Ухвала від 05.04.2022 по справі 600/4688/21-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зміну чи встановлення способу і порядку

виконання судового рішення

05 квітня 2022 р. м. Чернівці Справа №600/4688/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Територіального управління державної судової адміністрації України в Чернівецькій області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головного управління державної казначейської служби України у Чернівецькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління державної судової адміністрації України в Чернівецькій області, Державної судової адміністрації України, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Державної казначейської служби України в Чернівецькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 15.12.2021 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2022 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернівецькій області, Державної судової адміністрації України щодо невиплати судді ОСОБА_1 суддівської винагороди у зв'язку із застосуванням обмеження відповідно до статті 29 Закону України "Про Державний бюджет на 2020 рік" в період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року.

Зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Чернівецькій області провести нарахування та виплату судді Садгірського районного суду міста Чернівці ОСОБА_1 - недоплачену суддівську винагороду за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року, шляхом зобов'язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернівецькій області за рахунок бюджетної програми КПКВ 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів", розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, коштів для проведення виплати ОСОБА_1 недоплаченої суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року.

Також, рішення суду допущено до негайного виконання в частині стягнення на користь ОСОБА_1 суддівської винагороди у межах суми стягнення за один місяць.

23.02.2022 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 (далі - заявник), у якій останній просить змінити спосіб і порядок виконання рішення суду, шляхом її безспірного списання за рахунок коштів бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень на користь суддів та працівників апаратів судів».

Ухвалою суду від 23.02.2022 року призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення в справі № 600/4688/21-а.

В призначене судове засідання заявник не з'явився, хоча про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.

01.04.2022 року представник Територіального управління державної судової адміністрації України в Чернівецькій області подав до суду заяву про відкладення розгляду заяви, у зв'язку із наявними випадками захворювання працівників територіального управління гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом.

05.04.2022 року представник Головного управління державної казначейської служби України у Чернівецькій області подав до суду заяву, в якій просив заяву про зміну способу та порядку виконання судового рішення розглянути в порядку письмового провадження.

Відповідно до положень статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути заяву без участі учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали заяви, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина 3 статті 378 КАС України).

Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і спосіб, раніше встановлені

Тобто, за змістом вказаної норми, суд, за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, не змінюючи при цьому його змісту.

Згідно листа Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області від 10.01.2022 року № 11-324/22 судом встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, можливо виконати у добровільному порядку за бюджетною програмою 0501150 "Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами функціонування органів і установ системи правосуддя" у межах наявних бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом.

Крім того, судом досліджена наявна в матеріалах справи довідка Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області № 33 від 23.02.2022 року, видана голові Садгірського районного суду м.Чернівці ОСОБА_1 про те, що сума обмеження встановленого ст. 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" за період з 18.04.2020 року по 27.08.2020 року становить 189307,37 грн.

Згідно з частин 1 та 2 статті 148 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Видатки загального фонду Державного бюджету України на утримання судів належать до захищених статей видатків Державного бюджету України.

Частиною 4 наведеної статті визначено, що функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснює Державна судова адміністрація України.

Положеннями статті 149 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що суди фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.

Відповідно приписів частини 1 та 3 статті 151 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", п.3 Положення про Державну судову адміністрацію України, розпорядником коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів є Державна судова адміністрація України.

Суд зазначає, що частиною 1 статті 25 Бюджетного Кодексу України визначено, що Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Відповідно до частини 1, пункту 1 частини 2 статті 22 Бюджетного Кодексу України за обсягом наданих повноважень розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Головним розпорядником бюджетних коштів, в даному випадку, є Державна судова адміністрація України, яка є учасником даного процесу.

Також, слід зазначити і те, що Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 року №4901-VI (далі - Закон), постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року №440 "Про порядок погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою" (далі - Постанова) держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів. Згідно п.20 вказаної Постанови погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845.

Порядком визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами).

Відповідно до п.25 зазначеного Порядку, у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому, положення пунктів 28-34 цього Порядку застосовується лише щодо зазначеної бюджетної програми.

Таким чином, виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється згідно з чинним законодавством України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів окремої бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.

Наведене відповідає правовій позиції викладеній у постанові Верховного Суду від 07 жовтня 2020 року, справа №822/743/16.

Враховуючи наведені обставини, з метою обрання належного способу захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку про необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення - рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2021 року, в частині стягнення на користь ОСОБА_1 недоотриманої суддівської винагороди в розмірі 189307,34 грн за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року з утриманням із цієї суми передбачених законом податків та обов'язкових платежів при її виплаті, шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період", головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.

На підставі наведеного та керуючись статтями 241, 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , про зміну способу і порядку виконання рішення суду від 15.12.2021 у адміністративній справі №600/4688/21-а - задовольнити повністю.

Змінити спосіб і порядок виконання судового рішення - Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2021 року, шляхом стягнення на користь - ОСОБА_1 недоотриманої суддівської винагороди в розмірі 189307,34 грн за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року з утриманням із цієї суми передбачених законом податків та обов'язкових платежів при її виплаті, шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період", головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.

Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).

Суддя О.В. Боднарюк