Справа № 128/1339/21
Іменем України
01 квітня 2022 року м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Саєнко О.Б., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
Згідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №008700 від 10.05.2021 судом убачається, що 10.05.2021 о 01 год 30 хв на автодорозі М-12 «Стрій-Знам'янка» 382 км. об'їзна м. Вінниці, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Volvo 740» д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія проводився в медичному закладі КНП ЦТЗ «Соціотерапія» ВОР в присутності лікаря нарколога, висновок 1208, результат - 1,35 проміле, чим порушив вимоги п. 2.9 а ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП.
01.04.2022 в судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явився по невідомим для суду причинам, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений завчасно та належним чином. Попередньо через канцелярію суду надав клопотання про виклик та допит працівників поліції в якості свідків та витребування інформації. Клопотання мотивував тим, що під час здійснення ознайомлення з матеріалами даної справи, ним встановлено, що лазерний диск із відеозаписами з відеореєстраторів поліцейських містить 26 відео файлі, які були записані за допомогою трьох різних технічних засобів, один з яких немає назви.
Зазначає, що у зв'язку з тим, що відеозапис з невизначеного технічного приладу, фіксує момент зупинки його автомобіля та виявлення поліцейськими у нього ознак алкогольного сп'яніння, має помилкову дату та час відеозйомки, з метою всебічного, повного та об'єктивного дослідження обставин справи, належність та допустимість всіх доказів, просить суд витребувати з Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України інформацію щодо невизначеного технічного приладу та його належність до служби поліцейських, а також викликати поліцейських, які склали протокол про адміністративне правопорушення для допиту в якості свідків.
В судовому засіданні фахівець у галузі права ОСОБА_2 заявив усне клопотання прозакриття провадження у справі за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, а також підтримав раніше подане особою, що притягається до адміністративної відповідальності клопотання про виклик та допит працівників поліції в якості свідків та витребування інформації.
Суду пояснив, що ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції за порушення правил дорожнього руху, під час спілкування з ним у працівників поліції виникла підозра, що останній перебуває в стані алкогольного сп'яніння, та йому було запропоновано пройти огляд в закладі КНП ЦТЗ «Соціотерапія» ВОР в присутності лікаря нарколога, мотивуючи це тим, що у них немає з собою приладу для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Крім того вказує, що клієнт йому пояснив, що він не відмовлявся від проходження огляду, а відразу погодився на пропозицію працівників поліції, зачинив автомобіль та прибув із ними до КНП «ЦТЗ Соціотерапія» ВОР, де виконав усі вказівки лікаря, а саме: продув прилад для визначення стану алкогольного сп'яніння та отримав позитивний результат -1,35 проміле, про що, було складено висновок №1208 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або керування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вказує, що ОСОБА_1 з даним висновком не погодився, бажав його оскаржити, однак копію даного висновку йому не надали, а у графі «11. Підпис обстежуваної особи про ознайомлення з результатом огляду» зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від підпису даного висновку.
Враховуючи вищезазначене, просить суд визнати недопустимими доказами наступні матеріали справи: лазерний диск із відеозаписами з відеореєстраторів поліцейських, який містить 26 відео файлі, які були записані за допомогою трьох різних технічних засобів, один з яких немає назви, має технічні розбіжності у часі та відсутній звукозапис; протокол серії ДПР18 №008700 від 10.05.2021; висновок №1208 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або керування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складений КНП «ЦТЗ Соціотерапія» 10.05.2021 а провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
В судовому засіданні після дослідження усіх доказів які містилися в матеріалах даної справи , суд відмовив у задоволені клопотання ОСОБА_1 про виклик та допит працівників поліції в якості свідків та витребування інформації.
Вивчивши клопотання фахівця у галузі права , дослідивши наявні докази у справі в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що провадження по даній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 слід закрити на підставі п.1.ч.1 ст. 247 КУпАП, виходячи з такого.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що гуртується на всебічному, повному і об'єктивному дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч.1 ст. 130 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, ознаками об'єктивної сторони вказаного адміністративного правопорушення є: по-перше, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, по-друге, передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, по третє- відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У п. 2.9 а Правил дорожнього руху України зазначено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 266 КУпАП передбачено, що особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. №1103 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» передбачено, що огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС, при цьому огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків, а результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення вразі встановлення стану сп'яніння. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Згідно з п.п. 13,14 Порядку направлення транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2018 №1103, лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд водія транспортного засобу, складає за його результатами висновок за формою, яка затверджується МОЗ. Висновок складається в трьох примірниках: по одному - для поліцейського та водія транспортного засобу, а третій залишається в закладі охорони здоров'я. Висновок може бути оскаржений водієм транспортного засобу у встановленому законодавством порядку.
