Справа № 686/5981/22
Провадження № 1-кс/686/2484/22
05 квітня 2022 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за скаргою ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб ТУ ДБР, розташованого у м.Хмельницькому, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР,
встановив:
21.03.2022 року ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із скаргою на бездіяльність уповноважених осіб ТУ ДБР, розташованого у м.Хмельницькому, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
В обґрунтування скарги зазначив, що він 11.03.2022 р. та 10.03.2022 р. звернувся до управління ДБР міста Хмельницького із заявами, про вчинення кримінальних правопорушень. Однак, відомості до ЄРДР за вказаними заявами внесені не були, тому ОСОБА_3 просить: зобов'язати керівника управління ДБР міста Хмельницького внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, які стали відомі з двох заяв ОСОБА_3 від 11.03.2022 р. та від 10.03.2022 р. та зобов'язати вказаного керівника повідомити ОСОБА_3 про внесення та реєстрацію відомостей, викладених в заяві від 11.03.2022 р. про кримінальне правопорушення до ЄРДР шляхом надання витягу про реєстрацію.
Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 22.03.2022 р. було відкрито провадження за вказаною скаргою.
Дослідивши матеріали скарги та долучені до неї матеріали, приходжу до висновку, що скарга підлягає поверненню заявнику з наступних підстав.
За допомогою правил про підсудність забезпечується рівність всіх громадян перед законом і судом (ст. 24 Конституції України та ст. 10 КПК).
Будучи одним з проявів цієї конституційної засади, чітко встановлена законом підсудність набуває ознак суб'єктивного права людини на законного суддю, тобто права будь-якої людини знати наперед, який саме суд і в якому складі відповідно до закону правомочний здійснювати стосовно нього судове провадження, якщо така необхідність виникне.
Статтею 1 КПК України передбачено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 306 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.
Для випадків неврегульованості певних питань у ч. 6 ст. 9 КПК передбачено правило, згідно з яким у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу.
Частина 1 ст. 333 КПК України визначає, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу ІІ цього Кодексу з урахуванням особливостей, встановлених цим розділом.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 132 КПК України клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, якщо інше не передбачено пунктом 2 цієї частини.
Відповідно до ст. 38 КПК України органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і судове слідство) є, окрім інших, слідчі підрозділи органів Державного бюро розслідувань.
Згідно із частинами 1 і 4 ст. 9 закону України «Про державне бюро розслідувань» систему ДБР складають центральний апарат, територіальні управління, спеціальні підрозділи, навчальні заклади та науково-дослідні установи.
Верховний Суд, з огляду на норму ст. 38 КПК України, в ухвалі від 17.05.2021 року по справі №308/5497/21 (провадження №51-2376 впс 21) зазначив, що чинний кримінальний процесуальний закон визначає органами досудового розслідування не службових осіб - слідчих цих органів досудового розслідування, - а відповідні державні установи - слідчі підрозділи та підрозділи детективів.
Таким чином, територіальна юрисдикція суду визначається територією, в межах якої знаходиться орган досудового розслідування, незалежного від зареєстрованого місцезнаходження органу досудового розслідування як юридичної особи.
З 01 березня 2021 у територіальних управліннях Державного бюро розслідувань почали діяти слідчі підрозділи (відділи), які розташовані у всіх областях України.
Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Хмельницькому фактично здійснюватиме свою практичну діяльність у відібраних адміністративних приміщеннях у м.Хмельницькому, юрисдикція якого поширюється на м.Хмельницький. Це, зокрема, Перший слідчий відділ (з дислокацією у м.Хмельницькому) ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, що знаходиться за адресою: вул. Юхима Сіцінського, 12, у м.Хмельницькому, 29009.
Водночас, у територіальному управлінні ДБР, розташованому у м. Хмельницькому, почав діяти слідчий підрозділ (відділ), зокрема, Четвертий слідчий відділ (з дислокацією у м.Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у м.Хмельницькому, який знаходиться за адресою: вул. 600-річчя, 25, у м.Вінниці, тобто фактично розташований в межах територіальної юрисдикції Вінницького міського суду Вінницької області (м.Вінниця, вул.Грушевського,17).
У зв'язку із утворенням у структурі Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Хмельницькому, окремих слідчих відділів, які здійснюють свою діяльність самостійно з дислокацією у інших містах України (крім Першого слідчого відділу ТУ ДБР у м. Хмельницькому), до підсудності Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької належить розгляд скарг та клопотань слідчими суддями в частині судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, які розслідуються слідчими Першого слідчого відділу ТУ ДБР у м.Хмельницькому.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 304 КПК України скарга повертається, якщо вона не підлягає розгляду в цьому суді.
При цьому в силу загальної засади кримінального провадження - законність, що регламентована ст. 9 КПК України, - суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно дотримуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Розгляд справи саме судом, встановленим законом, є складовою права на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ст. 412 КПК України, порушення правил підсудності при розгляді справи є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, яке у будь-якому разі тягне за собою скасування судового рішення.
Із матеріалів скарги вбачається, що ОСОБА_3 дійсно звертався до керівника Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Хмельницькому, із повідомленням, датованим 11.03.2022 р. та зареєстрованим за №А-64-ВС від 16.03.2022 р., про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.382 КК України. За результатом розгляду вказаного повідомлення ОСОБА_3 було направлено лист №А-64/ХМ-ВС/14.01.04.22 від 18.03.2022 р. за підписом керівника четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, про те, що відсутні підстави для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Крім того, згідно з відповіддю на запит заступника директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Хмельницькому, №1000/ХМ-ВС/14-06-22 від 05.04.2022, інших звернень ОСОБА_3 , окрім зареєстрованого за №А-64-ВС від 16.03.2022 р., у період з 10.03.2022 р. по 05.04.2022 р. до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Хмельницькому, не надходило.
Тобто вбачається, що ОСОБА_3 оскаржує бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР, допущену уповноваженими особами саме Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, (лист №А-64/ХМ-ВС/14.01.04.22 від 18.03.2022 р.).
Беручи до уваги вказані обставини, слідчий суддя вважає, що скарга не підлягає розгляду в Хмельницькому міськрайонному суді Хмельницької області, оскільки Четвертий слідчий відділ (з дислокацією у м.Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, знаходиться на території м.Вінниці, що перебуває під юрисдикцією Вінницького міського суду Вінницької області (м.Вінниця, вул.Грушевського, 17).
За таких обставин, слідчий суддя вважає за необхідне роз'яснити ОСОБА_3 право на звернення зі скаргою до Вінницького міського суду Вінницької області, за місцем розташування Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м.Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Хмельницькому.
З огляду на наведене, провадження за скаргою підлягає закриттю як помилково відкрите із поверненням скарги та доданих до неї матеріалів особі, яка її подала.
Керуючись вимогами ст.ст. 9, 28, 132, 303, 304, 306, 309, 333, 395 КПК України, -
постановив:
Провадження за скаргою ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб ТУ ДБР, розташованого у м.Хмельницькому, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, закрити.
Скаргу разом із доданими матеріалами повернути особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Слідчий суддя