Постанова від 06.04.2022 по справі 643/1808/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 квітня 2022 року

м. Київ

справа № 643/1808/17

адміністративне провадження № К/9901/44244/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О.П.,

суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Московського районного суду м. Харкова від 28.07.2017 (суддя - Харченко А.М.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2017 (судді - Рєзнікова С.С., Старостін В.В., Бегунц А.О.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити дії, встановив:

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

У лютому 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог (а.с. 88 - 90), просив:

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області направити до Харківського обласного військового комісаріату «Список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку», в частині, що стосується перерахунку його пенсії, згідно додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з розміру посадового окладу 1720 грн, починаючи з 10.08.2016 та надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі від 1 до 3 років в розмірі 10% від посадового окладу, починаючи з 10.08.2016;

зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат на підставі «Списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку» стосовно нього, наданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 10.08.2016, виходячи з розміру посадового окладу, встановленого для посади начальника кафедри наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 №814 в розмірі 1720 грн та надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі від 1 до 3 років в розмірі 10% від посадового окладу, починаючи з 10.08.2016;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, наданої довідки з Харківського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, провести перерахунок та виплатити йому недоотриману частину пенсії з нарахуванням компенсації втраченої частини доходів, виходячи з розміру посадового окладу, встановленого для посади начальника кафедри наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 №814 в розмірі 1720 грн, починаючи з 10.08.2016 по 28.02.2017 та надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі від 1 до 3 років в розмірі 10% від посадового окладу, починаючи з 10.08.2016 по 28.02.2017 та виплачувати у подальшому, починаючи з 01.03.2017, пенсію, виходячи з розміру посадового окладу 1720 грн для посади начальника кафедри військових навчальних закладів Збройних Сил України ІІІ-ІV рівнів акредитації (2-а група) та надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі від 1 до 3 років в розмірі 10% від посадового окладу.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є полковником запасу та проходив службу у Збройних Силах України з серпня 1979 по вересень 2007.

Наказом Міністра оборони України від 13.08.2007 №776 позивача звільнено зі Збройних Сил України в запас за пунктом 63 «г» у зв'язку зі скороченням штатів з посади начальника кафедри авіаційних радіотехнічних систем інформаційного обміну факультету наземного забезпечення бойових дій авіації Харківського університету Повітряних Сил. (а.с. 10)

Наказом начальника Харківського університету Повітряних Сил 03.09.2007 №197 з 03.09.2007 позивача виключено з списків особового складу університету. (а.с. 11)

З 04.09.2007 позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно довідки від 07.05.2008 №ОБ-100312/2001001000, виданої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 Харківським обласним військовим комісаріатом, грошове забезпечення позивача з 01.01.2008 становить 4387,50 грн, з якого 1440 грн посадовий оклад, 135 грн оклад за військовим званням, 630 грн надбавки за вислугу років 40%, 1102,50 грн надбавки за виконання особливо важливих завдань, за безперервний стаж на шифрувальній роботі 10% 72 грн., 288 грн надбавки за роботу що становить державну таємницю, 216 грн надбавки за науковий ступінь, 360 грн надбавки за наукове звання та 144 грн премії. (а.с. 57)

20.02.2009 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 №377. (а.с. 62 - 63)

Листом від 05.03.2009 №ФХ-118312/379-П позивача повідомлено про те, що Міністерство оборони України листом від 29.08.2008 №248/6/С/1087-д повідомило Пенсійний фонд України пр необхідність підготовки Головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв?язку з набуттям чинності наказу МОУ №377. Однак Пенсійний фонд України листом від 07.10.2008 №17466/02-60 повідомив ПФУ про те, що чинним Порядком передбачено проведення перерахунку пенсії у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України, чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв?язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів. (а.с. 69 - 73)

При цьому позивача повідомлено про те, що відповідно до порядку військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі списків, наданих головними управліннями Пенсійного фонду України, а тому до вирішення питання про перерахунок пенсії довідки про грошове забезпечення з урахуванням наказу №377 видаватись не будуть.

Про аналогічні обставини позивача повідомлено листами від 03.03.2009 №432/К-14 та 24.04.2009 №І922/В-11. (а.с. 70 - 71; 73)

Згідно довідки від 07.10.2009 №350/176/25/20/63, виданої позивачу Харківським університетом Повітряних Сил ім. Кожедуба, посадовий оклад начальника кафедри визначається за наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 та становить 1560 - 1720 грн. (а.с. 50)

Отримавши зазначену інформацію, позивач 23.03.2009 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за посадовим окладом, який на теперішній час відповідає посаді начальника кафедри Харківського університету Повітряних Сил. (а.с. 64 - 66)

Згідно довідки Харківського обласного військового комісаріату від 09.06.2012 №ФХ118312, виданої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, посадовий оклад начальника кафедри авіаційних радіотехнічних систем ХУПС, яку позивач обіймав на день звільнення, становить 1720 грн. (а.с. 49)

У довідці Головного управління Пенсійного фонду України від 12.01.2017 №66 зазначено про те, що при обчисленні пенсії станом на 01.01.2017 враховано посадовий оклад 1440 грн, а підвищення за постановою КМУ №355 - 1136,36 грн. (а.с. 58)

17.01.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій повідомив, що у січні 2008 року йому проведено перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 та наказу Міністра оборони України від 30.12.2007 №707 з посадовим окладом 1440 грн. Проте у зв?язку з тим, що посадові оклади військовослужбовців із числа науково-педагогічного складу військових навчальних закладів Збройних Сил України у постанові №1294 та наказі МОУ від 30.12.2007 №707 не були визначені, а були лише прирівняні до посадових окладів інших військовослужбовців, то 28.07.2008 на підставі цієї ж постанови №1294 МОУ видав наказ №377, в якому для посади начальника кафедри військового університету передбачений посадовий оклад 1720 грн. Просить провести перерахунок пенсії виходячи з розміру посадового окладу 1720 грн. (а.с. 67 - 68)

Листом від 27.01.2017 №91/К-14 відповідач повідомив позивача про те, що після 01.01.2008 рішень Кабінету Міністрів України про проведення перерахунок пенсій, передбачених Законом №2262-ХІІ, до ПФУ не надходило. (а.с. 74 - 75)

При цьому позивача повідомлено про те, що наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 набув чинності з 29.08.2008 та його дія поширюється на військовослужбовців військових навчальних закладів, які звільнені з військової служби після цієї дати.

Вважаючи вказані дії відповідачів щодо відмови у проведенні перерахунку його пенсії на підставі наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він має право на перерахунок пенсії на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 №814, прийнятого на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1294, яким збільшено розмір посадового окладу начальника кафедри військового університету, тобто відбулась зміна розміру одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що в розумінні статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є підставою для здійснення спірного перерахунку пенсії, який всупереч наведеним вимогам законодавства, відповідачами проведено не було.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ

Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 13.02.2017 позовні вимоги за період з 01.01.2008 по 09.08.2016 залишено без розгляду на підставі статті 99 КАС України (в редакції до 15.12.2017) у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Постановою Московського районного суду м. Харкова від 28.07.2017, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2017, позов задоволено.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області направити до Харківського обласного військового комісаріату «Список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку», в частині, що стосується перерахунку пенсії позивача, згідно додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з розміру посадового окладу 1720 грн, починаючи з 10.08.2016 та надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі від 1 до 3 років в розмірі 10% від посадового окладу, починаючи з 10.08.2016.

Зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат на підставі «Списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку» стосовно позивача, наданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 10.08.2016, виходячи з розміру посадового окладу, встановленого для посади начальника кафедри наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 №814 в розмірі 1720 грн та надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі від 1 до 3 років в розмірі 10% від посадового окладу, починаючи з 10.08.2016.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, наданої довідки з Харківського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, провести перерахунок та виплатити позивачу недоотриману частину пенсії з нарахуванням компенсації втраченої частини доходів, виходячи з розміру посадового окладу, встановленого для посади начальника кафедри наказом Міністра оборони України 27.11.2013 №814 в розмірі 1720 грн, починаючи з 10.08.2016 по 28.02.2017 та надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі від 1 до 3 років в розмірі 10% від посадового окладу, починаючи з 10.08.2016 по 28.02.2017 та виплачувати у подальшому, починаючи з 01.03.2017, пенсію, виходячи з розміру посадового окладу 1720 грн для посади начальника кафедри військових навчальних закладів Збройних Сил України ІІІ-ІV рівнів акредитації (2-а група) та надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі від 1 до 3 років в розмірі 10% від посадового окладу.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що Кабінет Міністрів України у постанові №1294 делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, тому наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір однієї складової грошового забезпечення цих осіб.

Суди виходили з того, що накази Міністра оборони України від 27.08.2008 №377 та від 27.11.2013 №814, якими встановлено нові посадові оклади військовослужбовців військових навчальних закладів, є належною підставою для перерахунку пенсії позивачу, а тому відповідачі повинні були вчинити всі необхідні дії, передбачені Порядком №45 для проведення позивачу перерахунку пенсії.

УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилається на те, що оскільки Кабінетом Міністрів України рішень стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовцям не приймалось, підстав для перерахунку пенсій на підставі наказів Міністерства оборони України від 28.07.2008 №377 та від 27.11.2013 №814 немає. Чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв'язку з виданням будь-яким міністерством, в тому числі Міністерством оборони України, власних наказів. При цьому вказані накази втратили чинність.

Крім того, посилається на те, що довідка від 09.06.2012, надана Харківським обласним військовим комісаріатом визначає лише розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2012, виходячи з якого визначається максимальний розмір підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, та не стосується перерахунку пенсії.

Також посилається на те, що надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі врахована пенсійним фондом в розмірі, визначеному у довідці Харківського обласного військового комісаріату від 07.05.2008. Врахування надбавки у розмірі 10% не відповідає нормам чинного законодавства. Крім того, є безпідставними позовні вимоги щодо виплати позивачу компенсації за час затримки проведення виплат, оскільки вказані норми закону стосуються виключно нарахованих сум, які в даному випадку нараховані не були.

Просив скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, і прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

У відзиві на касаційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ; тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затв. постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками.

Підпунктом 1 пункту 5 цієї постанови №1294 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Наказом Міністра оборони України від 27.08.2008 №377 затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

У зв'язку із набранням чинності наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 №814, наказ Міністра оборони України від 27.08.2008 №377 втратив чинність.

Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 №814 затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа керівного та наукового складу військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Оскільки Кабінет Міністрів України постановою від 07.11.2007 №1294 делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із виданням Міністром оборони України наказів №377 та № 814.

Питання застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах уже вирішувалось Верховним Судом у постановах від 28.04.2020 у справі №645/5/17, від 16.06.2020 у справі №520/15356/15-а, від 09.07.2020 у справі №638/14720/17, від 16.06.2021 у справі №639/8782/16-а, і колегія суддів не вбачає підстав для відступу від висловлених у ній висновків.

За таких обставин суди попередніх інстанцій обгрунтовано дійшли висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням посадового окладу відповідно до наказів №377 та №814 та прийняли рішення про задоволення позову в цій частині

Покликання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на те, що відсутні підстави для врахування при перерахунку пенсії надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі у розмірі 10% є безпідставними, оскільки відповідач оспорює цю надбавку позивача лише щодо її розміру у 10%, проте як встановлено судами попередніх інстанцій відповідно до грошового атестату та довідок Харківського обласного військового комісаріату позивач отримував надбавку саме в такому відсотковому відношенні.

Поряд з тим, Верховний Суд вже неодноразово висловлював правову позицію про те, що у відповідності до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» компенсація частини доходів проводиться тільки у випадку, якщо такі доходи були нараховані, але були затримані строки їх виплати. Основними умовами для виплати суми компенсації є: порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу. Тобто виплата компенсації втрати частини доходу за Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» можлива лише у разі наявності факту виплати основної суми доходу в розумінні цього Закону.

Оскільки, як встановлено судами попередніх інстанцій, спірні суми пенсії відповідачем позивачу не нараховані і не виплачені у зв'язку з тим, що відповідач заперечував право позивача на їх отримання, тому передбачені законом підстави для виплати позивачу компенсації втрати частини доходів відсутні, в зв'язку з чим в цій частині в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у постанові від 28.12.2021 у справі №813/3055/17, від 01.04.2021 у справі №120/4555/18-а, від 04.03.2021 у справі №520/34/17 та від 17.09.2020 у справі №300/544/19, від 16.04.2020 у справі №200/11292/19-а та від 05.03.2020 у справі №140/1547/19.

Відповідно до частини 1 статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволення позовних вимог про нарахування компенсації втраченої частини доходів підлягають скасуванню з ухваленням в цій частині нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. 341, 345, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити частково.

Постанову Московського районного суду м. Харкова від 28.07.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2017 скасувати в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 нарахувати і виплатити компенсацію втрати частини доходів, і в задоволенні позовних вимог в цій частині відмовити.

В решті постанову Московського районного суду м. Харкова від 28.07.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2017 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

А.А. Єзеров

В.М. Кравчук