23 лютого 2022 року Справа № 480/13367/21
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми клопотання Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про залишення позову без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Просить визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача № 01-16/07/3093 від 24.11.2021 року про відмову нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року як учаснику бойових дій (інваліду 3 групи внаслідок війни) у розмірі 7-ми мінімальних пенсій за віком, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020р. № З-р/2020; зобов'язати Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року як учаснику бойових дій (інваліду 3 групи внаслідок війни) у розмірі 7-ми мінімальних пенсій за віком, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020р. № З-р/2020.
Ухвалою суду від 15.12.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
2701.01.2022 від Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку із порушення строку звернення до суду.
Дослідивши доводи клопотання та матеріали справи, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 3 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Таким чином, встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого особа могла очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована, є 30 вересня відповідного року.
Отже, перебіг строку звернення особи до суду з позовними вимогами щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня слід обраховувати з 30 вересня відповідного року.
Дана позиція суду викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2018 у справі №607/7919/17.
Враховуючи зазначене, перебіг процесуального строку починається з 30.09.2021.
У даному випадку матеріалами справи підтверджується, що позивач своєчасно звернувся до суду із позовом через поштове відділення (03.12.2021), у межах строку, передбаченого ст. 122 КАС України, а тому клопотання Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про залишення позовної заяви без розгляду задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні клопотання Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Соп'яненко