Справа №711/4995/16
1-в/705/100/22
06 квітня 2022 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі: головуючого - судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
за участю представника установи ОСОБА_3
засудженого ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умань в режимі відеоконференції подання начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92» про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Черкаси, проживаючого до арешту за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з неповною середньою освітою, не одруженого, не працюючого, раніше судимого: 1) 28.05.1998 року Придніпровським районним судом м. Черкаси за ч. 2 ст. 206, ч. 3 ст. 81, ст. 42 КК України до 3 років позбавлення волі; 2) 22.06.2001 року Придніпровським районним судом м. Черкаси за ч. 2 ст. 206, ч. 2 ст. 141, ст. 42, ст. 43 КК України до 4 років 6 місяців позбавлення волі; 3) 21.06.2007 року Придніпровським районним судом м. Черкаси за ч. 1 ст. 296, ч. 1 ст. 122, ст. 70 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі; 4) 23.08.2011 року Придніпровським районним судом м. Черкаси за ч. 1 ст. 122 КК України до 2 років 6 місяців позбавлення волі; 5) 30.08.2016 року Придніпровським районним судом м. Черкаси за ч. 1 ст. 263, ст.ст. 75, 76 КК України до 5 років позбавлення волі з випробуванням на строк 3 роки, ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 22.12.2016 року звільнення від відбування покарання з випробуванням скасовано, -
Начальник державної установи «Старобабанівська виправна колонія № 92» направив до суду подання про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 , у якому зазначив про те, що останній за час відбування покарання в місцях позбавлення волі зарекомендував себе з негативної сторони.
За час перебування в СІЗО м. Черкаси мав 7 стягнень, які погашені у встановленому законом порядку. Заохочень не мав.
За час відбування покарання в ДУ «Старобабанівська ВК № 92» мав 11 стягнень, 2 з яких погашену у встановленому законом порядку. Заохочень не має. Не завжди виконує вимоги персоналу установи. У скоєному злочині не розкаюється.
У зв'язку з тим, що звільняється з установи відбування покарань та враховуючи, що він підпадає під ознаки особи, визначеної п. «б» ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», начальник установи просить вирішити питання про встановлення по відношенню до нього адміністративного нагляду терміном на 1 рік 6 місяців і просить встановити обмеження у виді: заборони виходу з будинку (квартири) з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.; заборони виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста).
Представник державної установи «СВК (№ 92)» в судовому засіданні вимоги подання підтримав в повному обсязі та просить його задовольнити, оскільки засуджений за час відбування покарання характеризується негативно, на шлях виправлення не став, раніше був неодноразово судимий за умисні тяжкі злочини і після звільнення з місць позбавлення волі в зв'язку із фактичним відбуттям строку покарання, може становити небезпеку для суспільства.
Засуджений ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду, але вважав, що достатнім буде встановлення адміністративного нагляду строком на 1 рік.
Суд, вислухавши представника установи та засудженого, вивчивши письмові матеріали подання, вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд враховує правову позицію Верховного Суду, висловлену у постанові від 04.12.2018 року (справа № 570/1972/17, провадження № 51-1781км18), згідно з якою заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою відносяться до питань, які пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку й у зв'язку з цим, дійшов висновку здійснювати розгляд справи у порядку, визначеному у частинах 3, 5, 6 статті 539 КПК України та відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненим з місць позбавлення волі».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Відповідно до положень ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненим з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільняються з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «б» ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Підставою для встановлення адміністративного нагляду у відповідності до п. б ч. 1 ст.4 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» є вирок суду, що набрав законної сили, - щодо осіб, зазначених у пунктах «б» статті 3 цього Закону.
Також, статтею 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється, зокрема, щодо осіб, зазначених у пунктах «б», «г» і «Ґ» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцезнаходженням установи виконання покарань за поданням начальника установи виконання покарань.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному ст. 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 відбуває покарання в ДУ «Старобабанівська виправна колонія № 92» згідно вироку Придніпровського районного суду м. Черкаси від 30.08.2016 року, яким засуджений за ч. 1 ст. 263, ст. 75, ст. 76 КК України до 5 років позбавлення волі з випробуванням з іспитовим строком на 3 роки. Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 22.12.2016 року іспитовий строк скасовано, засудженого направлено до установи для відбування покарання за вироком від 30.08.2016 року.
Кінець строку відбування покарання - 08.04.2022 року.
За час відбування покарання ОСОБА_4 характеризується негативно, має 11 стягнень, із яких лише 2 погашено у встановленому законом порядку. Раніше неодноразово судимий за вчинення умисних злочинів, за час відбування покарання своєю поведінкою довів, що не бажає ставати на шлях виправлення, а тому залишається небезпечним для суспільства.
За вказаних обставин, суд повно, всесторонньо та об'єктивно дослідивши подання та додані до нього матеріали, вважає, що у відповідності до вимог ст.ст. 3 та 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» з метою запобігання вчиненню злочинів засудженим після звільнення з місць позбавлення волі і здійснення виховного впливу на нього, за засудженим ОСОБА_4 необхідно встановити адміністративний нагляд строком на 1 рік 6 місяців із застосуванням до нього певних обмежень.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» суд,
Подання начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92» про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 1 рік 6 місяців із застосуванням наступних обмежень:
- заборони виходу з будинку (квартири) за місцем фактичного проживання в період з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.;
- заборони виїзду в особистих справах за межі району (міста) за місцем фактичного проживання.
Згідно із ч. 3 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали суду про встановлення адміністративного нагляду.
Копію ухвали направити для виконання начальнику державної установи «Старобабанівська виправна колонія № 92».
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1