Рішення від 01.04.2022 по справі 440/13076/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/13076/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/13076/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

12.10.2021 ОСОБА_1 направив до Полтавського окружного адміністративного суду позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ в Полтавській області), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком та зобов'язати призначити йому пенсію з моменту досягнення ним пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії, тобто з 17.05.2019.

В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, який безпідставно відмовив у призначенні пенсії, незважаючи на факт досягнення пенсійного віку за наявності необхідного страхового стажу.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2021 позову заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, порядок розгляду якої визначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

02.11.2021 до суду надійшов відзив на позов, у якому представник ГУПФ в Полтавській області просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що на момент звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії після досягнення 60 років ОСОБА_1 не має достатнього страхового стажу. Такі обставини зумовлені тим, що до стажу не зараховані періоди роботи позивача за трудовою книжкою, яка видана 11.07.1977 на прізвище ОСОБА_1 , що не відповідає прізвищу за паспортом позивача. При цьому, після встановлення в судовому порядку факту належності трудової книжки позивачу, останній повторно до Управління із заявою про призначення пенсії за віком не звертався (а.с. 39-41).

Розгляд справи, відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у позовній заяві зазначив, що у 2019 році після досягнення 60-річного віку та маючи достатньо страхового стажу він звернувся із заявою про призначення пенсії за віком до пенсійного органу, проте останній безпідставно відмовив у призначенні такої пенсії.

Доказів наведеного позивач не надав.

До матеріалів позовної заяви позивач додав листа Державної установи - відділення Пенсійного фонду російської федерації по м. Москві та Московській області від 26.06.2019 №08/24020 про відмову у наданні на запит заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області відомостей індивідуального (персоніфікованого) обліку про нараховану заробітну плату щомісячно та зі сплаченими внесками на застраховану особу ОСОБА_1 1959 р.н. за період роботи в ЗАТ "Стальконструкція-В" з 13.11.2007 по 29.03.2013 на посаді прораба для нарахування пенсії та зарахуванні до страхового стажу (а.с. 5-7, 10).

На звернення позивача від 10.03.2021 щодо надання допомоги у витребуванні довідок та можливості призначення пенсії за віком перший заступник начальника ГУПФ в Полтавській області ОСОБА_2 повідомив про наявність у чоловіків права на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років за наявності страхового стажу, зокрема з 01 грудня 2019 року по 31 грудня 2019 року не менше 26 років позаяк страховий стаж ОСОБА_1 становить 24 роки 8 місяців 2 дні, що є недостатнім для призначення пенсії за віком. Роз'яснено право на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", про що надано відповідь від 09.04.2021 №3020-2097/К-02/8-1600/21 (а.с. 4). Поінформовано, що на прохання ОСОБА_1 надавалася допомога у витребуванні довідок про підтвердження періоду роботи та заробітку на підприємстві ЗАТ "Стальконструкція-В", проте у відповіді Департаменту по питаннях пенсійного забезпечення осіб, які проживають за кордоном, було зазначено про неможливість надання даних на запит органу Пенсійного фонду України в Полтавській області, натомість рекомендовано звернутися особисто. Одночасно повідомлено, що 26.03.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду в Полтавській області направлено запит до Головного управління Пенсійного фонду російської федерації №10 по м. Москві та Московській області про підтвердження стажу та витребування довідки про заробітку плату за період роботи з 13.11.2007 по 29.03.2013 на підприємстві ЗАТ "Стальконструкція-В". Однак відповідь про підтвердження вищевказаного періоду роботи не надходила.

14.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУПФ в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за віком та надав пакет документів (а.с. 49-50).

Так, до заяви позивач, окрім документів, що посвідчують особу та заяви про спосіб виплати пенсії, додав трудову книжку б/н, видану ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 (а.с. 53-63), вкладиш до неї серії НОМЕР_1 , довідку форми ОК-5 "Індивідуальні відомості про застраховану особу" (а.с. 52), виписку з наказу будівельно-монтажного управління №2 А/ф "Укргазбуд" №57 (а.с. 66), виписку з наказу БМУ-2 №17 від 30.03.2001 "Про пільги працівникам БМУ-2 по умовам праці" (а.с. 67).

Рішенням ГУПФ в Харківській області від 21.07.2021 №164650002214 відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 (а.с. 48), оскільки необхідний страховий стаж згідно зі статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 60 років, тоді як страховий стаж заявника становить 16 років 5 місяців 10 днів. За наслідками розглянутих документів до страхового стажу не зараховано періоди з 27.04.1977 по 02.01.1986 по трудовій книжці від 11.07.1977, оскільки прізвище в трудовій книжці не відповідає прізвищу по паспорту, тому цей період потрібно підтвердити довідкою.

У зв'язку з цим позивач вживав заходів щодо встановлення факту належності трудової книжки саме йому.

Рішенням Пирятинського районного суду Полтавської області від 27.08.2021 у справі №544/1236/21 встановлено факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , трудової книжки, виданої 11.07.1977 на ім'я ОСОБА_1 (а.с. 36-37).

З огляду на встановлений факт позивач вважає, що має право на призначення пенсії з моменту досягнення ним 60-річного віку, тобто з 17.05.2019, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи позов по суті у межах заявлених вимог, суд виходить з такого.

Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

У цій справі предмет спору зводиться до з'ясування обставин правомірності дій пенсійного органу з приводу відмови позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

З 01.01.2004 таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частин першої-другої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу - з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.

Як же встановлено судом, ОСОБА_1 17.05.2019 досяг 60-річного віку, що надає йому право на призначення пенсії за віком за умови наявності достатньої кількості страхового стажу - 26 років.

При цьому реалізувати своє право на призначення пенсії за віком особа може шляхом звернення до пенсійного органу з відповідною заявою та необхідним пакетом документів, що підтверджують необхідний вік і стаж майбутнього пенсіонера.

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначено статтею 44 Закону №1058-IV, якою, зокрема передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку (ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (надалі - Порядок №22-1).

Згідно з пунктом 4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до абзаців другого-третього пункту 4.3 Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п. 4.7 Порядку №22-1).

Так, на підтвердження факту звернення до пенсійного органу позивач в якості доказів надав копії заяви про призначення пенсії з додатками, які були подані ним лише 14.07.2021 (а.с. 43-44).

За наслідками розгляду заяви та доданих до неї документів своїм рішенням ГУПФ в Харківській області (як видно з гербової печатки) від 21.07.2021 №164650002214 відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком у зв'язку відсутністю необхідного страхового стажу передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 42).

Як зазначено у цьому рішенні, за доданими документами не зараховано періоди з 27.04.1977 по 02.01.1986 по трудовій книжці від 11.07.1977, оскільки прізвище в трудовій книжці не відповідає прізвищу по паспорту, тому цей період потрібно підтвердити довідкою.

Як вже з'ясовано судом вище, рішенням Пирятинського районного суду Полтавської області від 27.08.2021 у справі №544/1236/21 встановлено факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , трудової книжки, виданої 11.07.1977 на ім'я ОСОБА_1 (а.с. 40-41).

При цьому, як зазначив у відзиві відповідач, ОСОБА_1 після встановлення факту належності трудової книжки, повторно до Управління із заявою про призначення пенсії за віком не звертався, а тому рішення з цього приводу не приймалося.

Позивач наведені відповідачем у відзиві обставини не спростував.

Таким чином за наслідками з'ясованих в ході судового розгляду обставин справи суд встановив, що після встановлення у судовому порядку факту належності трудової книжки позивачу той, незважаючи на виникнення нових суттєвих обставин, із заявою про призначення пенсії за встановленою формою до пенсійного органу не звертався, у зв'язку з чим рішення по суті щодо призначення позивачеві пенсії за віком з урахуванням доказів, які той надає суду у цій справі, пенсійним органом не приймалося. Відповідно й суд не може надавати оцінку тим доказам, які не були предметом аналізу у пенсійному органі.

Дотримання особою затвердженої законодавцем процедури звернення до суб'єкта владних повноважень з метою реалізації певного суб'єктивного права є необхідною передумовою і запорукою в подальшому для своєчасного, добросовісного, професійного і без зайвих зволікань вирішення питання, за яким звертається така особа. В іншому випадку суб'єкт владних повноважень змушений буде діяти всупереч способу, тобто не на підставі та в межах повноважень, що визначені Конституцією та законами України.

Тож у даному випадку недотримання порядку звернення свідчить про безпідставність тверджень щодо порушення права позивача на призначення пенсії з боку відповідача, що у свою чергу вказує про необґрунтованість заявлених до відповідача вимог.

За встановлених судом обставин справи слідує висновок, відповідно до якого позивач для реалізації свого права на призначення пенсії має спершу звернутися до пенсійного органу з наявним у нього пакетом документів, до якого входить рішення суду щодо встановлення факту, і лише після того, у разі порушення його прав, звертатися до адміністративного суду з позовом.

Відтак, у задоволенні позову належить відмовити у повному обсязі.

За відсутності підстав для задоволення позову відсутні й підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку впродовж тридцяти днів з моменту його підписання в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун