31 березня 2022 року м. Рівне №460/13418/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М. розглянувши за правиламии спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1
доНачальника Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Нестерчук Дмитро Петрович
про визнання протиправною та скасування постанови, -
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізина особа ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Начальника Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Нестерчука Дмитра Петровича (далі - відповідач) про скасування постанови №299279 про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що оскаржувана постанова про накладення адміністративно-господарського штрафу є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки винесена з порушенням вимог чинного законодавства.
Ухвалою суду від 04.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними в ній матеріалами, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
15.11.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. В обгрунтування заперечень вказано, що за результатами проведення рейдової перевірки 03.08.2021 посадовими особами відповідача було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0067646, що в подальшому стало підставою для винесення постанови про накладення штрафу на позивача від 14.09.2021. Крім того, відповідач зазначив, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами. За наведених обставин, спірна постанова є правомірною та прийнятою відповідно до вимог чинного законодавства та в межах наданих повноважень.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив таке.
На підставі Направлення на рейдову перевірку від 30.07.2021 №009218 (а.с.37) та відповідно до Щотижневого графіка проведення рейдових перевірок (а.с.48) контролюючими особами Поліського міжрегіольного управління Укртрансбезпеки на 137км автомобільної дороги Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів проводилася рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, в межах якої здійснювався габаритно-ваговий контроль вантажних транспортних засобів.
Зокрема, 03.08.2021 о 08год.16хв. здійснено перевірку (проведено габаритно-ваговий контроль) транспортного засобу марки "VOLVO", державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 . Вказаним транспортним засобом керував водій ОСОБА_1 .
Позивач надав уповноваженим особам Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки для перевірки наступні документи: посвідчення водія серії НОМЕР_2 ; свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 , товарно-транспортну накладну від 03.08.2021 (а.а.с.52-54).
За результатами габаритно-вагового контролю уповноваженими особами Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 03.08.2021 №0067646, згідно з яким загальне навантаження транспортного засобу становить 39,30при нормативно допустимому 40т, навантаження на одиничну вісь - 12,7т при нормативно допустимому 11т (а.с.49).
Зазначені обставини щодо перевищення нормативно допустимого навантаження відображені також у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 03.08.2021 №0072132 (а.с.50), яка складена на підставі талону зважування від 03.08.2021 (транзакція №19451) (а.с.47).
На підставі документів габаритно-вагового контролю уповноваженими особами Укртрансбезпеки складено розрахунок від 03.08.2021 №67646 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким ОСОБА_1 нараховано плату за проїзд в сумі 1,62 євро (а.с.51).
За наслідками перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від03.08.2021 №286613, у якому зафіксовано наступні порушення: "1) перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Водій ОСОБА_1 (позивач) підписав акт без зауважень (а.с.48).
Поліським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки Шваї А.П. було надіслано повідомлення від 06.09.2021 №72831/722.4/24-21 про розгляд справи щодо порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту 14.09.2021 о 10год. 00хв. (а.а.с.44-46).
За результатами розгляду справи про порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту, на підставі акта перевірки від 03.08.2021 начальником Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 14.09.2021 №299279, якою до СПД ОСОБА_1 за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз.15 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу), застосовано штраф у сумі 17000грн (а.с.42).
Вважаючи протиправною оскаржувану постанову відповідача про застосування адміністративно-господарського штрафу позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.35 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 №2862-IV (далі - Закон №2862-IV), рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулюється Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III) та Порядком здійснення державного контролю у сфері автомобільного транспорту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).
Відповідно до пунктів 3,4 вказаного Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 15 Порядку №1567, встановлений виключний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів. Згідно з п. 16 під час рейдової перевірки може проводитись габаритно-ваговий контроль.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі - Порядок №879).
Відповідно до абз.3 ч.1 ст.60 Закону №2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Абзацом 15 частини 1 статті 60 Закону №2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Відповідно до ст.33 Закону №2862-IV, рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначаються окремими актами законодавства.
Пунктом 4 Правил №30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII визначено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Встановлені судом фактичні обставини щодо проведення уповноваженими особами Укртрансбезпеки під час рейдової перевірки 03.08.2021 габаритно-вагового контролю належного позивачу транспортного засобу дають підстави для висновку про те, що такі дії були вчинені відповідно до наданих законом повноважень та з дотриманням встановленої процедури.
Так, згідно з пп.4 п.2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Місце здійснення габаритно-вагового контролю - спеціально облаштоване місце розташування стаціонарних або пересувних пунктів габаритно-вагового контролю (пп.7 п.2 Порядку №879).
Згідно з пп.9 п.2 Порядку №879, пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
За приписами п.11 Порядку №879, місце та режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції.
Судом встановлено, що графік щоденної роботи пункту вагового та габаритного контролю, що розташований на 137км автомобільної дороги Н-25 "Городище-Рівне-Старокостянтинів", на серпень 2021 року був затверджений заступником начальника управлінняПоліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, начальником Служби автодоріг у Рівненській області, начальником Управління патрульної поліції у Рівненській області (а.а.с.39-41).
Тобто, місце та режим роботи зазначеного пересувного пункту були погоджені у встановленому порядку.
Відповідачем до відзиву наданий належний документ, який підтверджує повірку зважувального обладнання, на якому проводилося зважування транспортного засобу позивача, - видане ДП "УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ" свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 16.06.2021, чинне до 15.06.2022 (а.с.58).
За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ OIML R 134-1:2010 «Прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь» (а.с.55-57).
Отже, зважувальне обладнання, на якому проводилося зважування транспортного засобу позивача, відповідає вимогам чинного законодавства. Зворотного позивачем не доведено.
Результати зважування підтверджують перевищення нормативних вагових параметрів транспортним засобом позивача на 15,4%, що за відсутності дозволу, передбаченого ст.48 Закону №2344-III, є підставою для накладення адміністративно-господарського штрафу відповідно до приписів статті 60 цього Закону.
У силу вимог ст.48 Закону №2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Судом встановлено, що перевірений транспортний засіб перевищив нормативні вагові параметри, проте дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами загального користування транспортним засобом з перевищенням вагових параметрів, водієм надано не було.
Відсутність зазначеного дозволу відображено в акті проведення перевірки від 03.08.2021. Зазначений акт підписано водієм без пояснень та заперечень.
Суд критично оцінює доводи позивача про те, вантаж у вигляді асфальтобетонної суміші за своєю природою є сипучим подільним матеріалом, а тому є рухомим під час зміни напрямків руху чи швидкості автомобіля, відтак його маса не сталою у різних точках автомобіля під час руху, що не дає можливості встановити, що перевезення вантажу здійснювалося з перевищенням вагових обмежень на одну з осей, оскільки перевізник повинен дотримуватись технічних характеристик, не навантажувати на автомобіль більше його технічних можливостей і не допускати перевантаження на осі транспортного засобу.
Переміщення вантажу під час руху є неприпустимим, оскільки його переміщення спричиняє збільшення динамічної маси транспортного засобу при гальмуванні, а також порушує стійкість транспортного засобу, що є загрозою для безпеки дорожнього руху.
Завантажуючи вантажний автомобіль у межах дозволеної фактичної маси, перевізник зобов'язаний враховувати дозволені навантаження на осі транспортного засобу, нерівномірний розподіл маси вантажу на осі, зміну маси транспортного засобу та можливе перевищення вагових параметрів після здійснення заправки автомобіля пальним, та використовувати, в таких випадках, транспортний засіб з відповідними технічними параметрами.
З приводу аргументів позивача про порушення відповідачем процедури розгляду справи, а саме неповідомлення позивача про час та місце розгляду справи, слід зазначити наступне.
Відповідно до п.25 Порядку №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Пунктами 26-27 Порядку №1567 передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
З аналізу зазначених норм вбачається, що розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт передує повідомлення суб'єкта господарювання про час та місце такого розгляду.
Судом встановлено, що розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт був призначений на 14.09.2021, про, що позивачу 06.09.2021 надсилалося відповідне повідомлення засобами поштового зв'язку, яке отримане останнім 21.09.2021 (а.а.с.44-46).
Всупереч пункту 27 Порядку №1567 справу про накладення адміністративно-господарського штрафу розглянуто за відсутності позивача.
Суд вважає, що не повідомлення позивача про дату, час та місце розгляду справи про накладення штрафу є достатньою самостійною підставою для визнання протиправною спірної постанови про накладення штрафу та її скасування з огляду на те, що відповідач має передбачений в Порядку №1567 обов'язок повідомити суб'єкта господарювання про розгляд справи про накладення штрафу. Прийняття рішення про притягнення до відповідальності повинно забезпечити право особи на участь у процесі прийняття такого рішення, цей критерій випливає з принципу гласності прийняття рішень суб'єктами владних повноважень. Особа, щодо якої приймається рішення, має право на роз'яснення її прав, бути вислуханою суб'єктом владних повноважень, вона може наводити обставини та докази на їх підтвердження, правові аргументи тощо.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У сукупності викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем не підтверджено належними доказами дотримання процедури притягнення позивача до відповідальності, а відтак вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Враховуючи положення ст.139 КАС України суд стягує на користь позивача за рахунок суб'єкта владних повноважень, Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, витрати у виді судового збору у сумі 2270,00грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 до начальника Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Нестерчука Дмитра Петровича про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову начальника Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Нестерчука Дмитра Петровича про застосування адміністративно-господарського штрафу №299279 від 14.09.2021.
Стягнути на користь суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань, Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, витрати у виді судового збору у сумі 2270,00грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 )
Відповідач - Начальник Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Нестерчук Дмитро Петрович (вул.Небесної Сотні,34,м.Рівне,33013, ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_5 )
Повний текст рішення складений 31 березня 2022 року
Суддя У.М. Нор