Ухвала від 01.04.2022 по справі 420/2171/22

Справа № 420/2171/22

УХВАЛА

01 квітня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п'ятою статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену позивачу разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року як інваліду війни ІІ групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Ухвалою судді від 02.02.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

17.02.2022 до суду від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшло клопотання про заміну відповідача з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на Міністерство соціальної політики України (01601, м. Київ, вул. Експланадна, 8/10; ЄДРПОУ 37567866).

В обґрунтування клопотання зазначено, що Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради не є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, та він не може здійснювати зазначену виплату, відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту. Департамент не порушував вимоги Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, оскільки відповідно до статті 17-1 вказаного Закону, здійснення виплати вказаної допомоги покладено безпосередньо на Міністерство соціальної політики України. Без зобов'язання Міністерства соціальної політики України виділити відповідні кошти - виконання зазначеного рішення суду буде неможливим, оскільки вказана виплата проводиться виключно за рахунок державного бюджету України.

Дослідивши матеріали справи у письмовому провадженні, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення другого відповідача по справі та про відсутність підстав для заміни відповідача на центральний орган виконавчої влади, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що згідно з рішенням Одеської міської ради № 4183-VII від 30.01.2019 затверджено Положення про департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради у новій редакції.

Відповідно до п. 3.4.2, п. 3.5 Положення про департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради до структури Департаменту разом з директором входять структурні підрозділи Департаменту (управління, відділи, сектори), які діють на підставі положень про них, які затверджуються директором Департаменту.

Згідно з ч. 1, ч. 3, ч. 4 ст. 48 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, може за згодою позивача та особи, якій належить право вимоги, допустити заміну первинного позивача належним позивачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

З огляду на вищевикладене, враховуючи відсутність згоди позивача на заміну відповідача, суд вважає за необхідне залучити в якості другого відповідача Департамент праці і соціальної політики Одеської міської ради, який повинен відповідати за пред'явленими позовними вимогами.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно з ч.4 ст.46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до ч.3 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Згідно з ч.ч.5-7 ст.48 КАС України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.

Суд зазначає, що предмет спору - це об'єкт спірних правовідносин щодо якого виник спір між позивачем і відповідачем. Під предметом спору розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підстави позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Предметом даного спору у справі є бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.

У свою чергу, Міністерство соціальної політики України перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.

Отже, органом, уповноваженим здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є відповідне управління соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації) такої особи.

При цьому, в позовній заяві позивачем не заявлено жодних вимог до Міністерства соціальної політики України, а тому підстави для заміни відповідача з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на Міністерство соціальної політики України відсутні.

На підставі викладеного та керуючись ст. 48, 243, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про заміну відповідача на Міністерство соціальної політики України відмовити.

Залучити в якості другого відповідача по справі Департамент праці і соціальної політики Одеської міської ради (Україна, 65017, Одеська обл., місто Одеса, вул. Косовська, будинок 2-Д; ЄДРПОУ 36290160).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя І.В. Завальнюк