Рішення від 28.03.2022 по справі 914/31/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.03.2022 Справа № 914/31/22

За позовом:Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), м. Київ

до відповідача:Фізичної особи-підприємця Комара Ігоря Мар'яновича , м. Львів

про:стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування у розмірі 15925,24 грн.

Суддя - Р.В. Крупник Секретар - Д.О. Андрухів

Представники сторін:

від позивача:не з'явився;

від відповідача:не з'явився.

ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) до ФОП Комара Ігоря Мар'яновича про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування у розмірі 15925,24 грн.

Ухвалою від 10.01.2022 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, розгляд справи ухвалив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи по суті призначив на 31.01.2022.

Ухвалою від 31.01.2022 розгляд справи по суті відкладено на 28.02.2022.

24.02.2022 Російська Федерація розпочала воєнні дії на території України. Згідно Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 на усій території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.

У зв'язку із цим, суд з метою забезпечення реалізації учасниками справи прав, наданих їм ГПК України, ухвалою від 28.02.2022 відклав розгляд справи по суті на 28.03.2022.

У судове засідання призначене на 28.03.2022 представник позивача не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідач явки повноважного представника у судове засідання призначене на 28.03.2022 не забезпечив, подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи.

КЛОПОТАННЯ СТОРІН.

Представниця відповідача 28.03.2022 через систему «Електронний суд» подала до суду клопотання про відкладення розгляду справи, обґрунтоване тим, що відповідача по предмету позову було притягнуто до адміністративно-господарської відповідальності у 2020 році, однак надати суду такі докази не видається можливим, через обмеження в роботі та доступі до матеріалів справи у зв'язку з воєнним станом в Україні. У зв'язку із цим, представниця відповідача просить суд надати додатковий час для надання відповідних доказів по справі та, відповідно, відкласти розгляд справи.

Розглянувши вказане клопотання представниці відповідача, суд зазначає наступне.

Відповідно до приписів ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

З матеріалів справи вбачається, що ухвалою від 10.01.2022 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, розгляд справи ухвалив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

З наведеного вище випливає, що кінцевим строком розгляду справи №914/31/22 є 10.03.2022 включно. Таким чином, суд доходить висновку, що задоволення клопотання представниці відповідача призведе до порушення строків розгляду справи, визначених процесуальним законом, а тому у його задоволенні слід відмовити.

Суд також зауважує, що ухвалою від 28.02.2022 розгляд справи уже відкладався понад строки визначені приписами ст. 248 ГПК України. При цьому, відкладення розгляду суд мотивував тим, що24.02.2022 Російська Федерація розпочала воєнні дії на території України, а згідно Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 на усій території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб. Відтак, з метою забезпечення реалізації в умовах воєнного стану учасниками справи прав, наданих їм ГПК України, суд вважав правильним відкладення розгляду справи по суті на 28.03.2022, тобто у межах розумного строку, який також передбачений ст. 248 ГПК України.

За змістом ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є, зокрема розумні строки розгляду справи судом.

Наведені конституційні засади означають серед іншого неприпустимість таких дій суду щодо строку розгляду справи, що не мають об'єктивного та розумного обґрунтування.

Згідно зі ст.2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави; суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі; розумність строків розгляду справи судом є одним з основних засад (принципів) господарського судочинства.

Відповідно до ст.114 ГПК України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій; строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів. При цьому, Європейський Суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (див. рішення Європейського Суду з прав людини у справах Савенкова проти України, №4469/07, від 02.05.2013, Папазова та інші проти України, №№32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07, від 15.03.2012).

На переконання суду, повторне відкладення розгляду справи є неприпустимим, оскільки призведе до порушення таких основоположних принципів господарського судочинства як змагальність та рівність сторін перед законом і судом; не відповідатиме критеріям розумності тривалості провадження, визначеним ЄСПЛ, адже категорія справ предметом позову у яких є стягнення плати за проїзд є загальнопоширеною, а також буде очевидно необґрунтованим, оскільки позивачем додано до позову усі докази необхідні для вирішення спору по суті. Окрім цього, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження у зв'язку із малозначністю, що додатково підкреслює її відносну складність.

Відмовляючи у задоволенні клопотання суд також враховує поведінку відповідача. Попри те, що ухвали по справі ним отримувались, а представницею відповідача неодноразово подавались до суду виключно клопотання про відкладення розгляду справи, у строки встановлені судом він все ж не реалізував своє право на висловлення заперечень щодо заявлених вимог, не зважаючи на наявність такої можливості.

Що стосується обґрунтування заявленого клопотання в частині необхідності надання додаткового строку для подання доказів притягнення відповідача до адміністративно-господарської відповідальності, то суд зазначає наступне.

Учасники правовідносин у сфері господарювання несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання (ч. 1, 2 статті 216 ГК України).

Частиною 2 ст. 217 ГК України визначено, що у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Крім зазначених у частині другій цієї статті господарських санкцій, до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції (ч. 3 ст. 217 ГК України).

За приписами ч. 1 ст. 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Згідно із правовими висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 06.06.2018 по справі №820/1203/17, за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Спірні відносини виникли між сторонами у справі з приводу відшкодування шкоди (стягнення збитків, в тому числі й на користь держави).

Таким чином, суд доходить висновку, що адміністративна відповідальність є окремим видом відповідальності, який застосовується до правопорушника, у випадках визначених законом, а тому покладання на відповідача такої відповідальності не є підставою для звільнення від сплати визначеного розміру плати за проїзд, яка згідно висновків Великої Палати Верховного Суду є сумою відшкодування матеріальних збитків державі. При цьому, розмір адміністративної відповідальності та розмір плати, порядок їх розрахунку не є взаємопов'язаними.

Зважаючи на все викладене вище, суд відмовляє у задоволенні клопотання представниці відповідача про відкладення розгляду справи.

АРГУМЕНТИ СТОРІН.

Аргументи позивача.

Позов обґрунтовано тим, що 26.06.2020 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області на 338 км а/д Н-09 «Мукачево-Львів» проведено габаритно-ваговий контроль транспортних засобів відповідача, а саме:

- вантажного автомобіля марки Mersedes, д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_2 , що використовувався відповідачем при перевезенні вантажу (плити) на підставі ТТН №0004659 від 26.06.2020 по маршруту с. Ямниця - м. Львів. За результатами проведеного зважування транспортного засобу відповідача на підставі талону зважування №00665 від 22.06.2020 зафіксовано перевищення вагових параметрів, а саме навантаження на строєну вісь 24,6 т при допустимих 22 т. За результатами перевірки інспекторами сформовано довідку №0009129 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 26.06.2020, акт №0011274 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 26.06.2020, на підставі якого проведено розрахунок №17 від 26.06.2020 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно якого нараховано 194,00 Євро плати за проїзд, що, з урахуванням положень п. 27 постанови КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 №879, станом на 26.06.2020 становить 5802,96 грн. По даному порушенню також складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №215359 від 26.06.2020.

- вантажного автомобіля марки DAF, д.н.з. НОМЕР_3 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_4 , що використовувався відповідачем при перевезенні вантажу (плити) на підставі ТТН №0004657 від 26.06.2020 по маршруту с. Ямниця - м. Львів. За результатами проведеного зважування транспортного засобу відповідача на підставі талону зважування №00666 від 22.06.2020 зафіксовано перевищення вагових параметрів, а саме навантаження на загальну масу транспортного засобу 40,25 т при допустимих 40 т, навантаження на строєну вісь 26,450 т при допустимих 22 т. За результатами перевірки інспекторами сформовано довідку №0009144 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 26.06.2020, акт №0011272 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 26.06.2020, на підставі якого проведено розрахунок №16 від 26.06.2020 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно якого нараховано 338,40 Євро плати за проїзд, що, з урахуванням положень п. 27 постанови КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 №879, станом на 26.06.2020 становить 10122,28 грн.По даному порушенню також складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №215357 від 26.06.2020.

Рейдова перевірка проводилась на підставі направлення на рейдову перевірку №011152 від 26.06.2021, графіка проведення рейдових перевірок управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області в період з 22.06.2020 по 28.06.2020.

Як стверджує позивач, відповідач у строк визначений п. 31-1 зазначеної вище постанови КМУ добровільно не сплатив нараховані суми плати за проїзд. 02.07.2020Управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області надіслало на адресу відповідача листи №49055/27/24-20 та №49063/27/24-20 щодо необхідності сплати за проїзд великовагового транспортного засобу дорогами загального користування, на які відповіді отримано не було. У зв'язку із цим, позивач звернувся до суду із даним позовом про стягнення 15925,24 грн.

Аргументи відповідача.

Відповідач своїм правом на висловлення заперечень проти позову, передбаченим ст. 165 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України), не скористався та не подав до суду у встановлений процесуальним законом строк відзив на позовну заяву.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

19.06.2020 Управлінням Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області затверджено Щотижневий графік проведення рейдових перевірок у період з 22.06.2020 по 28.06.2020 на виконання окремого доручення Укртрансбезпеки від 05.05.2018 №320/03/13-18, яким визначено місце здійснення перевірки - окремо визначені ділянки дороги, маршрути руху, автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місця здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на території відповідно до системи адміністративно-територіального устрою України: Івано-Франківській області.

Згідно направлення Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області на рейдову перевірку №011152 від 26.06.2020 державним інспекторам доручено провести в період з 26.06.2020 до 26.06.2020 рейдову перевірку транспортних засобів, якими здійснюється перевезення пасажирів та вантажів (в т.ч. автомобілями-таксі) в межах України і міжнародному сполученні за додержанням вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, Правил перевезення вантажів, ЄУТР, зокрема у м. Івано-Франківськ, а/д Н-09 «Мукачево-Львів».

У матеріалах справи наявний також Графік щоденної роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю в Івано-Франківській області на червень 2020 року

26.06.2020 інспекторами Управління на 338 км а/д Н-09 «Мукачево-Львів» проведено перевірку та габаритно-ваговий контроль на автомобільних вагах транспортних засобів марок:

1) Mersedes-Benz, д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_2 , які перебували під керуванням відповідача та належать останньому на праві власності згідно свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу серії№ НОМЕР_5 та № НОМЕР_6 відповідно.

Відповідно до наявної в матеріалах справи товарно-транспортної накладної №0004659 від 26.06.2020 автомобільним перевізником виступає Комара І.М. ; замовником та вантажоодержувачем - ПрАТ фірма «ГАЛБУД», вантажовідправником - Дочірнє підприємство «СПЕЦЗАЛІЗОБЕТОН» ВАТ «Івано-Франківськцемент», внутрішнє перевезення вантажів здійснювалось по маршруту с. Ямниця - м. Львів.

На момент проведення перевірки пройдена водієм транспортного засобу марки Mersedes-Benz, д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_2відстань по зазначеному вище маршруту становить 120 км.

За результатами проведеного зважування транспортного засобу відповідача на підставі наявного в матеріалах справи талону зважування №00665 від 26.06.2020 встановлено перевищення вагових параметрів навантаження на строєну вісь 24,6 т при нормативно допустимих 22 т, чим порушено приписи п. 22.5. Правил дорожнього руху України щодо перевезення вантажів, що перевищують допустимі вагові параметри.

Вказані обставини зафіксовані у Довідці про результати здійснення габаритного-вагового контролю №0009129, Акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0011274, Акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №215359, що датовані 26.06.2020.

Зазначені акти підписані водієм транспортного засобу.

Відповідно до розрахунку плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №17 від 26.06.2020 відповідачу нараховано до сплати за проїзд 194,00 Євро, що за перерахунком згідно з офіційним курсом Національного банку України Євро до Гривні станом на 26.06.2020 еквівалентно 5802,96 грн.

Розрахунок проведено за наступними значеннями: навантаження на строєну вісь становить 24,600 т, параметри, на які нараховується плата за проїзд - 2,6 т, що перевищує параметри нормативу на 11,82%, а всього плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів становить 0,54 Євро за кілометр.

2) DAF, д.н.з. НОМЕР_3 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_4 , які перебували під керуванням ОСОБА_2 та належать відповідачу на праві власності згідно свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу серії № НОМЕР_8 та № НОМЕР_9 відповідно.

Відповідно до наявної в матеріалах справи товарно-транспортної накладної №0004657 від 26.06.2020 автомобільним перевізником виступає Комара І.М. ; замовником та вантажоодержувачем - ПрАТ фірма «ГАЛБУД», вантажовідправником - Дочірнє підприємство «СПЕЦЗАЛІЗОБЕТОН» ВАТ «Івано-Франківськцемент», внутрішнє перевезення вантажів здійснювалось по маршруту с. Ямниця - м. Львів.

На момент проведення перевірки пройдена водієм транспортного засобу марки DAF, д.н.з. НОМЕР_3 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_4відстань по зазначеному вище маршруту становить 120 км.

За результатами проведеного зважування транспортного засобу відповідача на підставі талону зважування №00666 від 26.06.2020 встановлено порушення вимог абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» щодо надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначено ст. 48 вказаного Закону, а також перевищення вагових параметрів загальної маси транспортного засобу 40,250 т при допустимих 40 т; навантаження на строєну вісь 26,450 т при допустимих 22 т.

Вказані обставини зафіксовані у Довідці про результати здійснення габаритного-вагового контролю №0009144, Акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №00011272 та Акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №215357, що датовані 26.06.2020.

Відповідно до розрахунку плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №16 від 26.06.2020 відповідачу нараховано до сплати за проїзд 338,40 Євро, що за перерахунком згідно з офіційним курсом Національного банку України Євро до Гривні станом на 26.06.2020 еквівалентно 10122,28 грн.

Розрахунок проведено за наступними значеннями:

- загальна маса транспортного засобу 40,25 т;параметри, на які нараховується плата за проїзд - 0,25 т, що перевищує параметри нормативу на 0,63%, а всього плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів становить 0,10 Євро за кілометр.

- навантаження на строєну вісь становить 26,450 т, параметри, на які нараховується плата за проїзд - 4,45 т, що перевищує параметри нормативу на 20,23%, а всього плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів становить 0,84 Євро за кілометр.

Загальна плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів визначена позивачем на рівні 0,94 (0,10+0,84) Євро за кілометр.

У матеріалах справи наявні також сертифікат затвердження типу вимірювальної техніки №UA-MI/1-2195-2007 від 21.11.2007 та свідоцтво №34-00/4432 від 15.11.2019 чинне до 15.11.2020 про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.

Листами №49055/27/24-20 та №49063/27/24-20 від 02.07.2020 Управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області направило відповідачу копії вказаних вище актів, розрахунків, довідок та чеків зважування та повідомило про необхідність оплати нарахованої плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового/великогабаритного транспортного засобу у визначених розмірах.

Оскільки відповідач в добровільному порядку у встановлений строк не сплатив суму завданих матеріальних збитків, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення 15925,24 грн.

ОЦІНКА СУДУ.

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Спірні правовідносини у даній справі виникли між сторонами у зв'язку із перевезенням вантажів автомобільною дорогою загального користування з перевищенням вагових обмежень за відсутності документів, обов'язковість наявності та перелік яких визначений ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 «Про затвердження Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті» (надалі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

За приписами п.п. 2, 15, 27 п. 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю; здійснює стягнення, у тому числі в судовому порядку, плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування з транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

У відповідності до абзацу 1 п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

У даній справі Укртрансбезпека звернулась до суду із позовом як урядовий орган державного управління по контролю на автомобільному транспорті, реалізуючи повноваження надані їй приписами чинного законодавства щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами в судовому порядку.

Згідно із ч. 12 ст. 6Закону України «Про автомобільний транспорт» державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Пунктами 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, передбачено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Судом встановлено, що 26.06.2020 інспекторами Управління на а/д Н-09 «Мукачево-Львів» проведено рейдову перевірку та габаритно-ваговий контроль транспортних засобів марки Mersedes-Benz, д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_2та марки DAF, д.н.з. НОМЕР_3 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_4 , які належать на праві власності відповідачу згідно наявних у матеріалах справи свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу.

За змістом ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (надалі - Порядок №879).

Пунктом 3 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Частиною 3 п. 2 Порядку №879 передбачено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (Офіційний вісник України, 2001, № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Відповідно до п. 22.5. розділу 22 «Перевезення вантажу» Правил дорожнього руху (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин)за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Згідно з п. 21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (п. 20 Порядку №879).

З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведення контролю посадовими особами Управління встановлено:

1) щодо автомобіля марки Mersedes-Benz, д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_2перевищення вагових параметрів навантаження на строєну вісь 24,6 т при нормативно допустимих 22 т.(11,82%),що зафіксовано довідкою №0009129 від 26.06.2020 та підтверджується Актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0011274 від 26.06.2020;

2) щодо автомобіля марки DAF, д.н.з. НОМЕР_3 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_4перевищення вагових параметрів загальної маси транспортного засобу 40,25 т при допустимих 40 т(0,63%), навантаження на строєну вісь 26,450 т при допустимих 22 т (20,23%), що зафіксовано довідкою №0009144 від 26.06.2020 та підтверджується Актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів№00011272від 26.06.2020.

Таким чином, вказані вище транспортні засоби, що належать відповідачу, відносяться до категорії великовагових.

Зважаючи на те, що перевезення вантажів здійснювалося відповідачем з перевищенням вагових обмежень за відсутності документів, визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», посадовими особами Укртрансбезпеки здійснено нарахування плати за проїзд дорогами загального користування.

Пунктом 28 Порядку №879 встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до п. 26 Порядку№879, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено п. 30 Порядку №879, відповідно до якого плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км проїзду; В - відстань перевезення, км. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 м.

Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням (п. 31-1. Порядку №879).

Аналіз наведених норм свідчить про те, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник, яким у даній справі виступає відповідач.

Такі висновки узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 12.02.2020 по справі №917/210/19.

Пунктом 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

У зв'язку із встановленням перевищення нормативів, інспекторами Управління відповідно до ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні нараховано відповідачу плату за проїзд автомобілем марки Mersedes-Benz, д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_2 автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 194,00Євро, що за перерахунком згідно з офіційним курсом Національного банку України Євро до Гривні станом на 26.06.2020 еквівалентно 5802,96 грн. (29,9122 х 194).

Що стосується автомобіля марки DAF, д.н.з. НОМЕР_3 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_4 , то суд зазначає, що відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами» від 18.01.2001 №30 допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Суд також зауважує, що за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Спірні відносини виникли між сторонами у справі з приводу відшкодування шкоди (стягнення збитків, в тому числі й на користь держави) (правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 06.06.2018 по справі №820/1203/17).

Отже, перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень за відсутності небідних документів, яке призвело до порушення відповідачем приписів ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт, належить до категорії цивільних правопорушень, а тому при вирішенні спору важливим є встановлення чотирьох обов'язкових елементів складу деліктного зобов'язання, а саме: протиправної поведінки, шкоди, причиново-наслідкового зв'язку та вини.

Як слідує з матеріалів справи, відповідачем допущено перевищення вагових параметрів автомобіля марки DAF, д.н.з. НОМЕР_3 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_4 , а саме його загальної маси - 40,25 т при допустимих 40 т (0,63%), а також навантаження на строєну вісь 26,450 т при допустимих 22 т (20,23%).

Таким чином, з огляду на приписи Порядку №30 перевезення вказаним транспортним засобом вантажу з перевищенням вагових параметрів загальної маси транспортного засобу може здійснюється без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд, оскільки таке перевищення становить 0,63%, тобто менше 2% вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху -

Відтак, при обрахунку плати за проїзд транспортним засобом марки DAF, д.н.з. НОМЕР_3 з напівпричепом Schmitz, д.н.з. НОМЕР_4 позивач повинен був враховувати виключно розмір плати за перевищення навантаження на строєну вісь транспортного засобу за 1 кілометр проїзду, який становить 0,84 Євро, та не сумувати його із розміром плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду - 0,10 Євро.

Слід також зазначити, що допущене відповідачем перевищення вагових параметрів загальної маси транспортного засобу лише на 0,63% свідчить про відсутність в його діях такого елементу цивільного правопорушення, як протиправна поведінка, адже необхідність отримання дозволу або внесення плати за проїзд за таке перевищення чинним законодавством не передбачено та, навпаки, допускається.

Здійснивши відповідний перерахунок плати за проїзд вказаним вище транспортним засобом, суд дійшов висновку, що розмір плати, який відповідач повинен сплатити до Державного бюджету України становить302,4 Євро (0,84 х 120 х 3), що згідно з офіційним курсом Національного банку України Євро до Гривні станом на 26.06.2020 еквівалентно 9045,45 грн. (29,9122 х 302,4).

Таким чином, загальна сума плати за проїзд, яку повинен сплатити відповідач становить 14848,41 грн. (9045,45 + 5802,96).

Заперечень щодо вказаної суми плати за проїзд та/або її контррозрахунку відповідачем до суду подано не було.

Згідно з приписами п. 31-1 Порядку №879, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Відповідач повідомлявся про необхідність сплати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового транспортного засобу листами №49055/27/24-20 та №49063/27/24-20 від 02.07.2020, однак жодних дій спрямованих на здійснення оплати не здійснив. Доказів протилежного до суду подано не було.

Зважаючи на викладене вище, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню у розмірі 14848,41 грн., а у задоволенні решти вимог слід відмовити.

СУДОВІ ВИТРАТИ.

У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у розмірі 2116,55 грн.

Керуючись ст. 4, 74, 76-80, 123, 129, 236-242, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Комара Ігоря Мар'яновича ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_13 ) в дохід Державного бюджету України (отримувач ГУК у Ів.-Фр.об./ТГ Галич/22160100, р/р UA898999980313111216000009628, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код ЄДРПОУ 37951998, код класифікації доходів бюджету 22160100) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні в розмірі 14848,41 грн.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Комара Ігоря Мар'яновича ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_13 ) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (01135, м. Київ, просп. Перемоги, буд. 14; код ЄДРПОУ 39816845) 2116,55 грн. судового збору.

4. У задоволенні решти вимог відмовити.

5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 327 ГПК України.

6. Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення виготовлено 04.04.2022.

Суддя Крупник Р.В.