справа № 563/328/22
04 квітня 2022 року м. Корець
Суддя Корецького районного суду Рівненської області Сірак Д.Ю. при підготовці до розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП,
встановив:
На розгляд Корецькому районному суду Рівненської області від ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №453922 від 21 березня 2022 року відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ДПР18 №453922 від 21.03.2022 року 21.03.2022 року о 11.30 годині в м. Овруч по вулиці Б.Хмельницького, 32, водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем Ford державний номерний знак НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху та скоїв наїзд на громадянина ОСОБА_2 . В результаті чого ОСОБА_2 отримав незначні тілесні ушкодження, за що передбачено адміністративну відповідальність за ст.124 КУпАП.
Відповідно до диспозиції ст. 124 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна. Заподіяння шкоди здоров'ю не є ознакою об'єктивної сторони складу правопорушення за ст. 124 КУпАП.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання; посада, прізвище і ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення правопорушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушником заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Разом з тим, складений щодо ОСОБА_3 протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст.256 КУпАП. оскільки не містить даних, які є обов'язковими ознаками об'єктивної сторони складу правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Крім того, інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 року № 1395 (далі Інструкція), визначено особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 КУпАП.
Відповідно до розділу ІХ п.1 Інструкції визначено, що в разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: 1) схема місця ДТП (додаток 8), яку підписують учасники ДТП та поліцейський; 2) пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); 3) показання технічних приладів (у разі їх наявності); 4) показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); 5) інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
Відповідно до пункту 2 вказаного розділу Інструкції - у випадках, коли внаслідок ДТП її учасникам заподіяно тілесних ушкоджень, викликається слідчо-оперативна група для проведення слідчих дій на місці пригоди відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України. Поліцейський в порядку звітування за результатами реагування на повідомлення про кримінальні та адміністративні правопорушення складає рапорт на керівника відповідного підрозділу поліції, який передається уповноваженій особі підрозділу поліції.
Для з'ясування винних осіб в дорожньо-транспортній пригоді, ступеня шкоди заподіяної здоров'ю потерпілого від ДТП, проводяться судово-медична експертиза.
Судово-медична експертиза дозволяє з'ясувати характер тілесних ушкоджень учасників даної пригоди; з'ясовує питання щодо наявності ступеня алкогольного сп'яніння учасників дорожнього руху; визначає механізм утворення тілесних ушкоджень та їхнього зв'язку з подією, з'ясування стану здоров'я потерпілих.
Безпосередньо в наданих суду матеріалах за протоколом відсутні дані про ступінь тяжкості отриманих тілесних ушкоджень потерпілим. Відсутні відомості чи був зареєстрований факт ДТП в ЄО ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області, не було додано будь-яких даних щодо можливого прийнятого рішення в рамках кримінально-процесуального закону (внесення даних до ЄРДР, закриття провадження).
Адміністративні матеріали справи складені з порушенням вимог чинного КУпАП, а тому не можливо проводити розгляд зазначених матеріалів в порядку КУпАП.
Таким чином, з огляду на вказані недоліки в матеріалах справи, суд позбавлений можливості повно, об'єктивно та всебічно з'ясувати обставини справи, вирішити її у точній відповідності з законом. Необхідно усунути зазначені недоліки, після чого вирішити питання про подальший рух справи.
У відповідності до ст. 245 КУпАП, суд має повно, всебічно і об'єктивно з'ясувати обставини кожної справи, вирішуючи її в точній відповідності до вимог чинного законодавства.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 (з наступними змінами та доповненнями), визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Аналізуючи вищенаведене, приходжу до висновку, що вимоги ст. 256 КпАП України не виконані, протокол складено з порушенням зазначеної статті, у зв'язку із чим зазначені матеріали необхідно повернути до ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області для усунення виявлених недоліків.
Враховуючи викладене, керуючись ст.256, 283 КУпАП, суддя,
постановив:
Адміністративні матеріали, які надійшли з ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності передбаченої ст.124 КУпАП - повернути до ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: