Рішення від 07.04.2022 по справі 560/17758/21

Справа № 560/17758/21

РІШЕННЯ

іменем України

07 квітня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Хмельницькій області № 0052182408 від 07 травня 2021 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням ГУ ДПС у Хмельницькій області від 07.05.2021 застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 20.10.2017 по 20.04.2018. Вважає, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем протиправно, оскільки позивачем своєчасно сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Ухвалою суду від 17.01.2022 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що позивачем допускались порушення строків сплати єдиного внеску, зокрема, за 3 квартал 2017 року нараховано єдиного внеску 2112,00 грн, граничний термін сплати 19.10.2017, сплачено 20.10.2017; за 1 квартал 2018 року нараховано єдиного внеску 2457,18 грн, граничний термін сплати 19.04.2018, сплачено 20.04.2018.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій зазначає, що факт сплати єдиного внеску підтверджується платіжними квитанціями від 19.10.2017 №25 та від 19.04.2018 №46. Відтак, рішення ГУ ДПС у Хмельницькій області про застосування штрафних санкцій винесено неправомірно.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 03.06.2008 зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_1 .

Рішенням ГУ ДПС у Хмельницькій області від 07.05.2021 №0052182408 на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 20.10.2017 по 20.04.2018 до позивача застосовано штраф у розмірі 913,59 грн. та нараховано пеню в розмірі 4,57 грн.

Листом ГУ ДПС у Хмельницькій області від 10.11.2021 №12750/22-01-24-08 позивача у відповідь на його звернення повідомлено про прийняте рішення щодо застосування штрафних санкцій.

Згідно даних ІКП 71040000, позивачу нараховано штраф в сумі 422,28 грн. і пеню в сумі 2,11 грн. за 1 день прострочення сплати ЄСВ (20.10.2017) та штраф в сумі 491,31 грн. і пеню в сумі 2,46 грн. за 1 день прострочення сплати ЄСВ (20.04.2018).

При цьому, згідно квитанції від 19.10.2017 №25 позивачем сплачено єдиний соціальний внесок в сумі 2 112 грн., згідно квитанції від 19.04.2018 №46 - 2 457,18 грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон України №2464-VI).

Пунктом 2 частини першої статті 1 Закону №2464-VI встановлено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За змістом статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску, зокрема є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (пункт 4).

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Абз.3 частини 8 Закону №2464-VІІ передбачено, що платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Згідно з частиною десятою статті 9 Закону №2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Положеннями частини одинадцятої статті 9 Закону №2464-VI встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною десятою статті 25 Закону №2464-VI визначено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згідно пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464-VI орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

У постановах Верховного Суду від 12 липня 2019 року по справі №813/753/18 та від 05 травня 2020 року по справі №813/933/17 зазначено, що визначальним для вирішення справи є встановлення фактів несплати (несвоєчасної) сплати позивачем єдиного соціального внеску на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, а саме зворотного боку облікової картки платника єдиного соціального внеску.

Згідно даних ІКП 71040000 податковим органом нараховано штраф в сумі 422,28 грн і пеню в сумі 2,11 грн за 1 день прострочення зі сплати єдиного соціального внеску (20.10.2017) та штраф в сумі 491,31 грн і пеню в сумі 2,46 грн за 1 день прострочення зі сплати єдиного соціального внеску (20.04.2018).

Так, відповідач стверджує, що позивач був зобов'язаний сплатити за ІІІ квартал 2017 року в сумі 2 112,0 грн. та І квартал 2018 року сумі 2 457,18 грн. єдиний соціальний внесок, нарахований за кожний календарний квартал, до 19 числа включно місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. За таких обставин, сплата єдиного соціального внеску мала відбуватися у наступні строки: за ІІІ квартал 2017 року - включно по 19.04.2017; - за І квартал 2018 року - включно по 19.07.2017.

Разом з тим, наданими позивачем квитанціями від 19.10.2017 №25 підтверджується сплата єдиного соціального внеску в сумі 2 112,0 грн, від 19.04.2018 №46 в сумі 2 457,18 грн.

Отже, за вказані періоди у позивача відсутні прострочення зі сплати єдиного соціального внеску.

Також суд зазначає, що у разі несвоєчасного надходження до державного бюджету грошових коштів (єдиного внеску) не з вини платника податку, останній звільняється від відповідальності за несвоєчасне перерахування таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, а тому позивач не повинен відповідати за вказане правопорушення.

Позивач вжив усіх залежних від нього заходів зі сплати ЄСВ, відтак, у відповідача не було підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ та нарахування пені.

З урахуванням викладеного рішення ГУ ДПС у Хмельницькій області від 07.05.2021 №0052182408 є протиправним та підлягає скасуванню,

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Статтею 132 встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

При цьому, відповідно до ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем, судовий збір складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, у 2021 році судовий збір за подання такого позову складав 908 грн.

Позивачем сплачений судовий збір у більшому розмірі, ніж встановлено законом, а саме - 2270 грн., замість 908 грн.

Відповідно до статті 7 частини 1 пункту 1 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Тому суд роз'яснює позивачу право подати клопотання про повернення судового збору в розмірі 1362 грн.

Як наслідок, витрати у розмірі 908 грн., враховуючи задоволення позову, слід присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 07.05.2021 №0052182408.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 07 квітня 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя Д.А. Божук