Справа № 296/10929/21
2/296/62/22
"04" квітня 2022 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира у складі головуючої судді Петровської М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовомУправління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди,-
встановив:
Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради звернулось до суду із позовною заявою, відповідно до змісту якої просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру сплачені кошти в сумі 2218,00 грн та сплачену суму судового збору в розмірі 2270,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, щозгідно із заявою ОСОБА_1 від 20.12.2019, їй, відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", було призначено державну соціальну допомогу на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період з 01.12.2019 по 31.05.2020, щомісячно.
Також вказує, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 №264 "Про деякі питання надання державної соціальної допомоги" ОСОБА_1 було продовжено виплату допомоги на дітей одиноким матерям на період карантину, а саме на червень - липень 2020 року в сумі 2218,00 грн, щомісячно. Разом з тим, для отримання допомоги на дітей одиноким матерям починаючи з липня 2020 року ОСОБА_1 повинна була подати до Управління нову заяву та декларацію, що вона і зробила, проте з декларації встановлено, що ОСОБА_1 офіційно не працює. Відповідно до п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям допомога не призначається, якщо: у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у п.11 цього Порядку). У зв'язку із наведеним надміру виплачені кошти в сумі 2218,00 грн за липень 2020 року підлягають поверненню до Державного бюджету. Оскільки добровільно ОСОБА_1 такі кошти не повернула, необхідно їх стягнути в судовому порядку.
Ухвалою судді Корольовського районного суду м.Житомира від 28 січня 2022 року у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідачка відзив на позовну заяву не подавала. Ухвала про відкриття провадження у справі разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, направлялися на адресу відповідачки за зареєстрованим місцем її проживання, у відповідності до приписів ЦПК України.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно ч.5 ст.268 ЦПК України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 20 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою про призначення їй державної допомоги на дітей одиноким матерям, на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно рішення УСЗН Корольовського району ДПС Житомирської міської ради «Про призначення допомоги сім'ям з дітьми» від 15.01.2020 ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.12.2019 по 31.05.2020 у розмірі 2218 грн.
20 липня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою про призначення їй державної допомоги на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також заявниця подала декларацію про доходи та майновий стан громадян, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (без зазначення періоду, за який вона подана).
Згідно розпорядження начальника УСЗН Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради від 29.07.2020 вирішено припинити виплату ОСОБА_1 допомоги одиноким матерям з 01.07.2020.
Відповідно до довідки Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Міністерства праці та соціальної політики від 23 грудня 2021 року, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УСЗН Корольовського району ДПС Житомирської міської ради і отримує допомогу на 1 дитину одиноким матерям (з урахуванням доходів) за липень 2020 року у сумі 2218 грн.
Відповідно до повідомлення Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради від 20.01.2021 №295 відповідачку ОСОБА_1 було повідомлено про надміру виплачені кошти за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 в сумі 2218,00 грн та необхідність їх повернення шляхом перерахування до 25 березня 2021 року на рахунок ДСП Житомирської міської ради.
Згідно розрахунку по о/р НОМЕР_1 сума переплати допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю права на допомогу за липень 2020 року становить 2218,00 грн.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 1 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно абзацу 1 статті 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
За змістом пункту 35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 (Порядок № 1751) для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подається, зокрема, декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Згідно абзацу 2 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632 "Про деякі питання виплати державної соціальної допомоги", з 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Відповідно до пункту 35-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632 "Про деякі питання виплати державної соціальної допомоги", допомога на дітей одиноким матерям, яку призначено за умовами, що діяли до 30 червня 2020 року (включно), виплачується до закінчення строку її призначення.
Відповідно до п.35-2 Порядку № 1751, державна соціальна допомога не призначається, якщо Допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо:
1) у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах одинадцятому - п'ятнадцятому цього пункту).
Допомога на дітей одиноким матерям у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи:
сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців; доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю I групи, за особою з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства.
Згідно п.43 розділу "Строк розгляду документів для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми" Порядку № 1751, документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає і виплачує державну допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви. Про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п'яти днів після прийняття відповідного рішення.
При цьому, орган, згідно приписів розділу "Відповідальність за подання неправдивих відомостей для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми" Порядку № 1751, наділений повноваженнями перевіряти достовірність відомостей, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням допомоги сім'ям з дітьми, шляхом автоматизованого доступу з відповідних реєстрів та здійснювати запити запити до підприємств, установ, організацій для отримання інформації, необхідної для призначення державної допомоги.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять рішення про призначення чи відмову у призначенні допомоги ОСОБА_1 за результатами розгляду поданої нею заяви в липні 2020 року, а так само і не містять даних про надіслання відповідного повідомлення заявниці про результати розгляду її заяви. Натомість, позивачем було виплачено ОСОБА_1 допомоги як одинокій матері в сумі 2218 грн за липень 2020 року, що свідчить про відсутність встановлених органом УСЗН обставин, які перешкоджали виплаті такої допомоги заявниці за вказаний період.
Розпорядження про закриття особового рахунку ОСОБА_1 , датоване 29.07.2020, із зазначенням підстави "відсутнє право (не працює)", яке не містить реквізитів документу і не передбачено приписами Порядку № 1751, не є рішенням в розумінні п.43 Порядку № 1751.
Натомість, як вбачається із повідомлення від 20.01.2021 №295, допомога за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 у сумі 2218 грн надміру виплачена ОСОБА_1 у зв'язку із проведенням масового автоматичного розрахунку відповідно до постанови КМУ від 08.04.2020 № 264 та мала бути нею повернута відповідно до п.49 Порядку № 1751. Доказів направлення такого повідомлення адресату суду не надано.
Разом з тим, відповідно до п.49 розділу "Відповідальність за подання неправдивих відомостей для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми" Порядку № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім'ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім'ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім'ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Судом з матеріалів позовної заяви та доданих до неї доказів не встановлено, і на такі не вказує позивач, фактів подання ОСОБА_1 в липні 2020 року документів для отримання допомоги як одинокій матері із свідомо неправдивими відомостями, не подання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливали на призначення і виплату допомоги.
Виплата допомоги за липень 2020 року проведена Управлінням соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради добровільно та за відсутності недобросовісної поведінки заявниці ОСОБА_1 .
Згідно положень ч.1 ст.1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Враховуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру сплачених коштів в розмрі 2218,00 грн, у зв'язку з чим позов не підлягає задоволенню.
Згідно ст.141 ЦПК України, у разі відмови в задоволенні позовних вимог, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.141, 247, 258, 259, 263 - 265, 268, 279, 352 ЦПК України, суддя, -
ухвалив:
В задоволенні цивільного позову Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (м.Житомир, пл.Польова, 8, код ЄДРПОУ 42103215) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про відшкодування шкоди - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 273 Цивільного процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено 04 квітня 2022 року.
Головуючий суддя М. В. Петровська