Рішення від 01.04.2022 по справі 500/610/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/610/22

01 квітня 2022 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , підприємець, позивач) звернувся до суду з позовом до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - Управління, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови №285854 від 21.09.2021.

Позов обґрунтовано тим, що 21.09.2021 відповідачем винесено постанову № 285854 про накладення адміністративно-господарського штрафу на ФОП ОСОБА_1 в сумі 34000 грн. Штраф застосовано у зв'язку з тим, що 04.08.2021 ФОП ОСОБА_1 здійснював перевезення вантажу автомобілем DAF НОМЕР_1 з перевищенням габаритно-вагових параметрів більше 20% без відповідного дозволу.

Позивач вважає оскаржувану постанову такою, що підлягає скасуванню, оскільки вона прийнята передчасно, без врахування всіх обставин справи та з порушенням вимог процесуальних норм.

Зокрема, ФОП ОСОБА_1 вказує, що справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідач розглянув без повідомлення уповноваженої особи суб'єкта господарювання та без присутності такої особи. Оскаржувану постанову винесено 21.09.2021, однак позивач не отримував повідомлення про час слухання справи, а також йому не було надіслано таку постанову для відома у встановлений законодавством термін.

Позивач стверджує, що відповідач позбавив його права надати пояснення щодо встановленого порушення та докази наявності дозволу на вантажні перевезення № 2021-13850001-10518НГ.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

23.02.2022 до суду надійшов відзив на позов (а.с.20-30), у якому відповідач проти позову заперечив, навівши такі спростування.

Інспекторами Центрального міжрегіонального управлінням Укртрансбезпеки (Черкаська область) в рамках проведення заходів державного контролю 04.08.2021 на а/д Київ-Одеса, 210 км + 450 м, Уманський р-н, Черкаська область, перевірено транспортний засіб марки DAF ТЕ 47, реєстраційний номер НОМЕР_1 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 ), з напівпричепом марки NOTEBOOM OSD-AZ-56, реєстраційний номер НОМЕР_3 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 ), що належить та використовується в своїй діяльності автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 при перевезенні вантажу-комбайну зернозбирального по маршруту: с. Троїцьке, Одеська область - м. Умань, Черкаська область.

За результатами проведення рейдової перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №298285 від 04.08.2021, в якому вказано, що автомобілем марки DAF ТЕ 47, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричіпом марки NOTEBOOM OSD-AZ-56, реєстраційний номер НОМЕР_3 здійснювалось перевезення вантажу з перевищенням габаритних обмежень - довжина транспортного засобу - 25,60 м, при нормативно визначених 22 м, ширина транспортного засобу 3,85 м, при нормативно визначених 2,60 м, та відсутність у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням габаритних обмежень, тобто без документів передбачених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», чим порушено пункт 22.5 Правил дорожнього руху України, відповідальність за яке передбачено абзацом 15 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Представник відповідача звертає увагу суду, що інспектором Укртрансбезпеки, яким оформлялись матеріали перевірки не вірно зазначено у вказаному акті норму, якою передбачено відповідальність за виявлене порушення, зазначивши абзац 15 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (якою передбачено відповідальність за перевищення параметрів від 10% до 20% включно). Фактично перевізником допущено порушення, відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», якою встановлено відповідальність за перевищення параметрів понад 20%, адже, як зазначено в акті перевірки - ширина транспортного засобу 3,85 м, а це перевищення нормативно визначених 2,60 м на 48,08 %.

За результатами проведення габаритно-вагового контролю складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0053096 від 04.08.2021 та акт №0004409 про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів від 04.08.2021, на підставі яких проведено розрахунок №2017 від 04.08.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд 22,14 евро.

Представник відповідача зауважує, що пунктом 22.5 Правил дорожнього руху встановлена норма щодо граничних габаритних параметрів, відтак перевищення цих показників є підставою для застосування адміністративно-господарського штрафу відповідно до статті 60 Закону «Про автомобільний транспорт».

Щодо наданого позивачем дозволу №2021-13850001-10518 НГ від 26.07.2021 на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданому перевізнику ФОП ОСОБА_1 , зазначено, що вказаний дозвіл не стосується перевезення, яке мало місце 04.08.2021, при перевірці на а/д АДРЕСА_1 і за результатами якої винесено оскаржувану постанову, оскільки фактично перевезення вантажу - комбайну зернозбирального, здійснювалось по іншому маршруту, ніж зазначений у дозволі.

Окрім того, в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №298285 від 04.08.2021 в графі «Пояснення водія про причини порушень» водієм ОСОБА_2 зазначено про перевезення вантажу без дозволу, чим засвідчено зафіксовані в акті порушення.

Щодо розгляду справи про порушення представник відповідача вказує, що про розгляд акту 298285 від 04.08.2021 позивача було інформовано листом-повідомленням №68107/24.2/24-21 від 19.08.2021, яке направлялось рекомендованою поштовою кореспонденцією, що підтверджується фіскальним чеком AT «Укрпошта».

Надсилання повідомлення про розгляд справи про порушення рекомендованою кореспонденцією позивачу є належним виконанням обов'язків Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки. При цьому відправник не може відповідати за доставку кореспонденції.

За результатами розгляду акту 298285 від 04.08.2021 заступником начальника Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки винесено постанову №285854 від 21.09.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ФОП ОСОБА_1 у сумі 34000 грн за порушення вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

З огляду на вказане, на переконання представника відповідача, ФОП ОСОБА_1 не надав жодних належних та допустимих доказів неправомірності здійснення габаритно-вагового контролю та винесення оскаржуваної постанови №285854 від 21.09.2021, що свідчить про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець, здійснює діяльність з надання послуг вантажним автомобільним транспортом (а.с.10).

04.08.2021 інспекторами Центрального міжрегіонального управлінням Укртрансбезпеки (Черкаська область) в рамках проведення заходів державного контролю шляхом проведення рейдової перевірки на а/д Київ-Одеса, 210 км + 450 м, Уманський р-н, Черкаська область, перевірено транспортний засіб марки DAF ТЕ 47, реєстраційний номер НОМЕР_1 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 ), з напівпричепом марки NOTEBOOM OSD-AZ-56, реєстраційний номер НОМЕР_3 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 ), що належить та використовується в своїй діяльності автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 , при перевезенні вантажу - комбайну зернозбирального по маршруту: с. Троїцьке, Одеська область - м.Умань, Черкаська область.

Рейдова перевірка (перевірка на дорозі) здійснювалася на підставі направлення на рейдову перевірку № 012358 від 29.07.2021 (а.с.32) та щотижневого графіка проведення рейдових перевірок Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в період з 02.08.2021 по 08.08.2021 (а.с.31).

Під час здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF ТЕ 47, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом марки NOTEBOOM OSD-AZ-56, реєстраційний номер НОМЕР_3 , зафіксовано перевищення нормативно визначених габаритних параметрів транспортного засобу із вантажем: довжина транспортного засобу -25,60 м, що перевищує нормативно визначені 22 м на 16,36%; ширина транспортного засобу 3,85 м, що перевищує нормативно визначені 2,60 м на 48,08 %, та відсутність у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням габаритних обмежень.

За результатами проведення габаритно-вагового контролю-інспекторами Центрального міжрегіонального управлінням Укртрансбезпеки (Черкаська область) складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0053096 від 04.08.2021 (а.с.34) та акт №0004409 про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів від 04.08.2021 (а.с.35), на підставі яких проведено розрахунок №2017 від 04.08.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд 22,14 евро (а.с.7, 36).

Також за результатами проведення рейдової перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №298285 від 04.08.2021, в якому вказано, що автомобілем марки DAF ТЕ 47, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричіпом марки NOTEBOOM OSD-AZ-56, реєстраційний номер НОМЕР_3 здійснювалось перевезення вантажу з перевищенням габаритних обмежень - довжина транспортного засобу - 25,60 м, при нормативно визначених 22 м, ширина транспортного засобу 3,85 м, при нормативно визначених 2,60 м, та за відсутності у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням габаритних обмежень, тобто без документів передбачених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», чим порушено пункт 22.5 Правил дорожнього руху України, відповідальність за яке передбачено абзацом 15 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с.33).

Вказані акти, складені за результатами проведення габаритно-вагового контролю 04.08.2021, підписані крім осіб, які їх склали, водієм ОСОБА_2 . Жодних зауважень, заперечень, недоліків при здійсненні контролю чи оформленні його результатів водієм не зазначено.

У подальшому 19.08.2021 Управлінням повідомлено позивача про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, яке відбудеться 14.09.2021 з 10.00 год, на який запрошувався підприємець (а.с.38).

За результатами розгляду справи про правопорушення законодавства про автомобільний транспорт, заступником начальника Управління 21.09.2021 прийнято постанову №285854 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою до ФОП ОСОБА_1 за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу застосовано штраф у розмірі 34000,00 грн (а.с.5, 40).

Листом Управління від 22.09.2021 позивача повідомлено про винесену постанову №285854 від 21.09.2021 та запропоновано добровільно сплатити адміністративно-господарський штраф в 15-денний термін з дня отримання постанови. Повідомлення разом із оскаржуваною постановою надіслано позивачу (а.с.41).

Не погодившись із постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу, підприємець звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Рішення відповідача (дії, вчиненні при його прийнятті) як суб'єкта владних повноважень, що є предметом цього позову, підлягають оцінці судом на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України.)

Відповідно до абзацу 4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті.

Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до пункту 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Підпунктами 2, 15, 27, 54, 58, 62 пункту 5 цього Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті; здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю; проводить перевірки за додержанням суб'єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт; здійснює контроль наявності, видачу дозвільних документів на здійснення перевезень та контроль відповідності виду перевезення, що фактично здійснюється; здійснює інші повноваження, визначені законом.

Згідно з пунктом 8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, на час виникнення спірних правовідносин визначалась Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі Порядок №1567, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Отже, з огляду на викладене, Управління під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень, якому надано повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт.

Згідно з пунктом 14 Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Пунктом 15 Порядку №1567 визначено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю (абзац другий пункту 16 Порядку №1567).

Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму (пункт 20 Порядку №1567).

Відповідно до пункту 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III (далі Закон № 2344-III).

Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Згідно з частиною першою статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством (частина друга статті 48 Закону № 2344-III).

Частиною четвертою статті 48 Закону № 2344-III визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Абзацом 16 частини першої статті 60 Закону №2344-ІІІ (в редакції, яка діяла станом на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частини другої статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила № 30) передбачено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок №879).

Відповідно до підпунктів 2, 4, 5, 6 пункту 2 Порядку № 879:

вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології;

габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів;

дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами", після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов;

вимірювальне і зважувальне обладнання - технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль (пункт 15 Порядку №879).

За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення (пункт 18 Порядку №879).

За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (пункт 20 Порядку №879).

У разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України (пункт 21 Порядку №879).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.

З аналізу вказаних положень Порядку №879 вбачається, що при здійсненні габаритно-вагового контролю здійснюється перевірка відповідності габаритно-вагових параметрів транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Судом встановлено, що проведення рейдової перевірки 04.08.2021 відповідає наведеним вище положенням чинного законодавства, відповідачем правомірно при здійсненні габаритно-вагового контролю у спірному випадку визначалася належність транспортного засобу позивачу до великовагових та/або великогабаритних, перевірялась наявність документів (дозволів) на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформлених та виданих в установленому законодавством порядку.

Суть порушення, встановленого рейдовою перевіркою у спірному випадку, полягає у перевищенні підприємцем нормативно визначених габаритних параметрів транспортного засобу із вантажем та у відсутності у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням габаритних обмежень.

З довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 04.08.2021 вбачається, що довжина транспортного засобу становить 25,60 м, ширина транспортного засобу - 3,85 м (а.с.34).

Відповідно до цих результатів габаритні параметри транспортного засобу позивача перевищували параметри, визначені пунктом 22.5 Правил дорожнього руху (довжина транспортного засобу, що становить 25,60 м перевищує нормативно визначені 22 м на 16,36%; ширина транспортного засобу, що становить 3,85 м перевищує нормативно визначені 2,60 м на 48,08%), що дало підстави вважати цей транспортний засіб великогабаритним, для руху якого, за правилами частини четвертої статті 48 Закону № 2344-ІІІ, повинен бути відповідний дозвіл.

Так, згідно з пунктом 4 Правил № 30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" через центри надання адміністративних послуг.

Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Відповідно до пункту 6 Правил № 30 дозвіл видається:

уповноваженим підрозділом Національної поліції - у разі виїзду за межі України або в'їзду на територію України виключно великогабаритними транспортними засобами;

уповноваженими підрозділами Національної поліції в областях, м. Києві, а також Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, - якщо маршрут пролягає в межах Автономної Республіки Крим, області, між областями або між Автономною Республікою Крим, мм. Києвом і Севастополем та іншими адміністративно-територіальними одиницями.

Дозвіл видається на одноразовий проїзд великогабаритного та великовагового транспортного засобу. У разі здійснення постійних проїздів по одному маршруту тим самим транспортним засобом дозвіл може видаватися на кілька проїздів, але не більше ніж на три місяці (пункт 7 Правил № 30).

У разі коли маршрут великогабаритних та великовагових транспортних засобів (далі - маршрут) проходить автомобільними дорогами загального користування кількох областей та Автономної Республіки Крим, видача дозволу погоджується з Укравтодором. Якщо маршрут не виходить за межі однієї області чи Автономної Республіки Крим, видача дозволу погоджується з відповідним підприємством Укравтодору в області чи Автономній Республіці Крим (пункт 9 Правил № 30).

Водії великогабаритних та великовагових транспортних засобів зобов'язані дотримуватися визначеного маршруту (пункт 14 Правил № 30).

Як вже було вказано вище, за результатами рейдової перевірки встановлено перевищення підприємцем нормативно визначених габаритних параметрів транспортного засобу із вантажем та відсутність у водія дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням габаритних обмежень.

Водночас позивачем до позовної заяви надано дозвіл № 2021-13850001-10518НГ від 26.07.2021 на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданий перевізнику ФОП ОСОБА_1 на транспортний засіб DAF, НОМЕР_1 , причіп: NOTEBOOM, НОМЕР_3 ; вантаж: техніка; строк дії дозволу з 26.07.2021 по 24.08.2021 (а.с.6).

ФОП ОСОБА_1 стверджує, що перевезення вантажу у спірному випадку здійснювалось на підставі вказаного дозволу.

З цього приводу суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до змісту дозволу № 2021-13850001-10518НГ від 26.07.2021, дозволено рух транспортного засобу DAF, НОМЕР_1 , причіп: NOTEBOOM, НОМЕР_3 перевізника ФОП ОСОБА_1 , із перевищенням габаритно-вагових обмежень по маршруту: ПП «Рені» - М15 - виїзд на М28 - М28 - міська смуга Одеса, рух містом: Об'їзна дорога, вул. Академіка Заболотного, вул. Семена Палія, вул. Паустовського, міська смуга Одеси виїзд на М14 - М14 - Весняне - М14 - виїзд на Т15-06 - Т15-06 - виїзд на Р55 - Р55 - виїзд на Н24 - Н24 - виїзд на МІ4 - МІ4 - об'їзна Херсону - М14 - об'їзна Мелітополя виїзд на М18 - М18 - виїзд на М14 - М14 - Приазовське (а.с.6).

Таким чином, вказаний маршрут проходить через населені пункти Одеської, Херсонської, Запорізької областей, починаючи з ПП «Рені»-М15 до М-14-Празовське. Маршрут можна прослідкувати на картографічному веб-сервісі Google maps, витяг з якого надано відповідачем (а.с.42).

При цьому фактично перевезення вантажу - комбайну зернозбирального водієм перевізника ФОП ОСОБА_1 здійснювалось по іншому маршруту: с. Троїцьке, Одеська область - м. Умань, Черкаська область, що зафіксовано в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №298285 від 04.08.2021 (а.с.33).

Також у згаданому акті №298285 від 04.08.2021 в графі «Пояснення водія про причини порушень» водієм ОСОБА_2 зазначено: «Перевозив комбайн з Троєцького до Умані шириною 3,85 м, а довжиною 25,6 м без дозволу». Вказане засвідчено особистим підписом водія (а.с.33).

Таким чином, у позивача, як у автомобільного перевізника, при перевезенні 04.08.2021 вантажу на вказаному маршруті (с. Троїцьке, Одеська область - м Умань, Черкаська область), на момент проведення рейдової перевірки був відсутній обов'язковий дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданий уповноваженим підрозділом Національної поліції, як це передбачено частиною четвертою статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", вимогами Правил №30 та Порядку №879.

Наведене свідчить про доведеність факту вчинення позивачем ФОП ОСОБА_1 господарського правопорушення - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм більше 20 %, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, за що абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн.

Щодо посилань позивача на недотримання відповідачем порядку повідомлення про розгляд справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, суд зауважує таке.

Відповідно до абзацу першого пункту 25 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Пунктом 26 Порядку визначено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Відповідно до пункту 27 Порядку у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Відповідно до абзацу першого пункту 29 Порядку копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом з повідомленням.

Отже, розгляд справи про порушення за відсутності суб'єкта господарювання чи його уповноваженої особи можливий лише у разі належного сповіщення суб'єкта господарювання про розгляд справи, а засобами сповіщення суб'єкта господарювання про розгляд справи про порушення визначено розписку чи рекомендований лист із повідомленням.

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням було призначено розгляд справи про порушення ФОП ОСОБА_1 законодавства про автомобільний транспорт на 14.09.2021 з 10.00 год, про що направлено позивачу відповідне повідомлення від 19.08.2021 (а.с.38).

Вказане повідомлення направлялось рекомендованою поштовою кореспонденцією, номер відправлення 4602702685219 від 26.08.2021, що підтверджується фіскальним чеком AT «Укрпошта» (а.с.38). Відповідно до інформації з сайту АТ «Укрпошта», відправлення за номером 4602702685219 вручене одержувачу 10.09.2021 (а.с.39).

Відомості про те, що позивач прибув на 14.09.2021 до Управління на розгляд справи у суду відсутні. Навпаки, у позовній заяві ОСОБА_1 стверджує, його не повідомили про розгляд справи, що спростовується наведеними вище доказами. Відтак позивач мав можливість прибути 14.09.2021 на розгляд справи про порушення ним як перевізником законодавства про автомобільний транспорт та надати пояснення, яке вважав за необхідне, тобто жодним чином не був обмежений у реалізації свого прав бути присутнім під час розгляду справи.

Судом встановлено, що 21.09.2021 за результатами розгляду справи про правопорушення законодавства про автомобільний транспорт, заступником начальника Управління прийнято постанову №285854 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ФОП ОСОБА_1 .

Відповідач не надав суду пояснень стосовно того, чому оскаржувану постанову прийнято в інший день, а не 14.09.2021 як було призначено її розгляд. Також матеріали справи не містять доказів повідомлення позивача про розгляд справи на 21.09.2021.

Водночас суд зауважує, що за загальним правилом процедурні порушення, допущені контролюючим органом при розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт не можуть бути обставиною, яка звільняє від відповідальності, у разі підтвердження факту правопорушення. Процедурні порушення не повинні сприйматися як безумовне свідчення протиправності прийнятого за наслідками розгляду справи про правопорушення рішення.

Таким чином, суд дійшов висновку, що вказана обставина сама по собі не може бути підставою для скасування спірної постанови у судовому порядку та не звільняє позивача від відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт у вигляді адміністративно-господарського штрафу, оскільки факт допущеного позивачем порушення правил здійснення господарської діяльності не спростовано у ході судового розгляду справи.

Такий висновок узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 01.03.2018 у справі №820/4810/17, відповідно до якої відсутність особи під час розгляду справи про накладення адміністративно-господарського штрафу не позбавляє особу права спростовувати вину у суді, та, у зв?язку з цим, не може бути самостійною підставою для скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.

З урахуванням викладеного, оцінюючи правомірність оскаржуваного рішення, перевіряючи дотримання відповідачем критеріїв, визначених частиною другою статті 2 КАС України, суд вважає, що такі дотримані, відповідач діяв на підставі, у спосіб, що визначені законами України, відтак ним правомірно винесено постанову №285854 від 21.09.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою до ФОП ОСОБА_1 за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм більше 20%, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу застосовано штраф у розмірі 34000,00 грн.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 242-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ).

Відповідач: Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (вулиця Тролейбусна, 12, місто Тернопіль, 46027, ідентифікаційний код юридичної особи Державної служби України з питань безпеки на транспорті в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 39816845).

Повний текст рішення складено та підписано 01 квітня 2022 року.

Суддя Чепенюк О.В.