Ухвала від 31.03.2022 по справі 580/1004/22

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

31 березня 2022 року справа № 580/1004/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70 % сум грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести (здійснити) ОСОБА_1 з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії в розмірі 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням довідки Управління СБУ в Черкаській області від 18.05.2021 № 21/416 та постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в порядку установленому ст.ст. 13,43, 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, без обмеження строком (дата виникнення права на перерахунок) та з урахуванням раніше вже виплачених сум пенсії.

Позовні вимоги мотивовано тим, що з 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб". Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10.08.2021 у справі №580/4718/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок із 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління СБУ в Черкаській області від 18.05.2021 № 21/416. Відповідач при перерахунку пенсії визначив її розмір із 01.04.2019 безпідставно зменшивши відсоткове значення сум грошового забезпечення з 90% до 70%, що призвело до заниження пенсії. 19.05.2021 управління СБУ надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення від 18.05.2021 № 21/416. Позивач 29.09.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 18.05.2021 № 21/416, однак відповідач листом від 20.10.2021 відмовив у проведенні перерахунку виходячи з 90 % грошового забезпечення через відсутність підстав.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Згідно інформації автоматизованої системи Діловодства спеціалізованого суду рахується адміністративна справа №580/9089/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовлено.

Предметом спору у вищезазначеній адміністративній справі №580/9089/21 було визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2020 при перерахунку та виплаті раніше призначеної пенсії відповідно до ст. 13, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі довідки Управління СБУ в Черкаській області від 18.05.2021 №21/416 з 90% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2021 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії в основному розмірі 90% сум грошового забезпечення відповідно до ст. 13, 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визначеного на підставі довідки Управління СБУ в Черкаській області від 18.05.2021 № 21/416 про розмір грошового забезпечення, в порядку, установленому в розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям" на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у редакції станом до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів від 21.02.2018 №103 "Про порахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб" та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, із змінами, внесеними згідно з Постановою Пенсійного фонду від 07.02.2012 №3-1, без обмеження строком (дата виникнення права на перерахунок) та з урахуванням раніше визначених сум пенсії.

Позивач, після розгляду його позову по суті у справі №580/9089/21, звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду 04.02.2022 із даним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70 % сум грошового забезпечення та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести (здійснити) ОСОБА_1 з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії в розмірі 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням довідки Управління СБУ в Черкаській області від 18.05.2021 № 21/416 та постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в порядку установленому ст.ст. 13,43, 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, без обмеження строком (дата виникнення права на перерахунок) та з урахуванням раніше вже виплачених сум пенсії.

Водночас, на переконання суду зміна формулювання позовних вимог, не змінює предмету спору. Так, предметом спору в справі, що розглядається, є відмова Пенсійного фонду у здійсненні ОСОБА_1 з 1 квітня 2019 року перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії в розмірі 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням довідки Управління СБУ в Черкаській області від 18.05.2021 № 21/416, що було предметом розгляду справи №580/9089/21.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі: якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду справи без прийняття судового рішення у зв'язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи.

Поняття "юридичний спір" має тлумачитися широко, з урахуванням підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття "спір про право" (п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Зокрема, ЄСПЛ зазначив, що відповідно до духу Конвенції поняття "спір про право" має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.

Предмет спору - це об'єкт спірного правовідношення, з приводу якого виник спір. Предмет позову розуміють як певну матеріально-правову вимогу позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.

Підстави позову - це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Тобто правові підстави позову - це зазначена в позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Як у даній справі, так і у справі №580/9089/21 "спором про право" в аспекті вищезазначеного, є право позивача на перерахунок з 1 квітня 2019 року раніше призначеної пенсії в розмірі 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням довідки Управління СБУ в Черкаській області від 18.05.2021 № 21/416.

Досліджуючи зміст позовних заяв у справі №580/9089/21 та у цій справі, суд констатує, що і підстави позову і предмет обох справ стосується перерахунку пенсії з 1 квітня 2019 року в розмірі 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням довідки Управління СБУ в Черкаській області від 18.05.2021 № 21/416.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що тотожність предмета та підстави спору з іншою справою, яка вже вирішена по суті, унеможливлює окремий розгляд справи в суді, оскільки є рішення суду, яким вже вирішений публічно-правовий спір щодо правомірності обмеження розміру пенсії позивача і суд не може знову надавати правову оцінку тим же самим доводам.

Норма пункту 4 частини 1 статті 238 КАС України встановлює обов'язок суду закрити провадження з підстав наявності вирішеної справи з таким же предметом і з тих же підстав, при цьому не встановлює обов'язковість наявності тотожного формулювання позовних вимог.

Підсумовуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі, оскільки предметом спору у справі №580/9089/21 та у справі, що розглядається є тотожними, незважаючи на лінгвістичну зміну формулювання позовних вимог.

Частиною 2 статті 238 КАС України визначено, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.

Сторонами не здійснено заяв щодо наявності судових витрат, а тому такий розподіл не здійснюється.

Керуючись статтями 4, 238, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі №580/1004/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, що передбачені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та в строки, що передбачені ст.ст.295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Сергій ГАРАНЬ