Справа № 607/2288/22Головуючий у 1-й інстанції ОСОБА_1
Провадження № 11-кп/817/107/22 Доповідач - ОСОБА_2
Категорія - адміністративний нагляд
30 березня 2022 р. Колегія суддів Тернопільського апеляційного суду
в складі: головуючого судді - ОСОБА_2 ,
суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
при секретарі - ОСОБА_5 ,
з участю: прокурора - ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі матеріали кримінального провадження за апеляційною скаргою особи, щодо якої встановлено адміністративний нагляд - ОСОБА_7 на постанову судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 лютого 2022 року,-
Вказаною постановою подання начальника Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_8 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_7 задоволено частково. Встановлено ОСОБА_7 , адміністративний нагляд терміном на 12 місяців, застосувавши наступні обмеження: заборона перебувати в місцях підприємств торгівлі і громадського харчування, де продають спиртні напої та розлив на час перебування під адміністративним наглядом; реєструватися 2 рази в місяць (2-й, 4-й четвер місяця) з 19 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. в службовому кабінеті офіцера поліції; заборона виїзду за межі м. Тернополя без дозволу працівників поліції; заборона залишати помешкання квартири (будинку) в період з 22 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв.
Задовольняючи клопотання про встановлення адміннагляду, суддя місцевого суду виходив з того, що ОСОБА_7 в лютому 2021 року була звільнена від відбування покарання умовно достроково на невідбутий термін 1 рік 9 місяців 11 днів, після чого неодноразово притягувалася до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень.
В апеляційній скарзі ОСОБА_7 просить зменшити строк адміннагляду. Свої вимоги мотивує тим, що вона була звільнена з Збаразької виправної колонії №63 на підставі ухвали Збаразького районого суду умовно-достроково на невідбутий термін 1 рік 9 місяців 11 днів - 25.02.2022 року за хорошу поведінку та сумлінне ставлення до праці. На наступний день стала на облік та вказала місце проживання, а саме: АДРЕСА_1 . Після звільнення, жодного разу не порушувала закон, веде гідний спосіб життя і завжди являється на виклик дільничого, всі штрафи нею оплачені вчасно, свою вину у вчиненні адмінправопрушень визнає.
Будучи належним чином повідомленою про час і місце апеляційного розгляду ОСОБА_7 в судове засідання апеляційного суду не з'явилась, клопотання про його відкладення не подавала.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, думку прокурора, який частково підтримав апеляційну скаргу і просив призначити новий розгляд в суді першої інстанції, перевіривши матеріали провадження та доводи апеляційної скарги, колегія суддів з'ясувала наступне.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, яких засуджено до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Підставою для встановлення адміністративного нагляду для осіб зазначених п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» є матеріали органів Національної поліції.
На думку колегії суддів, при розгляді подання поліції суддя місцевого суду вищезазначених вимог закону дотримався у повному обсязі. Висновки про наявність законних підстав для встановлення ОСОБА_7 адміністративного нагляду на мінімальний строк із певними обмеженнями, підтверджуються доданими до подання доказами, яким суддя надав належну правову оцінку.
Так, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_7 відбувала покарання у виді позбавлення волі в період з 06.06.2014 року по 25 лютого 2021 року і була звільнена зі Збаразької виправної колонії №63 Тернопільської області на підставі ухвали Збаразького районного суду Тернопільської області від 17 лютого 2021 року умовно достроково на невідбутий термін 1 рік 9 місяців 11 днів. В подальшому, в період коли відповідно до ст. 89 та ст. 90 КК України строк судимості вважається не погашеним, неодноразово притягувалася до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень.
Зокрема, на протязі року після звільнення з місць позбавлення волі на ОСОБА_7 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.182, ч.1 ст.178 та ч.1 ст.175-1 КУпАП, було накладено адміністративні стягнення у виді штрафу, що і не заперечується ОСОБА_7 в апеляційній скарзі. При цьому, 04 і 05 січня 2022 року ОСОБА_7 попереджена про те, що у разі, якщо вона не припинить порушувати громадський порядок та права інших громадян щодо неї буде встановлений адміністративний нагляд із застосуванням передбачених Законом України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» обмежень.
Відповідно до характеристики наданої офіцером поліції Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_7 перебуваючи на обліку, належних висновків для себе не зробила, зарекомендувала себе з негативної сторони, на шлях виправлення не стала, порушує адміністративне законодавство, веде антигромадський спосіб життя, відносно неї поступало звернення про порушення громадського порядку.
Таким чином, систематичні порушення громадського порядку і прав інших громадян і характеризуючі дані, давали суду першої інстанції законні підстави для встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_7 , зі встановленням обмежень, передбачених ст. 10 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Що стосується доводів апеляційної скарги про визначення меншого терміну адміністративного нагляду, то на думку апеляційного суду, вони є безпідставними з огляду на наступне.
Апеляційним судом встановлено, що визначаючи термін адміністративного нагляду суддя місцевого суду керувався вимогами ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», відповідно до якої адміністративний нагляд встановлюється у визначеному ст.5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Тобто, законом передбачено мінімальний строк, на який може бути застосовано адміністративний нагляд, який і було встановлено судом першої інстанції, а подання поліції задоволено лише частково.
Так, подання начальника Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_8 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_7 задоволено частково також і в частині зобов'язання ОСОБА_7 з'являтись на реєстраційну відмітку не чотири рази як зазначалось в поданні, а два рази, а також адміністративний нагляд встановлений не на два роки, а на один рік.
Враховуючи наведене, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку про неможливість зменшення строку адміністративного нагляду, як про це просить апелянт, а тому підстави для зміни чи скасування оскаржуваної постанови з наведених в апеляційній скарзі підстав - відсутні.
Аналізуючи висловлені в ході апеляційного розгляду доводи прокурора про необхідність призначення нового розгляду подання начальника Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області в суді першої інстанції з мотивів застосування аналогії з кримінальним процесуальним законодавством щодо обов'язкової участі прокурора в судовому засіданні, то колегія суддів приходить до висновку про їх безпідставність, оскільки прокурором не наведено обставин, які передбачені ч.1 ст.415 КПК України як підстава для призначення нового розгляду. Крім того, доводи прокурора не містять відомостей про такі порушення процесуальних прав учасників розгляду чи фактичні обставини справи, які перешкодили або могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
На підставі наведеного та керуючись Законом України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_7 залишити без задоволення, а постанову судді Тернопільського міськрайонного суду від 09 лютого 2022 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий
Судді