Справа № 560/960/22
іменем України
07 квітня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом від 06.01.2022, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради щодо відмови в наданні пільг, передбачених статтею 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; 2) зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради з 01.07.2021 року поновити позивачу пільги у відповідності до статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 та здійснити з 01.07.2021 перерахунок комунальних послуг з урахуванням сплачених сум.
В обгрунтування позовних вимог позивач вказує, що він як учасник війни має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", зокрема, на 50-процентну знижку плати за користування житлом, 50-процентну знижку плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Оскільки дані пільги з позивача було знято, він звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради про поновлення пільг, однак, отримав відмову, мотивовану тим, що з 1 липня 2015 року пільги надаються окремим категоріям пільговиків, і в тому числі учасникам війни, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величину доходу, який дає право податкову соціальну пільгу (у 2021 році - 3180 грн). Оскільки дохід сім'ї позивача складає 8091,00 грн, управлінням відмовлено в отриманні пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Вважає дану відмову відповідача протиправною та такою, що порушує його права як учасника та ветерана війни.
Ухвалою суду від 24.01.2022 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ст. 126 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Відповідно до Посвідчення серії НОМЕР_1 від 16.01.2004, воно видане ОСОБА_1 , і пред'явник цього посвідчення має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників війни.
Листом Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради за №М-744 від 25.11.2021, ОСОБА_1 повідомлено, що розмір його пенсії складає 8091 гривень, що перевищує розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, тому він втратив право на отримання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, як учасник війни.
Згідно з ч.1 ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасникам війни (статті 8, 9) надаються такі пільги: 1) безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів; 2) безплатне першочергове зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів); 3) безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування визначаються Кабінетом Міністрів України; 4) 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 5) 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 50-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю); 6) 50-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення; 8) користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи; 9) щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів; 10) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація; 11) виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи; 12) використання чергової відпустки у зручний для них час; одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік; 13) першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом; 14) одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років починаючи з п'ятого року після закінчення будівництва. Зазначені позики надаються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України; 15) першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків, технічне обслуговування та забезпечення стоянками транспортних засобів; 17) зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства; 18) позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів. Порядок користування послугами та оплати за встановлення квартирних телефонів визначається Кабінетом Міністрів України; 19) першочергове обслуговування підприємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту; 20) позачергове обслуговування закладами та установами, що надають соціальні послуги з догляду. У разі неможливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов'язані з доглядом за учасником війни, в порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.2 ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються учасникам війни та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", у Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту": 1) у статті 14: пункти 7 та 16 частини першої виключити; доповнити частиною шостою такого змісту: "Установити, що пільги, передбачені пунктами 1, 2, 4, 5, 6 та 18 частини першої цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 9 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII (справа про соціальний захист ветеранів війни та членів їхніх сімей) від 18 грудня 2018 року N 12-р/2018 (Справа N 1-6/2018(2791/15), визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними): - абзац другий підпункту 1, абзац другий підпункту 2, абзаци другий, третій, четвертий підпункту 3 пункту 9 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII.
Пунктом 3 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 року №389 (далі - Порядок №389) визначено, що пільги, зазначені у пункті 1 цього Порядку, надаються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Згідно з п.12 Порядку №389, у разі коли середньомісячний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення письмово інформує пільговиків про те, що вони не мають права на отримання пільг і можуть звернутися за житловою субсидією.
Отже, Рішенням Конституційного Суду України від 18 грудня 2018 року N 12-р/2018 (Справа N 1-6/2018(2791/15) визнано неконституційним норму Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо надання пільги за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України", що не може спростувати Порядок №389 на який посилається відповідач.
Відтак, є протиправною відмова відповідача за №М-744 від 25.11.2021 з посиланням на Порядок №389 у наданні пільг передбачених ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням Рішенням Конституційного Суду України від 18 грудня 2018 року №12-р/2018 (Справа №1-6/2018(2791/15), і відповідно задоволенню підлягає зобов'язальна вимога ОСОБА_1 .
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також
Так, перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним.
У межах вироблених Європейським судом з прав людини підходів до тлумачення поняття "майно", а саме в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як "наявне майно", так і активи включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого "права власності" (пункт 74 рішення Європейського суду з прав людини "Фон Мальтцан та інші проти Німеччини"). Суд робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та формує позицію для інтерпретації вимоги як такої, що вона може вважатися "активом": вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є "активом", на який може розраховувати громадянин як на свою власність ("MALTZAN (FREIHERR VON) AND OTHERS v. GERMANY " № 71916/01, 71917/01 та 10260/02).
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, суд приходить до висновку, що застосування відповідачем положень підзаконного нормативного акту, прийнятого на виконання Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який визнано неконституційним, є протиправним по своїй суті, адже цей чинний Закон не установлює жодних обмежень для надання пільг, передбачених пунктами 1, 2, 4, 5, 6 та 18 частини першої ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", тому позивач має право на такі пільги, а відповідач безпідставно відмовляє йому у реалізації цього права. Тобто, позивач довів позовні вимоги з урахуванням встановлених обставин, а також відсутності заперечень суб'єкта владних повноважень, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 від 06.01.2022 - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради у формі листа за №М-744 від 25.11.2021 щодо надання ОСОБА_1 пільг, передбачених у статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради провести нарахування ОСОБА_1 пільг передбачених статтею 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та перерахунок житлово - комунальних послуг з урахуванням сплачених сум з часу порушення цього права ОСОБА_1 .
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 07 квітня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради (вул. Островського, буд. 4,Шепетівка,Шепетівський район, Хмельницька область,30405 , код ЄДРПОУ - 03198586)
Головуючий суддя А.І. Петричкович