Справа № 420/19578/21
01 квітня 2022 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,-
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення від 01.06.2021 року №156050009751 відповідача про переведення з одного виду пенсійного забезпечення на інший вид пенсії позивача; визнання протиправною відмови в проведенні розрахунку пенсії за віком позивача з 27.05.2021 року відповідно до вимог ч. 2 ст. 40, ч.1 п.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передували року звернення, тобто 2018-2020 роки - 9118,1 грн.; зобов'язання відповідача виплатити позивачу різницю пенсії, що утворилась внаслідок її розрахунку з 27.05.2021 року.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов обґрунтований тим, що 27.05.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Відділ обслуговування громадян № 17 (сервісний центр) в м. Южному із заявою № 668 від 27.05.2021 року про переведення його пенсії на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням від 01.06.2021 року № 156050009751 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило переведення з одного виду пенсійного забезпечення на інший, згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та встановило позивачу щомісячну пенсію у розмірі 5566,21 грн. Позивач вважає, що встановлений управлінням розмір пенсії за віком з 27.05.2021 року не відповідає вимогам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення від 01.06.2021 року № 156050009751 протиправне, безпідставне та необґрунтоване, бездіяльність управління, щодо здійснення перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - протиправне.
З відзиву на позовну заяву відповідач зазначає, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні, та йому з 01.01.2008 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до п. 2-1 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. 27.05.2021 року позивач звернувся до Головного управління з заявою про перехід на інший вид пенсії (з пенсії за вислугу років на пенсію за віком) відповідно до норм Закону № 1058 IV. Згідно із заявою та у зв'язку з досягненням пенсійного віку з 27.05.2021 року позивача переведено на пенсію за віком. Розмір пенсії розрахований при страховому стажі 42 роки 5 місяців (стаж враховано по 03.02.2021), та заробітній платі 12830,65 грн., визначеній за період роботи з 01.07.2000 по 28.02.2021. Розмір пенсії становить 5566,21 грн., де: 5442,38 грн. - основний розмір пенсії за віком; 123, 83 грн. - доплата за 7 років понаднормативного стажу. Отже, за заявою від 27.05.2021 року позивача переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком за нормами Закону № 1058-IV. Відповідач звертає увагу, що порядок та умови призначення як пенсії за вислугою років та за віком визначено Законом № 1058-IV, а не двома різними законами. Відповідач вказує, що позивачу при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком за нормами ч. 2 ст. 42. ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV застосовано показник середнього заробітку по Україні за 2014-2016 проіндексованого з 01.03.2019 на 1,17, з 01.05.2020 на 1.11, з 01.03.2021 - на 1,11, як це передбачено ч.2 ст.42 Закону №1058-IV.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 01.01.2008 року отримує пенсію за вислугу років.
Позивач 27.05.2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою за призначенням пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 01.06.2021 року позивачу здійснено перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу по Україні у розмірі 5426, 60 грн. за 2014-2016 роки.
Позивач не погодився з правомірністю перерахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області його основної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передували року звернення, тобто 2018-2020 роки - 9118,1 грн. та звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі Закон № 1058).
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто, за загальним правилом передбаченим частиною 2 статті 40 Закону № 1058, при обчисленні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховується, серед іншого середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Згідно з п. 2, 16 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом № 1788. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону №1788 застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.
Водночас ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058.
Однак, якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Суд звертає увагу, що 01.01.2008 року позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону №1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернувся вперше.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 26.03.2019 у справі № 335/13242/16-а (2-а/335/33/2017), від 31.05.2019 у справі №314/272/17(2-а/314/33/2017) та від 31.03.2020 у справі № 348/1296/17.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки.
При цьому, оскільки позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком 27.05.2021 вперше, то пенсію останнього слід нараховувати із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки, починаючи з 27.05.2021 року.
Таким чином суд вважає протиправними дії щодо проведення позивачу перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передували року звернення, тобто 2014-2016 роки.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 01.06.2021 року № 156050009751 в частині перерахунку пенсії позивача з врахуванням середнього заробітку за 2014-2016 роки та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити позивачу пенсію за віком на підставі заяви № 668 від 27.05.2021 року, згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», застосувавши показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2018-2020 роки у розмірі 9118,81 грн.
При цьому, суд вважає, вищевказаний спосіб захисту достатнім, враховуючи обставини по справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 243-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення від 01.06.2021 року №156050009751 відповідача про переведення з одного виду пенсійного забезпечення на інший пенсії позивача; визнання протиправною відмови в проведенні розрахунку пенсії за віком позивача з 27.05.2021 року відповідно до вимог ч. 2 ст. 40, ч.1 п.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передували року звернення, тобто 2018-2020 роки - 9118,1 грн.; зобов'язання відповідача виплатити позивачу різницю пенсії, що утворилась внаслідок її розрахунку з 27.05.2021 року - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 01.06.2021 року №156050009751 в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням середнього заробітку за 2014-2016 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на підставі заяви № 668 від 27.05.2021 року, згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», застосувавши показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2018-2020 роки у розмірі 9118,81 грн.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 908 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида