом з інформацією про проведення конкурсу оприлюднюється на Єдиному порталі вакансій державної служби відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу, а також може оприлюднюватися на веб-сайті державного органу, у якому оголошено конкурс (за наявності), та інших веб-сайтах.
Частиною другою вказаної статті визначено, що рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади на посади державної служби категорій «Б» і «В» - керівник державної служби відповідно до цього Закону.
Суб'єкт призначення або керівник державної служби забезпечує оприлюднення та передачу центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови в електронній формі не пізніше наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження).
Вимоги щодо інформації, яку необхідно подати для участі у конкурсі, визначено статтею 25 Закону № 889-VIII.
Зокрема, особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає в установленому порядку до конкурсної комісії таку інформацію: 1) реквізити документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; 2) заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади державної служби, до якої додається резюме за формою, визначеною Кабінетом Міністрів України; 3) заяву, в якій повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України “Про очищення влади”, та надає згоду на проходження перевірки та на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону; 4) підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти; 5) копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою (витяг з реєстру Державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою), що підтверджує рівень володіння державною мовою, визначений Національною комісією зі стандартів державної мови; 6) відомості про стаж роботи, стаж державної служби (за наявності), досвід роботи на відповідних посадах згідно з вимогами, передбаченими статтею 20 цього Закону, та іншими умовами конкурсу.
Абзацом 11 частини першої статті 25 № 889-VIII визначено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, несе персональну відповідальність за достовірність наданої інформації.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону № 889-VIII рішенням Комісії або конкурсної комісії визначаються кандидатури на зайняття посад державної служби, які набрали найбільшу загальну кількість балів за результатами складання загального рейтингу кандидатів (не більше трьох на одну посаду), для вибору суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця конкурсу.
Результатами конкурсу є визначення суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом трьох років.
Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246 (далі - Порядок № 246).
Відповідно до пункту 20-1 Порядку №246 спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, розглядає інформацію, подану кандидатами для участі у конкурсі.
Про результати розгляду інформації, поданої кандидатами для участі у конкурсі, спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, повідомляє кандидатам у порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку, не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дня надходження такої інформації.
Абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку визначено, що повідомлення може здійснюватися одним із доступних способів, який обраний кандидатом, зокрема засобами телекомунікаційного зв'язку.
Відповідно до пункту 26 Порядку №246 кандидати проходять такі види тестування, зокрема, для посад категорій «Б» і «В2» - на знання законодавства.
Про дату і час, передбачений для тестування всіх кандидатів, їм повідомляється в порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку, не пізніше ніж за один робочий день до початку проходження такого тестування.
Судом встановлено, що протоколом позачергового засідання Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 05.11.2021 №43 відповідно до пункту 3-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - Постанова № 1236) встановлено з 00 год. 00 хв. 08.11.2021 «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-9, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на території Волинської області та запроваджено на території Волинської області обмежувальні протиепідемічні заходи, передбачені для «червоного» рівня епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
У свою чергу, відповідно до підпункту 7 пункту 3-5 Постанови № 1236 на території регіонів, на яких установлений «червоний» рівень епідемічної небезпеки, додатково до обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених пунктом 3 цієї постанови, забороняється проведення всіх масових (культурних, спортивних, розважальних, соціальних, релігійних, рекламних, наукових, освітніх, професійних тематичних та інших) заходів, крім офіційних спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів без глядачів за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов'язкового щоденного контролю за станом здоров'я учасників, заходів з атестації здобувачів, заходів з оцінювання якості освіти.
Обмеження, передбачені підпунктами 1-7, 9, 14 та 16 цього пункту, не застосовуються за умови наявності у всіх учасників (відвідувачів, користувачів), крім осіб, які не досягли 18 років, та організаторів заходу (співробітників закладу, ринку) негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, яке проведене не більш як за 72 години до здійснення заходу (відвідування закладу, ринку), або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров'я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (абзац другий пункту 35 Постанови №1236).
Як слідує з матеріалів справи, Управління кадрового забезпечення та розвитку персоналу ГУ ДПС у Волинській області листами, надісланими на електронну адресу позивача, повідомило останнього про дату, час (08.12.2021 о 09 год. 00 хв.) та місце проходження тестування на знання законодавства, а також про карантинні обмеження, встановлені Постановою № 1236.
Відповідно до пункту 18 Порядку №246 керівник державної служби органу, в якому проводиться конкурс, визначає з числа працівників служби управління персоналом особу, яка виконуватиме функції адміністратора під час проведення конкурсу на зайняття посад категорій «Б» і «В».
Адміністратор веде протокол засідання Комісії або конкурсної комісії, оформляє відомості про результати конкурсу, роздруковує звіти про результати проходження тестування, перевіряє особу кандидата тощо.
