Справа № 715/670/22
Провадження № 3/715/327/22
05.04.2022 смт. Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Цуренко В.А.
секретар судового засідання Оршевська С.М.
розглянувши матеріали справи, які надійшли від Національної поліції України ДПП Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 06 березня 2022 року о 15 год. 35 хв. в с. Чагор, вул. Головна 122, Чернівецького району, Чернівецької області, в порушення п. 2.5 ПДР, керував автомобілем марки «Volkswagen Passat», державний реєстраційний номерний знак « НОМЕР_1 », з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей не реагували на світло, блідість обличчя, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав та вказав, що його зупинили працівники поліції, в них виникла підозра, що він перебуває у стані наркотичного сп'яніння, тому йому було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я. Він погодився, тому його повезли в лікарню, де йому сказали, що потрібно здати мочу, оскільки в нього не вийшло здати тест, після очікування близько двох годин працівники поліції повідомили його, що відносно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за керування транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння, оскільки він відмовився від проходження огляду. Вважає, що від огляду він не відмовлявся, просить суд закрити провадження по справі у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У відповідності до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог п. 2.5, пп. в) п. 2.9а ПДР України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин. Водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 336536 від 06 березня 2022 року вбачається, що ОСОБА_1 06 березня 2022 року о 15 год. 35 хв. в с. Чагор, вул. Головна 122, Чернівецького району, Чернівецької області, в порушення п. 2.5 ПДР, керував автомобілем марки «Volkswagen Passat», державний реєстраційний номерний знак « НОМЕР_1 », з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей не реагували на світло, блідість обличчя, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
Вважаю, що протокол відповідає вимогам ст.256 КУпАП, оскільки складений та підписаний уповноваженою особою, в присутності ОСОБА_1 , якому роз'яснені права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП.
Згідно ч.2 ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.11.2015 № 1452/735 (далі Інструкція) огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
З оглянутого відео від 06 березня 2022 року вбачається, що ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції, під час розмови з ним у працівників поліції виникла підозра, що він перебуває у стані наркотичного сп'яніння, у зв'язку із чим ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд в закладі охорони здоров'я. В лікарні ОСОБА_1 декілька раз ходив в убиральню для здачі аналізів, однак так їх і не здав. У зв'язку із чим працівниками поліції на ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення.
Суд відхиляє посилання ОСОБА_1 , на те, що він не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, оскільки на відео, яке було оглянуто в судовому засіданні, ОСОБА_1 уникає здачі аналізів, для затягування часу, тому суд розцінює дані покази як спосіб захисту для уникнення відповідальності.
Отже, під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння, що є найбільш тяжким порушенням у сфері безпеки дорожнього руху. Тяжкість обумовлена ступенем суспільної небезпеки, яка завдається вказаним діянням, оскільки, водій у стані сп'яніння є загрозою для життя та здоров'я інших учасників дорожнього руху - водіїв, пішоходів, велосипедистів, а також і для самого себе та власності третіх осіб.
Крім того, із матеріалів справи вбачається, що 06 березня 2022 року відносно ОСОБА_1 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАВ №273439, згідно якої ОСОБА_1 06 березня 2022 року о 15 год. 35 хв. в с. Чагор, вул. Головна 122, Чернівецького району, Чернівецької області, керував автомобілем марки «Volkswagen Passat», державний реєстраційний номерний знак « НОМЕР_1 », в якого був відсутній поліс страхування.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується дослідженими та проаналізованими письмовими доказами по справі, його поясненнями, а в його діях є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Враховуючи наведене, характер вчиненого та факт вчинення адміністративних правопорушень, що посягають на встановлений законом правил дорожнього руху встановленні в Україні, особу правопорушника, вважаю, що накладення адміністративного стягнення в межах санкції буде достатнім для виховання даної особи та запобіганню вчинення ним в майбутньому правопорушень.
Згідно ст.40-1 КУпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI у редакції від 01.01.2022 року, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Станом на 01 січня 2022 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2 481,00 грн.
У разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з порушника підлягає стягненню 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 496,20 грн. (З розрахунку 0,2*2 481,00=496,20).
На підставі ч.1 ст.130 КУпАП та керуючись ст.ст. 40-1, 252, 283-285, 287 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI, у редакції від 01.01.2022 року, суд,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, 00 копійок в доход держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень, 20 копійок в доход держави.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: