Справа № 211/205/22
Провадження № 2-а/211/34/22
іменем України
05 квітня 2022 року суддя Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ткаченко С.В., розглянувши матеріали позовної заяви у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради, Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про визнання неправомірним рішення, зобов'язання вчинити дії, -
до Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу надійшла вказана позовна заява.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суд дійшов наступного висновку.
У позовній заяві позивач вказує, що 01.08.2021 року вона з ФОП ОСОБА_2 уклала договір про надання послуг по догляду за її дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Повідомленням відповідача № 52 від 13.10.2021 року, їй було відмовлено у наданні компенсації з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», оскільки ФОП ОСОБА_2 здійснюється догляд більше ніж за трьома дітьми віком до трьох років.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чиналежить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ст. ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Даний перелік є вичерпним.
Отже серед вказаного переліку відсутні адміністративні справи, які пов'язані з оскарженням дій Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради.
Згідно ч. 2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першої цієї статті.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи те, що спір фізичної особи із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності предметно не підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду, суд дійшов про наявність підстав для передачі справи за підсудністю, тобто до Дніпропетровської окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 20,29, 241, 243,248 КАС України,-
Адміністративну справу № 211/205/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради, Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про визнання неправомірним рішення, зобов'язання вчинити дії - передати за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя: С. В. Ткаченко