Тобто, у разі оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, до нього долучаються докази перебування особи у стані алкогольного сп'яніння або відмови від проходження такого огляду, а наявність свідків є обов'язковою.
Згідно з Розділом 1 п.2. Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735, зазначено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
У п. 3 Розділу 1 Інструкції вказано, що ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно п. 6,7 Розділу 1 Інструкції Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог статті 266 КУпАП, вважається недійсним (ч.5 цієї статті).
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 №008700 від 10.05.2021 судом убачається, що водій ОСОБА_1 10.05.2021 о 01 год 30 хв на автодорозі М-12 «Стрій-Знам'янка» 382 км. об'їзна м. Вінниці, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Volvo 740» д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія проводився в медичному закладі КНП ЦТЗ «Соціотерапія» ВОР в присутності лікаря нарколога, висновок 1208, результат - 1,35 проміле (а.с.2).
Також до даного протоколу додано:
- висновок медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 10.05.2021 №1208 в якому факт перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння, результат 1,45 проміле та 1,35 проміле (а.с.3);
- рапорт поліцейського взводу №1 роти №1 БУПП у Вінницькій області ДПП молодшого лейтенанта поліції Лозовенко О. з якого вбачається, що у ОСОБА_1 були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння згідно наказу МВС та МОЗ №1452/735, а саме тремтіння пальців рук, неприродна блідість обличчя, поведінка що не відповідає обстановці, під час проходження огляду в КНП ЦТЗ «Соціотерпація» ВОР у водія були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, складено висновок №1208, результата позитивний - 1,35 проміле (а.с.4);
- диск з відеозаписом, який містить 26 відео файлі, які були записані за допомогою трьох різних технічних засобів, один з яких немає назви, має технічні розбіжності у часі та відсутній звукозапис саме в момент зупинки транспортного засобу та під час розмови ОСОБА_1 з працівниками поліції на місці зупинки (а.с.9);
До протоколу також додано довідку згідно якої убачається, що гр. ОСОБА_1 протягом поточного року до адміністративної відповідальності за порушення ПДР, передбачених ст. 130 КУпАП, не притягувався (а.с.1).
Згідно до п. п. 8, 12 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачених Наказами Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 3 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Аналіз вищевказаних нормативних актів свідчить про те, що оформлення працівниками поліції направлення на медичний огляд до відповідного закладу охорони здоров'я у випадку відмови водія від проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння є обов'язковим. Якщо після оформлення направлення, водій транспортного засобу відмовляється від проведення медичного огляду і в закладі охорони здоров'я, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (пункт 8 Порядку №1103, пункт 6 розділу ІХ Інструкції з оформлення матеріалів №1395).
Отже, судом установлено, що інспектором при складанні протоколу порушені вимоги вищевказаних норм права, оскільки: протокол серії ДПР 18 №008700 від 10.05.2021 інспектором не було складено направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, за формою наведеною в додатку 1 до цієї Інструкції, а також не було надано копію висновку медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 10.05.2021 №1208.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що посадовою особою яка складала протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП був порушений порядок проведення огляду на стан сп'яніння, передбачений діючим законодавством України, а також форму заповнення документів, що тягне за собою визнання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 недопустимим доказом.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що матеріали даної справи не містять належних та допустимих доказів винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, суд вважає, що в діях водія ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, тому провадження у дані справі слід закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП., задовольнивши клопотання захисника.
При чому, суд звертає увагу посадової особи на складання даного протоколу, що суд прийняв дане процесуальне рішення виключно з причин не виконання інспектором поліції порядку проведення огляду на стан сп'яніння, передбаченого діючим законодавством України та форми заповнення документів (процедурні питання) у разі виявлення в діях водія порушення вимоги п. 2.9 а ПДД.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, Суд -
Клопотання ОСОБА_2 - задовольнити.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП- закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскарженою до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області, шляхом подання апеляційної скарги, протягом 10 днів з дня її винесення.
Повна постанова суду складена 05.04.2022.
Суддя Олена САЄНКО