Судом зі змісту протоколу конкурсної комісії ГУ ДПС у Волинській області від 08.12.2021 №24 слідує, що комісією було прийнято та розглянуто інформацію від осіб, які бажали взяти участь у конкурсах на зайняття вакантних посад державної служби категорії «В», оголошених наказом від 25.11.2021 №3455, в тому числі і інформації позивача, та встановлено, що усіх без винятку кандидатів, які виявили бажання взяти участь у вищезазначених конкурсах, в тому числі і позивача, було запрошено для участі у першому етапі конкурсу - тестуванні із зазначенням застережень, передбачених пунктом 3-5 Постанови № 1236. При цьому, комісією вирішено не допустити до участі у вказаному конкурсі кандидата ОСОБА_1 , у зв'язку з відсутністю у нього будь-яких документів, визначених пунктом 3-5 Постанови № 1236 для регіонів, з «червоним» рівнем епідемічної небезпеки.
Таким чином, конкурси на зайняття вакантних посад державної служби категорії «В», оголошених наказом від 25.11.2021 №3455 як інший масовий захід проводилися з дотриманням вимог Постанови №1236.
Суд наголошує на те, що у повідомленнях про проходження тестування 06.12.2021 позивача було проінформовано про необхідність дотримання вимог Постанови №1236 при проведенні конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби.
Водночас позивач, будучи завідомо ознайомлений з умовами проходження конкурсу, не дотримався вимог абзацу другого пункту 3-5 Постанови №1236, що стало підставою для недопущення його до тестування.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що дії ГУ ДПС у Волинській області щодо недопущення позивача до участі у конкурсі на зайняття вакантних посад державної служби категорії «В» - головного державного інспектора Луцького відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Волинській області, є правомірними.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення посадових осіб ГУ ДПС у Волинській області про недопущення позивача у приміщення ГУ ДПС у Волинській області та зобов'язання посадових осіб ГУ ДПС у Волинській області допустити позивача у приміщення ГУ ДПС у Волинській області, то суд вважає їх необґрунтованими та такими, що суперечать обґрунтуванню позовної заяви, оскільки у ній позивач зазначив, що його 08.12.2021 у приміщенні ГУ ДПС у Волинській області посадовими особами зазначеного державного органу було повідомлено про недопущення до тестування на знання законодавства задля можливості зайняття вищевказаних вакантних посад державної служби. Таким чином, позивач не довів факт його недопуску у приміщення ГУ ДПС у Волинській області, відтак такі вимоги до задоволення не підлягають.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії ГУ ДПС у Волинській області щодо визначення переможців конкурсних відборів по вакантним посадам державної служби категорії «В» - головного державного інспектора Луцького відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Волинській області та зобов'язання відповідача повторно провести конкурсні відбори на заміщення вказаних посад державної служби із встановленням дати такого відбору, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої, другої статті 28 Закону №889-VIII рішенням Комісії або конкурсної комісії визначаються кандидатури на зайняття посад державної служби, які набрали найбільшу загальну кількість балів за результатами складання загального рейтингу кандидатів (не більше трьох на одну посаду), для вибору суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця конкурсу. Результатами конкурсу є визначення суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу. Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом трьох років.
З протоколу конкурсної комісії ГУ ДПС у Волинській області від 08.12.2021 № 24 та рішення ГУ ДПС у Волинській області «Про результати конкурсу» від 13.12.2021 №3657 слідує, що за результатами проведеного 08.12.2021 конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії “В”, оголошеного наказом від 25.11.2021 №3455, визначено переможців конкурсів на вакантні посади, а саме на посади головного державного інспектора Луцького відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Волинській області - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Відповідно до частини шостої статті 28 Закону №889-VIII кандидат, якого не визначено переможцем конкурсу, має право оскаржити рішення Комісії або конкурсної комісії до суду з підстав порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати. Оскарження рішення Комісії або конкурсної комісії не зупиняє призначення переможця конкурсу на відповідну посаду державної служби.
Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси та просити про їх захист.
Відтак, суд зазначає, що підставою для звернення до адміністративного суду є наявність у позивача порушених прав, свобод або інтересів зі сторони суб'єкта владних повноважень. В такому випадку порушені права підлягають захисту судом у спосіб, що дозволить відновити таке порушене право.
Оскільки суд дійшов до висновку про правомірність дій відповідача про недопущення позивача до участі у конкурсі у зв'язку з недотриманням вимог абзацу другого пункту 3-5 Постанови №1236, тому подальші дії, вчинені відповідачем, пов'язані із їх проведенням та затвердженням їх результатів не порушують будь-яких прав, свобод інтересів позивача та його не стосуються, а ОСОБА_1 звернувся за захистом прав, які жодним чином відповідачем не порушені.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів суду належними та допустимими доказами дотримання встановленої законодавством процедури проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби, в діях ГУ ДПС у Волинській області відсутні порушення прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 .
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
Керуючись статтями 243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк