Провадження №3/760/2881/22
Справа №760/2454/22
04 лютого 2022 суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі Карнарук О.В., за участю представника Київської митниці Держмитслужби Келеберденка В.В., розглянувши у судовому засіданні адміністративний матеріал, що надійшов з Київської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Ізраїль, місце постійного проживання: АДРЕСА_1 (зі слів громадянина); працює: агентом з продажу нерухомості в компанії «Antinte», паспорт громадянина Ізраїлю для виїзду закордон НОМЕР_1 , виданий 11.04.2018, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного Кодексу України,-
До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Держмитслужби надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил № 5938/10000/21 від 20.11.2021 року, складений відносно громадянина Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), за порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.
З зазначеного протоколу вбачається, що 20.12.2021 о 02 год. 00 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської митниці під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Приліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено гр. Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який слідував з Італії, м. Мілан, літаком авіакомпанії «WIZZ AIR», рейс № W6 6042. Для проходження митного контролю громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), самостійно, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до положень ч.2 ст. 366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору - «Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 366 МК України громадянин, який переміщує товари через митний кордон самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
При цьому перетин особою (громадянином), що переміщує товари через митний кордон - «зеленої лінії», згідно положень Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018р. «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю особою (громадянином) обрано «зелений коридор», і декларування переміщуваних товарів здійснюється шляхом вчинення дій.
Під час проведення митного контролю було встановлено, що громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) переміщував через митний кордон 2 місця багажа та 3 місця ручної поклажі. В ході проведення митного огляду було встановлено, що окрім особистих речей в багажі та ручній поклажі у паперовому пакеті зеленого кольору (ручна поклажа) у червоній коробці з написом «Cartier» знаходився новий жіночий годинник ТМ «Cartier» -1 шт. Згідно фіскального чека № 1175-0010 від 17.12.2021 вартість годинника становить 2655 євро. При усному опитуванні громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) заявив, що купив цей годинник на подарунок для дружини. Громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) за роз'ясненнями митних правил з приводу декларування товару до стійки митної консультації залу «Приліт» «червоного кориду» не звертався, митної декларації не заповнював.
Норму на 1000 євро на одну особу громадянину Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було пропущено.
З частини фактурної вартості товарів, яка перевищує 1000 євро, пасажиром було сплачено митні платежі у сумі 16 342,02 грн. за квитанцією МД-1 РА № 383807 від 20.12.2021.
Товари переміщувались без ознак приховування.
В рахунок забезпечення штрафу громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) сплатив 1700 грн. на рахунок Київської митниці відповідно до міжнародного платіжного доручення № 346142103 від 20.12.2021.
Відповідно до ст. 374 МК України товари, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 1000 євро, але загальна фактурна вартість не перевищує еквівалент 10000 євро, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України, в частині, що перевищує еквівалент 1000 євро.
Представник митного органу Келеберденко В.В. у судовому засіданні підтримав позицію Київської митниці Держмитслужби та просив притягнути правопорушника до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останньої. Також, представник митного органу зазначив, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) сплатив всі митні платежі на товар.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату та час судового засідання. З письмових пояснень, які містяться в матеріалах справи, вбачається, що останній не знав митного законодавства.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Стаття 471 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій, щодо порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Відповідно до п.4, п.5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Відповідно до ч. 1 ст. 374 МК України товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1 000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, та товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Таким чином, оскільки загальна вартість товару перевищує еквівалент 1000 євро на одну особу, він підлягає оподаткуванню і не може переміщуватись через «зелений коридор».
При цьому, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) переміщуючи через «зелений коридор» товар в обсягах, що перевищує неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, порушив встановлений відповідно до Митного кодексу України порядок проходження митного контролю у зонах спрощеного митного контролю.
Вказані обставини повністю підтверджуються матеріалами адміністративної справи, зокрема, протоколом про порушення митних правил № 5938/10000/21 від 20.12.2021 року, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 20.12.2021 р., поясненнями ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), з яких вбачається, що останній не заперечувала факту переміщення товару, обрання «зеленого коридору» та не заповнення митної декларації.
Разом з тим, судом встановлено, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) сплатив всі митні платежі на товар.
Суд, заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, долучені до протоколу про порушення митних правил, приходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, вважає за необхідне призначити йому покарання у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян без конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил, оскільки на дані предмети не встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) підлягає стягненню судовий збір у розмірі 496,20 грн.
Керуючись ст.ст. 40-1, 245, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 196-197, 366, 374, 471, 526-529 Митного кодексу України, -
Громадянина Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.
Стягнути з гр. Ізраїлю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.М. Букіна