Справа № 288/59/22
Провадження № 3/288/70/22
05 квітня 2022 року смт. Попільня
Суддя Попільнянського районного суду Житомирської області Зайченко Є.О., за участю секретаря судових засідань - Корнієнко Т.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , адвоката - Слівінського В.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Відділення поліції № 2 Житомирського РУП ГУ НП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
місце роботи: ДП «Лісгосп»,
за статтею 124 КУпАП,
До Попільнянського районного суду Житомирської області від Відділення поліції № 2 Житомирського РУП ГУ НП в Житомирській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП, чим своїми діями порушив пункт 13.3 Правил Дорожнього Руху України.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 228343, ОСОБА_1 07 січня 2022 року о 11.10 годині на а/д Житомир - Сквира 67 км, керуючи транспортним засобом марки ЗАЗ сенс д.н.з. НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, не дотримався безпечного бокового інтервалу, що призвело до зіткнення з транспортним засобом Volkswagen Passat, д.н.з. НОМЕР_2 , в наслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальних збитків, травмованих немає.
Адвокат особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - Слівінський В.О. надав суду клопотання про закриття провадження по справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. Зазначив, що ОСОБА_1 не порушив пункт 13.3. Правил дорожнього руху України, про що зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ №228343, поліцейською СРПП ВП №2 Житомирського РУП Кордиш К.В., та не вчиняв під час руху на своєму транспортному засобі обгону, випередження, об'їзд перешкоди, зустрічного роз'їзду, а тому в його діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП. Також не погоджується з доводами, які вказані поліцейською СРПП ВП №2 Житомирського РУП Кордиш К.В., в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ №228343 про те, що ОСОБА_1 не врахував дорожньої обстановки та не дотримався безпечного інтервалу по відношенню до іншого транспортного засобу, яким керував ОСОБА_2 . Дані обставини спростовуються: поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 : відеозаписом з місця ДТП на якому зафіксовано сліди напрямку руху та траєкторії руху транспортного засобу, яким керував ОСОБА_1 , по відношення до проїзної частини дороги; фототаблицями з місця ДТП. Крім того, звертає увагу суду на те, що ОСОБА_2 , керуючи автомобілем в умовах ожеледиці, здійснював обгін транспортного засобу, яким керував ОСОБА_1 при наявності в місці обгону суцільної лінії.
В судовому засіданні ОСОБА_1 винність в скоєному правопорушенні, передбаченому статтею 124 КУпАП, не визнав та підтримав клопотання подане його адвокатом.
Водій автомобіля Volkswagen Passat - ОСОБА_2 , в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Суддя, вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та його адвоката, дослідивши матеріали справи та висновок експерта, приходить до наступного висновку.
Диспозиція статті 124 КУпАП передбачає обов'язкові умови настання відповідальності, а саме: спричинення пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Враховуючи, що стаття 124 КУпАП є бланкетною, то при розгляді такої категорії справ, необхідно ретельно з'ясовувати і зазначати, у чому саме полягали порушення, норми яких правил, інструкцій інших нормативних актів не додержано, чи є причинний зв'язок між цими порушеннями та наслідками,
які настали, на що зокрема було звернуто увагу і в Постанові Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті».
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють ПДР. Особи, які порушують ці правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно п. 13.3 ПДР України, під час обгону, випередження, об'їзду перешкоди чи зустрічного роз'їзду необхідно дотримувати безпечного інтервалу, щоб не створювати небезпеки для дорожнього руху.
За змістом статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України.
Статтею 62 Конституції України передбачено, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як зазначено в ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно статті 280 КУпАП, зазначається, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Європейський Суд з прав людини у справі «Аллене де Рібермон проти Франції» підкреслив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості є значно ширшою: від обов'язків не лише для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших органів держави.
Відповідно до положень частини 2 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, кого звинувачено у вчинені адміністративного правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Європейський суд з прав людини зазначає, що рівень певності, якого має досягти суддя за системою «внутрішнього переконання» чи системою «поза межами розумного сумніву», який є важливим для постановлення справедливого рішення, не повинен досягатися шляхом примусу до зізнання. Таким чином, буде дотримано цілковитої поваги до презумпції невинуватості та статусу особи, яка притягується до адміністративної відповідальності що є ключовими поняттями для демократичної концепції кримінального судового розгляду. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Враховуючи викладене, дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності, суддя приходить до висновку, що наданими матеріалами не підтверджується факт порушення вимог ПДР України, саме водієм ОСОБА_1 , тобто не доведено наявність в діях цього водія вини, а відповідно складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
З огляду на те, що матеріали справи не містять відомостей щодо ознак об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, то відсутні підстави для визнання ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП.
В матеріалах справи також наявна копія протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №228344, відносно ОСОБА_2 , про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП.
Суд також звертає увагу, що в діях обох водіїв учасників ДТП можуть бути встановлені відповідні порушення вимог ПДР України, однак причинно-наслідковий зв'язок з наслідками такого порушення у виді ДТП та пошкодження автомобілів, а відтак і склад правопорушення за ст. 124 КУпАП може бути встановлений лише щодо відповідних порушень одного з водіїв. Притягнення обох водії до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП з одних і тих же обставин ДТП є неможливим.
Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: 1) відсутність складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку з вказаним, враховуючи сукупність інших досліджених доказів, керуючись у тому числі ст. 62 Конституції України, відповідно до якої усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, суддя приходить до переконання, що провадження у справі відносно ОСОБА_1 необхідно закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Керуючись статтями 7, 9, 124, 245- 247, 251, 268, 280, 283 - 285 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову про притягнення до адміністративної відповідальності подається до Житомирського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову, протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Попільнянського
районного суду Є.О.Зайченко