Справа № 347/143/22
06.04.2022 м. Косів
Суддя Косівського районного суду, Івано-Франківської області Гордій В.І., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Косівського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч.1 ст.130 КУпАП,-
17.01.2022 року до Косівського районного суду поступив протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №459815 від 02.01.2022 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП.
Як видно із протоколу про адміністративне правопорушення, 02.01.2022 року близько 17.10 год. в м. Косів, по вул. Чорновола, Івано-Франківської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом мопедом «Хонда Діо», без номерного знаку в стані алкогольного сп?яніння, чим порушив п.2.9 Правил дорожнього руху. Визначення стану алкогольного сп'яніння проводилось у встановленому законом порядку із застосуванням спеціального технічного засобу «Драгер».
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч.1 ст. 277-2 КУпАП, повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
А згідно ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує крім іншого, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Косівським районним судом неодноразово направлялись судові повістки про виклик до суду особи, вказаної у протоколі про адміністративне правопорушення, а саме, ОСОБА_1 . Однак, беручи до уваги те, що всі судові повістки повернулися на адресу суду із довідкою Укрпошти про те, що адресат вибув, вважаю за доцільне повернути дані матеріали про адміністративне правопорушення, для належного оформлення.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 р. (з наступними змінами та доповненнями), визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Виходячи з викладеного і керуючись ст.ст. 245, 251, 278 КУпАП, суддя, -
Матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП - повернути до Косівського РВП ГУНП в Івано-Франківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В.І.ГОРДІЙ