Рішення від 01.04.2022 по справі 400/180/22

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2022 р. № 400/180/22

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКЛЕР ТОП", вул. Архітектора Старова, 2/5, корп. 1/2, м. Миколаїв, 54046,

до відповідача:Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001,

про:визнання протиправним та скасування наказу від 16.12.2021 №391,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Маклер ТОП» звернулось до адміністративного суду з позовом до Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради з вимогами про визнання протиправним та скасування наказу Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради №391 «Про проведення позапланової перевірки».

Свої позовні вимоги товариство обґрунтувало, відповідач послався на правові підстави призначення перевірки передбачені ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності, п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №533 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», а фактичні підстави - перевірка достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 15.11.2021 МК051211111224 (службова записка від 14.12.2021 №649/22.01-14) на об'єкті: «Нове будівництво торгівельної будівлі (станція технічного обслуговування автомобілів) по вул. Малко-Тирнівська (Тернівка), 84В в м. Миколаєві». Призначення позапланової перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт можливе лише на підставі повідомлення про необхідність проведення такої перевірки, яке відповідний орган державного архітектурно будівельного контролю отримав через засоби Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва за результатами визначення високого рівня ризику відповідного повідомлення про початок виконання будівельних робіт поданого суб'єктом містобудівної діяльності для реєстрації. Застосований законодавцем термін «необхідність» проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт (ч.1 ст.41 Закону), з урахуванням вищенаведених норм законодавства, свідчить, що така необхідність може бути зумовлена лише наявністю повідомлення про необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт. Оскільки, спірний наказ прийнято за відсутності повідомлення про необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомлені про початок виконання будівельних робіт від 15.11.2021, цей наказ прийнято за відсутності фактичних підстав для проведення перевірки, а отже з порушенням вимог законодавства України.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував тим, що відповідно до норм чинного містобудівного законодавства, однією з підстав для проведення позапланової перевірки органом державного архітектурно-будівельного контролю є необхідність перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Позапланова перевірка за цією підставою може бути проведена протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.

В судовому засіданні 07.02.2022 представники позивача та відповідача підтримали власні позиції викладені у процесуальних заявах по суті справи.

24.01.2022 ухвалою суду, в задоволенні заяви про забезпечення позову відмовлено.

Відповідно до ухвали про відкриття провадження від 11.01.2022, справу повинно було розглянуто 10.03.2022.

Але, у зв'язку з початком бойових дій на території України та м. Миколаєва зокрема, оголошення воєнного стану, суд не зміг дотриматися зазначених строків.

Суд розглянув справу 01.04.2022 в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ТОВ «МАКЛЕР ТОП» 11.11.2021 подано повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єкту: «Нове будівництво торгівельної будівлі (станція технічного обслуговування автомобілів) по вул. Малко-Тирнівська (Тернівка), 84В в м. Миколаєві». Зазначене повідомлення зареєстровано 15.11.2021 за №МК051211111224.

16.12.2021 Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради видало наказ №391 «Про проведення позапланової перевірки», відповідно до якого вирішено здійснити позапланову перевірку достовірності даних наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 15.11.2021 за №МК051211111224 на об'єкті: «Нове будівництво торгівельної будівлі (станція технічного обслуговування автомобілів) по вул. Малко-Тирнівська (Тернівка), 84В в м. Миколаєві».

Підставами для прийняття оскаржуваного наказу зазначено: ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», на підставі перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 15.11.2021 МК051211111224 (службова записка від 14.12.2021 №649/22.01-14) на об'єкті: «Нове будівництво торгівельної будівлі (станція технічного обслуговування автомобілів) по вул. Малко-Тирнівська (Тернівка), 84В в м. Миколаєві».

16.12.2021 Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради видало направлення для проведення позапланового заходу №313.

13.01.2022 спеціалісти УДАБК ММР вийшли для здійснення позапланового заходу за адресую вул. Малко-Тирнівська (Тернівка), 84В в м. Миколаєві, але не було допущені до об'єкту будівництва, про що було складено Акт №5/2022.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.41 Закону, державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Державний архітектурно-будівельний контроль замовників будівництва, які є фізичними особами, здійснюється відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" з урахуванням особливостей правового статусу таких осіб. Порядок здійснення архітектурно-будівельного контролю визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 абз.6 ч.1 ст.41 Закону, підставами для проведення позапланової перевірки є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.

Відповідно до п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011, позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є:

необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.

Необхідність проведення перевірки, визначається виключно самим органом архітектурно-будівельного контролю. Це питання не обмежено законодавцем жодними формальними ознаками, а тому відповідач має право на власний розсуд визначатися щодо цієї необхідності проведення перевірки у кожному конкретному випадку.

Єдиним обмеженням у цьому випадку, є строк в 3 місяця, протягом яких орган державного архітектурно-будівельного контролю повинен визначитися з необхідністю проведення перевірки достовірності даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт.

Аргументи позивача про те, що для призначення позапланової перевірки повинно бути повідомлення про необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт, не ґрунтуються на законодавстві. Вимоги щодо необхідності створення такого повідомлення законодавство не містить.

У будь-якому випадку, функцію такого повідомлення виконує службова записка від 14.12.2021 №649/22.01.-14 головного спеціалісту відділу дозвільних процедур.

Суд не вбачає ознак протиправності у наказі Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради видало наказ №391 «Про проведення позапланової перевірки», а також підстав для задоволення позову.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКЛЕР ТОП" (вул. Архітектора Старова, 2/5, корп. 1/2, м. Миколаїв, 54046, ідентифікаційний код: 42509885) до Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційни код: 41256954) відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В. В. Біоносенко