709/23/22
01 квітня 2022 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Кваші І.М.,
секретаря судового засідання - Дем'яненко Н.М.,
за участі заявника - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Чорнобай цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про встановлення факту, що має юридичне значення,-
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме: фактутримання та виховання нею своїх дітей до шестирічного віку: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . До 2014 року вона з чоловіком та дітьми постійно проживали в с. Маслове Джанкойського району АР Крим, де до цього часу зареєстроване їхнє місце проживання. В 2014 році у зв'язку з анексією АР Крим вони вимушені були покинути з дітьми постійне місце проживання та вибули до с. Жовнине Чорнобаївського району Черкаської області, де й проживають по цей час. Стала на облік як внутрішньо переміщена особа. В с. Жовнине проживає з чоловіком, синами ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та дочкою ОСОБА_9 . Син ОСОБА_10 залишився проживати за місцем реєстрації в с. Маслове Джанкойського району АР Крим, син ОСОБА_3 проживає в м. Києві. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" жінки, які народили п'ять або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, після досягнення 50 років мають право на призначення пенсії за віком. ОСОБА_1 звернулась до Відділу обслуговування громадян № 10 Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області для оформлення пенсії за віком. В листопаді 2021 року отримала відповідь про те, що за результатами розгляду заяви та наданих документів встановлено, що відсутній уточнюючий документ про виховання нею дітей до шестирічного віку, у зв'язку з чим відмовлено у призначенні пенсії за віком. Коли вона звернулась до старости с. Жовнине та Іркліївської сільської ради за отриманням довідки про виховання нею дітей до шестирічного віку, їй відмовили мотивуючи тим, що Іркліївська сільська рада не володіє інформацією про виховання дітей до шестирічного віку, бо до 2014 року вона з сім'єю проживала в АР Крим. Встановлення факту необхідно заявниці для реалізації права виходу на пенсію у 50 років.
В судовому засіданні заявниця просила позов задовольнити з підстав, описаних в заяві.
Представник заінтересованої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі.
Виходячи з приписів ст.ст. 43, 223 ЦПК України суд постановив слухати справу за відсутності учасника, який не з'явився.
Суд, заслухавши заявника, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в сукупності, приходить до таких висновків.
Відповідно до паспорта громадянина України ОСОБА_1 має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 4-6).
06 липня 1991 року між ОСОБА_12 та ОСОБА_13 укладено шлюб. Дружині присвоєно прізвище " ОСОБА_13 " (а.с. 7).
Відповідно до свідоцтв про народження вона є матір'ю ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 (а.с. 8-11).
Довідкою виконкому Іркліївської сільської ради Черкаської області №245 від 27 жовтня 2021 року визначено, що ОСОБА_1 проживає постійно без реєстрації в с. Жовнине Черкаської області та має п'ятьох дітей (а.с. 12).
Заявниця додала копії паспортів синів ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_15 (а.с. 14-18).
До заяви додано копію домової книги для приписки громадян, за місцем рєстрації заявниці, де містяться відомості про неї, чоловіка, сина ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7 (а.с. 20-22).
Довідка від 27 червня 2017 року №226 підтверджує, що ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа (а.с. 23). Такі ж довідки мають її діти, крім сина ОСОБА_10 (а.с. 24 - 25, 70).
Заявниця до заяви додала копії сімейних фотографій, де зображена вона з чоловіком та дітьми (а.с. 27-30).
Відповідно до посвідчення № НОМЕР_1 від 15 серпня 2012 року строком дії до 23 жовтня 2014 року, пред'явник має право на пільги, передбачені законодавством для багатодітних сімей. У посвідченні зазначено відомості про дітей: ОСОБА_7 , ОСОБА_16 , ОСОБА_6 (а.с. 37).
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 повідомив, що ОСОБА_1 є його матір'ю. Вона разом з батьком виховувала та утримувала його до повноліття, як і інших дітей. Раніше вони з сім'єю мешкали в с. Маслове Джанкойського району АР Крим, але в 2014 році змушені були виїхати звідти.
Свідок ОСОБА_4 допитаний в судовому засіданні повідомив, що ОСОБА_1 - його мати, вона та батько виховували та утримували його до повноліття. До 2014 року їхня сім'я проживала в с. Маслове Джанкойського району АР Крим, але в 2014 році змушена була виїхати звідти.
Отже, з досліджених в судовому засіданні доказів вбачається, що ОСОБА_1 виховала та утримувала до шестирічного віку своїх п'ятьох дітей.
Разом з тим, відповідно до листа Відділу обслуговування громадян № 10 Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області від 11 листопада 2021 року у призначенні пенсії за віком на підставі п. 3 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ОСОБА_1 відмовлено, оскільки відсутній уточнюючий документ про виховання нею дітей до шестирічного віку (а.с. 19).
Згідно з довідкою №296 від 02 грудня 2021 року ОСОБА_1 з чоловіком ОСОБА_13 взяті на облік як внутрішньо переміщені особи та їхньому утриманні та вихованні перебувають діти: ОСОБА_8 та ОСОБА_9 . Інформацією про виховання та проживання дітей до листопада 2014 року виконком не володіє. Також не володіє інформацією про виховання та проживання їхніх дітей: ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7 (а.с. 13).
Тобто враховуючи те, що в Іркліївській сільській раді відсутня інформація про вказану сім'ю до 2014 року, надати уточнюючу інформацію про виховання заявницею своїх п'ятьох дітей до шестирічного віку, сільська рада не може. Також у ОСОБА_1 відсутня можливість надати підтверджуючі документи з тимчасово окупованої території.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення» жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми (пункти "є" і "ж" статті 56).
За п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до п.п. 5 п. 2.1. Постанови правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку.
Отже, встановлення вказаного факту необхідно ОСОБА_1 для реалізації права щодо виходу на пенсію після досягнення 50-річного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року зазначено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Наведений у ст. 273 ЦПК (на даний час це ст. 315 ЦПК України) перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним.
Враховуючи зазначене, беручи до уваги, що встановлення факту необхідне заявниці для реалізації права на пенсійне забезпечення, суд приходить до висновку про наявність підстав для встановлення фактуутримання та виховання ОСОБА_1 своїх дітей до шестирічного віку: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 10, 11, 259, 263-265, 293, 315 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт утримання та виховання ОСОБА_1 своїх дітей до шестирічного віку:
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги
Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про учасників:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ;
Заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, код в ЄДРПОУ 21366538, місцезнаходження: вул. Смілянська, 23, м. Черкаси.
Суддя І.М. Кваша