Постанова від 01.04.2022 по справі 420/15358/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/15358/21

Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Приморської районної адміністрації Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2021 року по справі за адміністративним позовом Приморської районної адміністрації Одеської міської ради до телерадіокомпанії «ТВ-Серрус» у вигляді ТОВ, за участю Департаменту міського господарства Одеської міської ради про розірвання адміністративного договору,

ВСТАНОВИЛА:

26.08.2021 Приморська районна адміністрація Одеської міської ради звернулась з адміністративним позовом про розірвання адміністративного договору - договору про надання послуг з вивезення побутових відходів на території Приморського району м.Одеси, укладеного 23.02.2018 з Телерадіокомпанією «ТВ-Серрус» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що договір від 23.02.2018 укладений з відповідачем, як переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Приморського району м.Одеси, відповідно до п.1 якого він зобов'язувався надавати зазначені послуги згідно з графіком. Проте, в продовж строку дії договору з боку ТОВ "ТВ-СЕРРУС" допускались порушення його умов.

Так, вже з 2018 року від мешканців міста регулярно надходили скарги щодо незадовільної якості послуг зі збирання та вивезення ТПВ. Враховуючи систематичність проблем з вивозу відходів, недостатню кількість контейнерів для збору ТПВ тощо, працівниками Приморської РА ОМР, Департаменту міського господарства Одеської міської ради, КП ЖКС району в 2021 році здійснювалась фіксація порушень надання послуг за договором з вивезення ТПВ та складались відповідні акти.

Також позивач зазначив, що відповідно до п.15 договору з вивезення ТПВ, одностороння відмова райадміністрації від договору допускається у разі вчинення ТОВ "ТВ-СЕРРУС" більш як два випадки порушення водіями виконавця з власної вини вимог законодавства про дорожній рух. З квітня 2018 року до адміністративної відповідальності за ст.124 КУАП притягнуто вісім водіїв ТОВ «ТВ-Серрус», що є достатніми підставами для розірвання договору.

Позивач вважає, що договір передбачає право районної адміністрації, як замовника, на односторонню відмову у разі систематичного порушення виконавцем його послуг (не менше трьох порушень, які встановлені за результатами контролю, проведеного замовником чи уповноваженими органами державного нагляду (контролю). Вважаючи доведеними підстави для розірвання договору, та з огляду відмови відповідача вирішити питання в досудовому порядку, позивач просить задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача заперечував проти позову, зазначаючи, що всі умови договору дотримуються та відсутні підстави для розірвання договору в односторонньому порядку. Відповідач стверджує, що Приморською РА не доведений факт недотримання ТОВ «ТВ-Серрус» графіка вивезення побутових відходів. Жодного разу він не отримував від замовника послуг або безпосередньо від споживачів комунальної послуги претензій або актів, складених відповідно до Порядку № 1145. Надані позивачем акти складені за участю департаменту комунального господарства Одеської міської ради, КП «ЖКС Фонтанський» та КП «ЖКС «Порто-Франківський» без запрошення виконавця послуг, з яких неможливо встановити де та коли вони складались. Відповідач звертає увагу, що 99% цих актів лише свідчать про наповнення контейнерів побутовими відходами. Жоден цей акт не свідчить про те, що контейнер, який знаходиться за зазначеною адресою, не було спорожнено у визначений в додатку №1 до договору час.

Зазначені акти, на думку відповідача, не підтверджують неналежне виконання ним своїх обов'язків за договором, вони не складені позивачем чи уповноваженою позивачем особою, та насамперед не зазначають про порушення графіку вивезення побутових відходів у відповідності до Додатку №1 до договору.

Відповідач також стверджує про відсутність підстав для розірвання договору в односторонньому порядку, оскільки п.15 договору вказує на підстави, з яких замовник може в односторонньому порядку відмовитись від договору за результатами самостійно здійсненого контролю чи контролю уповноваженого органу державного нагляду. На думку відповідача, Міністерство внутрішніх справ чи Управління національної поліції, як структурний підрозділ, не є органом державного нагляду (контролю), які здійснюють контроль у сфері господарської діяльності відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а тому порушення водіями підприємства правил дорожнього руху та складання протоколу про адміністративне правопорушення не є документом за результатом контролю проведеного замовником чи уповноваженим органом державного нагляду (контролю). Порушення правил дорожнього руху відноситься до категорії нормального виробничо-господарського ризику. Підприємство має забезпечити залучення до роботи водіїв, які пройшли відповідну підготовку та забезпечити належний контроль за технічним станом транспортних засобів, які експлуатуються.

Рішенням Одеського окружного суду від 19 листопада 2021 року у задоволенні позовної заяви відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, Приморська райадміністрація подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить зазначене рішення скасувати та прийняте нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Апелянт зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги доводи позивача щодо наявності підстав для розірвання договору про надання послуг в односторонньому порядку, їх доведеності належними та допустимим доказами.

Так, надані акти про переповнення контейнерів для ТПВ підтверджують факт порушення відповідачем недотримання графіку вивезення ТПВ, встановлення недостатньої кількості контейнерів, оскільки акти складені через декілька годин після строку вивезення. Факти несвоєчасності вивезення сміття та переповнення контейнерів носять не поодинокий, а систематичний та тривалий (протягом сього строку дії договору) характер на всій території, яку обслуговує відповідач.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що 14.12.2017 року Одеською міською радою прийнято рішення №2748-VII "Про визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюватимуть збирання та перевезення твердих побутових відходів у межах територій районів міста Одеси", яким районні адміністрації Одеської міської ради визначені організаторами проведення конкурсів з визначення юридичних осіб, які здійснюватимуть збирання та перевезення твердих побутових відходів спеціально обладнаними для нього транспортними засобами, у межах територій відповідних районів міста Одеси.

Приморською райадміністрацією проведено відповідний конкурс, переможцем якого стало ТОВ "ТВ-СЕРРУС" (протокол оцінки конкурсних пропозицій від 15.02.2018 року). У зв'язку з цим Приморською райадміністрацією 19.02.2018 прийнято розпорядження №59 "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Приморського району м. Одеси", яким визначено ТОВ "ТВ-СЕРРУС" юридичною особою, яка здійснюватиме збирання та перевезення твердих побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами на території Приморського району м.Одеси.

23.02.2018 року між Приморською РА ОМР та ТОВ "ТВ-СЕРРУС" укладено договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Приморського району м. Одеси, якій є адміністративним договором.

Згідно з предметом договору виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з вивезення побутових відходів на території Приморського району міста Одеса, а замовник зобов'язується виконати обов'язки, передбачені цим договором (далі - послуги). Територія надання послуг зі збирання та перевезення ТПВ розташовується в межах Приморського району м. Одеси.

Пунктами 6,7 договору визначені права та обов'язки замовника, пунктами 8,9 - права та обов'язки виконавця.

Зокрема, замовник має право вимагати від виконавця забезпечення безперервного надання послуг з вивезення побутових відходів відповідно до графіка вивезення побутових відходів, а також вимог законодавства про відходи, санітарних норм і Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабміну України від 10.12.2008 року №1070, умов цього договору, актів замовника та рішень конкурсної комісії. Одержувати достовірну та своєчасну інформацію про послуги з вивезення і готових відходів, які надаються виконавцем на території, визначеній цим договором.

Замовник зобов'язується, зокрема, погодити графік вивезення побутових відходів, розроблений виконавцем відповідно до встановлених вимог; розглядати звернення виконавця з приводу надання послуг з вивезення побутових відходів та виконання умов цього договору; здійснювати відповідно до законодавства контроль за належною організацією обслуговування споживачів виконавцем; брати участь у врегулюванні спірних питань, пов'язаних із зверненнями юридичних чи фізичних осіб щодо дій (бездіяльності) виконавця.

У той же час виконавець має право, зокрема, подавати до виконавчого комітету Одеської міської ради розрахунки економічно обґрунтованих витрат на надання послуг з вивезення побутових відходів; розробити норми надання послуг та подати їх на затвердження до виконавчого комітету Одеської міської ради та зобов'язується, зокрема, укласти договори на надання послуг з вивезення побутових відходів із споживачами на території, визначеній цим договором, відповідно до Типового договору про надання послуг з вивезення побутових відходів, наведеного у додатку 1 до Правил надання послуг з вивезення побутових відходів; надавати послуги з вивезення побутових відходів відповідно до вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, умов цього договору, актів замовника, рішень конкурсної комісії та погодженого замовником графіка надання послуг; розробити графік вивезення побутових відходів та погодити його із змовником; надавати послуги зі збирання та перевезення твердих побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, згідно з графіком; у строк, що не перевищує 15 днів з моменту встановлення замовником чи уповноваженим органом державного нагляду (контролю) порушення виконавцем в цього договору, усунути виявлені порушення та письмово повідомити про це заявника.

13.05.2021 року між Приморською РА ОМР та ТОВ "ТВ-СЕРРУС" підписана додаткова угода №1 до договору від 23.02.2018 року, якою доповнений підрозділ 6. Замовник має право розділу "Права та обов'язки замовника і виконавця" наступним пунктом" 5) проводити перевірку якості послуг відповідно до Положення про Приморську районну адміністрацію, затвердженого рішенням Одеської міської ради №1934-VII від 26.04.2017р, та Правил благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції, затвердженими рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011р. №1631-УІ (із змінами та доповненнями) передбачених критеріїв якості. Критерієм якості послуг з вивезення побутових відходів є дотримання графіка вивезення побутових відходів, Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, Правил благоустрою території міста Одеси, інших вимог законодавства щодо надання послуг з поводження з побутовими відходами".

В розділі "Права та обов'язки замовника і виконавця" підрозділу 9. Виконавець зобов'язується, викладені пункти 1- 3 в нових редакціях:" 1) укласти договори на надання послуг з вивезення побутових відходів із споживачами на території, визначеній цим договором, відповідно до Типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, наведеного у Додатку до Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами; надавати послуги з вивезення побутових відходів відповідно до вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, умов цього договору та погодженого замовником графіка надання послуг виходячи з норм надання та якості послуг; розробити графік надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, в якому чітко визначити строки вивезення побутових відходів, з урахуванням пори року, температурою навколишнього середовища, часу доби, та надати його на погодження Замовнику до 01.06.2021року".

Доповнений підрозділ 9 Виконавець зобов'язується розділу "Права та обов'язки замовника і виконавця" пунктами, зокрема: " 12) забезпечити своєчасне надання, безперервність і відповідну якість послуг, належне збирання, зберігання та вивезення відходів, установлення необхідної кількості контейнерів для завантаження ТПВ з урахуванням унеможливості їх переповнення, відповідно до чинного законодавства та умов цього договору, у тому числі шляхом системи управління якістю відповідно до національних та міжнародних стандартів. Послуги із вивезення великогабаритних і ремонтних відходів та встановлення контейнерів для завантаження таких відходів виконавець надає на підставі окремо укладеного договору із споживачем"; " 14) забезпечувати утримання у належному технічному стані контейнерів, у разі їх пошкодження проводити заміну протягом однієї доби. Розробити та надати на погодження Замовнику графік заміни застарілих контейнерів на нові; ліквідувати звалище твердих відходів у разі його утворення на контейнерному майданчику у разі недотримання графіка перевезення з вини Виконавця; 18) проводити прибирання в разі розсипання відходів під час завантаження у спеціально обладнаний для цього транспортний засіб; 19) надавати Замовнику інформацію про кількість укладених договорів на послуги з вивезення твердих побутових відходів, які надаються виконавцем на території Приморського району".

Додаткова угода №1 до договору від 23.02.2018 року між Приморською райадміністрацією та ТОВ "ТВ-СЕРРУС" підписана 13.05.2021 року, а вже 20.07.2021 року на адресу ТОВ "ТВ-СЕРРУС" Приморська РА ОМР направила лист за №01-17/576, яким повідомила про односторонню відмову Приморської райадміністрації від договору від 23.02.2018 року з посиланням на п.15 договору щодо можливого його дострокового розірвання внаслідок односторонньої відмови від договору замовника, яка допускається у разі систематичного порушення виконавцем його умов (не менш як три порушення, встановлені за результатами контролю, проведеного замовником чи уповноваженими органами державного нагляду (контролю) (т.1 а.с.48).

Листом від 29.07.2021 року за вих.№180 ТОВ "ТВ-СЕРРУС" повідомило Приморську райадміністрацію про безпідставність односторонньої відмови від договору, оскільки послуги виконавцем надаються у відповідності до діючого законодавства та укладених договорів безпосередньо зі споживачами, в тому числі договору з Приморською райадміністрацією в частині обов'язків виконавця надання послуг у відповідності до затвердженого графіку. ТОВ "ТВ-СЕРРУС" у вказаному листі повідомило Приморську райадміністрацію, що виконавець жодного разу не отримував претензій як від безпосередніх споживачів комунальної послуги щодо порушення своїх обов'язків за укладеними договорами, так і від Приморської райадміністрації. У відповідності до Правил №1070 перевірка якості послуг проводиться відповідно до Порядку, затвердженому постановою Кабміну України від 27.12.2018 року №1145 за участю виконавця надання послуг, за результатами якої складається відповідний акт затвердженої форми (т.1 а.с.49).

Приморська райадміністрація, вважаючи наявність підстав для розірвання договору внаслідок односторонньої відмови від договору замовника, яка допускається у разі систематичного порушення виконавцем його умов (не менш як три порушення, встановлені за результатами контролю, проведеного замовником чи уповноваженими органами державного нагляду (контролю), звернулась до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з відсутності належних та допустимих доказів порушення відповідачем Правил надання послуг з вивезення побутових відходів та, як наслідок, відсутності підстав для розірвання адміністративного договору в односторонньому порядку.

Судова колегія погоджується висновками суду, враховуючи наступне.

Спірні правовідносини виникли між позивачем ТОВ "ТВ-СЕРРУС", зареєстрованим 30.05.2003 року та суб'єктом владних повноважень - органом місцевого самоврядування - Приморською райадміністрацією щодо наявності підстав для розірвання договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Приморського району м. Одеси, укладеного ними 23.02.2018 року, у відповідності до положень законодавства.

Пунктами 6, 23 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що до повноважень виконавчих органів міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку належить вирішення питань поводження з побутовими відходами та визначення на конкурсних засадах суб'єктів господарювання, що здійснюють у межах певної території надання послуг з вивезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Згідно з ч.3 ст. 35-1 Закону України "Про відходи" виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабміну України від 16.11.2011 року №1173 затверджений Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (далі Порядок №1173), згідно з п.30 якого організатор конкурсу протягом не більш як п'яти робочих днів з дня проведення конкурсу вводить у дію відповідним актом рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на певній території населеного пункту, межі якої були визначені умовами конкурсу, та зазначає строк, протягом якого виконавець має право надавати такі послуги, але не менш п'ять років.

Пунктом 31 Порядку №1173 встановлено, що з переможцем конкурсу протягом десяти календарних днів після прийняття конкурсною комісією рішення укладається договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту відповідно до типового договору.

Постановою Кабміну від 10.12.2008 року № 1070 затверджені Правила надання послуг з поводження з побутовими відходами, відповідно до яких послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб'єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів.

Судом вірно зазначено, що укладений 23.02.2018 року договір між Приморською райадміністрацією (замовник) та ТОВ «ТВ-Серрус» (виконавець) на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Приморського району м.Одеси, є адміністративним договором, оскільки правовідносини, що складаються між організатором та учасниками конкурсу під час його організації та проведення, містять ознаки публічно-правових відносин у розумінні КАС, а договір за наслідками проведення такого конкурсу, відповідає ознакам адміністративного договору.

Пунктом 16 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що адміністративний договір - спільний правовий акт суб'єктів владних повноважень або правовий акт за участю суб'єкта владних повноважень та іншої особи, що ґрунтується на їх волеузгодженні, має форму договору, угоди, протоколу, меморандуму тощо, визначає взаємні права та обов'язки його учасників у публічно-правовій сфері і укладається на підставі закону, зокрема, замість видання індивідуального акта (пп. «г»).

Велика Палата Верховного Суду України за аналогічних обставин (щодо визнання частково нечинним та скасування рішення міської ради «Про розірвання договорів та проведення конкурсів на перевезення пасажирів») у постанові від 04.12.2019 року по справі № 161/14289/17 дійшла висновку, що такий договір є адміністративним, а спір носить публічно-правовий характер, оскільки дії та рішення міської ради як суб'єкта владних повноважень вчиненні й ухвалені під час реалізації покладених на нього управлінських функцій щодо укладання та дотримання законодавчо встановленого порядку здійснення контролю за виконанням умов договору на перевезення пасажирів.

Як вже зазначалось раніше, пунктами 6,7 договору визначені права та обов'язки замовника, пунктами 8,9 - права та обов'язки виконавця.

Зокрема, замовник має право вимагати від виконавця забезпечення безперервного надання послуг з вивезення побутових відходів відповідно до графіка вивезення побутових відходів, а також вимог законодавства про відходи, санітарних норм і Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабміну України від 10.12.2008 року №1070, умов цього договору, актів замовника та рішень конкурсної комісії. Одержувати достовірну та своєчасну інформацію про послуги з вивезення і готових відходів, які надаються виконавцем на території, визначеній цим договором.

Замовник зобов'язується, зокрема, погодити графік вивезення побутових відходів, розроблений виконавцем відповідно до встановлених вимог; розглядати звернення виконавця з приводу надання послуг з вивезення побутових відходів та виконання умов цього договору; здійснювати відповідно до законодавства контроль за належною організацією обслуговування споживачів виконавцем; брати участь у врегулюванні спірних питань, пов'язаних із зверненнями юридичних чи фізичних осіб щодо дій (бездіяльності) виконавця.

У той же час виконавець має право, зокрема, подавати до виконавчого комітету Одеської міської ради розрахунки економічно обґрунтованих витрат на надання послуг з вивезення побутових відходів; розробити норми надання послуг та подати їх на затвердження до виконавчого комітету Одеської міської ради та зобов'язується, зокрема, укласти договори на надання послуг з вивезення побутових відходів із споживачами на території, визначеній цим договором, відповідно до Типового договору про надання послуг з вивезення побутових відходів, наведеного у додатку 1 до Правил надання послуг з вивезення побутових відходів; надавати послуги з вивезення побутових відходів відповідно до вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, умов цього договору, актів замовника, рішень конкурсної комісії та погодженого замовником графіка надання послуг; розробити графік вивезення побутових відходів та погодити його із змовником; надавати послуги зі збирання та перевезення твердих побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, згідно з графіком; у строк, що не перевищує 15 днів з моменту встановлення замовником чи уповноваженим органом державного нагляду (контролю) порушення виконавцем в цього договору, усунути виявлені порушення та письмово повідомити про це заявника.

Щодо умов зміни, розірвання, припинення дії договору, у договорі визначено, що зміна умов договору проводиться у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Пунктом 15 встановлено, що договір може бути достроково розірваним за згодою сторін, а також внаслідок односторонньої відмови від договору замовника, яка допускається у разі систематичного порушення виконавцем його умов (не менш як три порушення, встановлені за результатами контролю, проведеного замовником чи уповноваженими органами державного нагляду (контролю).

Одностороння відмова замовника від договору допускається у разі вчинення виконавцем таких порушень: - недотримання графіка вивезення побутових відходів (за винятком настання обставин непереборної сили), погодженого з органом місцевого самоврядування; - невиконання умов законодавства про відходи, санітарних норм і правил, Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, актів замовника, рішень конкурсної комісії; - залучення до роботи на маршрутах водіїв, що не пройшли відповідної підготовки; - більш як два випадки порушення водіями виконавця з власної вини вимог законодавства про дорожній рух; - незабезпечення виконавцем належного контролю за технічним станом транспортних засобів; - набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо працівника виконавця.

Підставами для розірвання договору від 23.02.2018 року Приморська райадміністрація в позові зазначає вчинення виконавцем відповідно до п.15 договору таких систематичних порушень:

- недотримання графіка вивезення побутових відходів (за винятком настання обставин непереборної сили), погодженого з органом місцевого самоврядування;

- невиконання вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, актів замовника, рішень конкурсної комісії;

- більш як два випадки порушення водіями виконавця з власної вини вимог законодавства про дорожній рух.

У якості доказів наявності вказаних порушень позивачем надані:

- акти обстеження об'єкту благоустрою території міста Одеси від 21.03.2021 року складені головним спеціалістом сектору контролю за санітарним станом міста відділу комунального господарства Департаменту міського господарства ОМР Смірновим Д.В. за участю заступника директора КП ЖКС "Фонтанський" Терещенко Д.О., в яких зазначено про виявлення переповнення контейнерів побутовими відходами (т.1 а.с.88-103). Вказані акти направлені листом від 02.04.2021 року на адресу Приморської РА (т.1 а.с.87), яка в свою чергу направила лист від 23.07.2021 року на адресу ТОВ "ТВ-СЕРРУС" з додатком фото фіксацією та запропоновано здійснювати постійний контроль за своєчасним вивезенням побутових відходів (т.1 а.с.104);

- заяви громадян на адресу Одеської міської ради щодо скупчення сміття за 2018 - 2019 роки, які переадресовані на адресу КП "ЖКС "Порто-Франківський". КП "ЖКС "Порто-Франківський" в свою чергу направляв листи на адресу ТОВ "ТВ-СЕРРУС" щодо вирішення питання встановлення додаткових контейнерів за вказаними адресами (т.1 а.с.105-131);

- акти, складені у червні, серпні 2021 року комісіями дільниць КП "ЖКС "Порто-Франківський", в яких зазначено на який час заповнені контейнери побутовими відходами, також зазначено коли по графіку здійснюється вивіз відходів (т.1 а.с.132-148, 153-168,171- 188);

- акти обстеження складені 20.07.2021 року головним спеціалістом відділу контролю та моніторингу за станом території району Сорочан О.П. про виявлення переповнених контейнерів ТПВ та несвоєчасне вивезення по вул. Жуковського №22, та №27 (т.1 а.с.149-152);

- акт від 30.06.2021 року складений комісією дільниці №8 КП "ЖКС "Порто-Франківський", в якому вказано про спостереження перенакопичення контейнерів для збору ТПВ у зв'язку з не вивезенням згідно з графіку (т.1 а.с.169-170);

- копії постанов з державного реєстру судових рішень про притягнення у 2018-2021 роках водіїв ТОВ "ТВ-СЕРРУС" до адміністративної відповідальності за порушенням ПДД (т.1 а.с.65-86).

Судова колегія вважає вірними висновки суду, що вказані акти є неналежними доказами, оскільки складені з порушенням порядку та не встановлюють факту недотримання відповідачем графіку вивезення ТПВ.

У пункті 12 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів №1070 визначено, що перевірка якості послуг проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року №1145 "Про затвердження Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг".

Пункт 3 Порядку № 1145 визначає, що проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, забезпечується виконавцем комунальної послуги або управителем багатоквартирного будинку.

Споживач також має право звернутися до відповідних уповноважених державних органів за захистом порушених прав щодо якості надання комунальних послуг та/або послуг з управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п.4 Порядку № 1145 для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, споживач звертається до виконавця комунальної послуги або управителя багатоквартирного будинку в усній формі особисто, за допомогою телефонного зв'язку або в письмовій формі за поштовою або електронною адресою, що зазначена в договорі про надання відповідних послуг, з претензією про невідповідність кількісних та/або якісних показників послуг.

Виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний на вимогу споживача надати в усній формі особисто, за допомогою телефонного зв'язку або в письмовій формі за поштовою або електронною адресою, що зазначена в договорі про надання відповідної послуги, інформацію про прізвище, ім'я та по батькові, посаду особи, яка прийняла звернення, його реєстраційний номер та час прийняття.

Згідно з п.5 Порядку № 1145 для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг та/або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання відповідних послуг, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання претензії споживача.

Пункт 7 згаданого Порядку встановлює, що у разі необхідності проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком споживач зобов'язаний забезпечити виконавцю комунальної послуги (його представнику) або управителю багатоквартирного будинку доступ до житла, іншого належного такому споживачу об'єкта нерухомого майна у порядку, передбаченому статтею 29 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". За результатами перевірки складається акт-претензія за формою згідно з додатком.

Аналіз положень Порядку № 1145 дає підстав для висновку, що перевірка якості надання комунальних послуг здійснюється за заявами споживачів за участю виконавця комунальної послуги. На думку судової колегії, при перевірці якості надання комунальних послуг участь управителя багатоквартирного будинку не виключається та прямо передбачена лише у випадку перевірки послуг з управління багатоквартирним будинком.

Участь виконавця послуг при перевірці якості надання ним послуг має на меті об'єктивно встановити факти відповідності якості надання комунальних послуг параметрам, визначеним договором надання відповідних послуг, причини виникнення такої невідповідності, своєчасного та повного усунення виявлених порушень тощо.

Проте, жодний акт, який наданий на підтвердження неякісного надання відповідачем комунальних послуг з вивезення побутових відходів, не складений за участю виконавця послуг.

Доводи апелянта, що на спірні правовідносини не розповсюджуються положення Порядку № 1145, є неприйнятними та суперечать абз.2 п.1 цього Порядку, в якому зазначено, що його дія поширюється, в тому числі, на виконавців комунальних послуг.

Правила благоустрою території міста Одеси, затверджені рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 № 1631-VI, на які посилається апелянт в обґрунтування правомірності складання актів силами ЖКС «Порто-Франківський», «Фонтанський» та Департаменту міського господарства, не виключають обов'язку запрошення/виклику ТОВ «ТВ-Серрус» при перевірці якості надання ним послуг.

Не складені такі акти і за результатами контролю уповноваженими органами державного нагляду, як це визначено п.15 договору від 23.02.2018 року, про що також вірно вказано судом першої інстанції.

Щодо недотримання графіку вивезення побутових відходів судом вірно зазначено, що жоден з актів не встановлює факту неприбуття спеціалізованої машини за графіком.

Звернення споживачів за 2018 - 2019 роки на адресу ОМР про незадовільний санітарний стан біля контейнерів зі сміттям підтверджують лише факт перенакопичення контейнерів для збору ТБВ та не містять відомостей, що контейнери були переповнені саме у зв'язку з недотриманням графіку їх вивезення. З матеріалів справи вбачається, що вказані звернення споживачів стали підставою для направлення комунальним підприємством «ЖКС «Порто-Франківський» листів виконавцю послуг щодо збільшення контейнерів для відходів за вказаними у зверненнях адресами (т.1 а.с.107,110).

Акти, які складені у червні, серпні 2021 року комісіями дільниць КП "ЖКС "Порто-Франківський", зазначено про заповнення контейнерів побутовими відходами на певний час, а також зазначено коли по графіку здійснюється вивіз відходів. Враховуючи, що проміжок часу між вивезенням відходів за графіком та складанням акту складає від трьох до шістнадцяти годин, судова колегія вважає, що переповнення контейнерів ТПВ може статися не лише у зв'язку із несвоєчасним вивезенням, а й недостатньою кількістю контейнерів.

Оскільки рішення суду не може ґрунтуватися на припущеннях, вказані акти правильно розцінені судом першої інстанції як неналежні та недопустимі докази.

Додатком до договору від 23.02.2018 є графік вивозу контейнерів ТОВ «ТВ-Серрус» за адресами Приморського району (т.1 а.с.22-47). Цим графіком визначена адреса, кількість контейнерів та час щоденного вивезення відходів. При цьому зроблено зауваження про можливі відхилення від графіка, які пов'язані з припаркуванням автомобілів біля контейнерів, ремонтом транспорту, аварійними роботами, а також іншими обставинами, які перешкоджають нормальному проїзду спецтранспорту.

Про можливість відхилення від графіку надання послуг у разі технічної несправності спецтранспорту, але не більше 8 годин, містить і п.5 підрозділу 9 «Права та обов'язки замовника і виконавця», яким додатковою угодою № 1 від 13.05.2021 доповнений договір від 23.02.2018.

Тому, лише сам факт несвоєчасного вивезення відходу, навіть якщо врахувати, що він мав місце, ще не є безумовною підставою для висновку про порушення виконавцем послуг умов договору.

Проте, Приморською райадміністрацією при ініціюванні питання про одностороннє розірвання договору від 23.02.2018 з підстав систематичного порушення відповідачем умов договору надана суб'єктивна оцінка актам обстеження об'єктів благоустрою, не з'ясовані причини невідповідності якості надання комунальних послуг параметрам, визначеним договором надання таких послуг.

З наведених вище підстав не підлягають врахуванню і акти обстеження від 20.07.2021 складені одноособово головним спеціалістом відділу контролю та моніторингу за станом території району Сорочан О.П. про виявлення переповнених контейнерів ТПВ та несвоєчасне вивезення сміття по вул. Жуковського №22, та №27. Так, акти складені о 13.30 та 14.00, в той час як вивезення ТПВ за вказаними адресами згідно графіку відбувається з 21.00 до 22.00.

Акт від 30.06.2021 року, який складений комісією дільниці №8 КП «ЖКС «Порто-Франковський» про спостереження перенакопичення контейнерів для збору ТПВ у зв'язку з не вивезенням згідно з графіку за адресою вул.Князівська, 11 також складений через 16 годин після запланового часу вивезення побутових відходів, а тому не може об'єктивно встановити обставини несвоєчасного вивозу сміття.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «ТВ-Серрус» має 12 спеціалізованих машин-сміттєвозів, які використовуються для вивезення ТПВ на території Приморського району м.Одеси, протягом дії договору від 23.02.2018 відповідач придбавав пластикові контейнери для збору ТПВ, що підтверджується відповідними накладними. З метою покращення надання послуг ТОВ «ТВ-Серрус», починаючи з січня 2020 року, майже щомісяця звертався до замовника послуг - Приморської райадміністрації та Департаменту міського господарства для сприяння в укладанні договорів з юридичними особами на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Приморського району м.Одеси та отримував відповіді про постійну роботу адміністрації та департаменту у цьому напрямку.

З наведеного вбачається, що між замовником та виконавцем послуг існувала постійна співпраця с приводу покращення якості послуг з вивезення ТПВ, що мало бути враховано при виявленні недоліків в роботі виконавця, зокрема, в участі ТОВ «ТВ-Серрус» у здійсненні перевірки якості наданих послуг, оперативного з'ясування причин їх невідповідності вимогам, визначеним у договорі.

Щодо наступної підстави для одностороннього розірвання договору - більш ніж два випадки порушення водіями виконавця з власної вини вимог законодавства про дорожній рух, судова колегія приходить до наступних висновків.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Формально зміст адміністративного договору від 23.02.2018 містить право замовника відмовитись від договору в односторонньому порядку у разі порушення водіями виконавця вимог закону про дорожній рух більш ніж як у двох випадків.

Наявність з часу укладання договору від 23.02.2018 сім випадків притягнення водіїв ТОВ «ТВ-Серрус» до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП (скоєння дорожньо-транспортної пригоди) не є істотним порушенням договору, оскільки не завдає шкоди замовнику та не позбавляє останнього того, на що він розраховував при укладанні договору, не впливає на якість надання послуг тощо.

На думку судової колегії, розірвання договору має здійснюватися у виняткових випадках, коли неможливо іншим способом досягти результату чи захистити інтереси держави, суспільства.

Враховуючи, що наведені обставини не є істотним порушенням та не створюють виключний випадок, що завдає шкоди інтересам суспільства або держави, судова колегія вважає, що задоволення позовних вимог про розірвання адміністративного договору лише з підстав вчинення водіями ТОВ «ТВ-Серрус» правил дорожнього руху є зайво формальним, свідчить про порушення принципу пропорційності та співмірності, недотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає такими, що висновків суду не спростовують.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 24 вересня 2021 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Приморської районної адміністрації Одеської міської ради залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2021 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення, з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий Н.В.Вербицька

Суддя О.В.Джабурія

Суддя К.В.Кравченко