справа № 380/25581/21
провадження № П/380/25833/21
31 березня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Самбірської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави до Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
Керівник Самбірської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави (місцезнаходження: вул.Филипчака 4а, м. Самбір, Львівська область, 81400; код ЄДРПОУ 02910031) звернувся з позовною заявою до Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області (місцезнаходження: вул. Івана Франка 4, смт. Бориня, Самбірський район, Львівська область, 82547, код ЄДРПОУ 05290787), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області щодо не приведення штатної чисельності працівників Служби у справах дітей Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області у відповідність до вимог статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей»;
- зобов'язати Боринську селищну раду Самбірського району Львівської області привести штатну чисельність працівників Служби у справах дітей Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області у відповідність до вимог статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей».
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що прокуратурою у межах наданих повноважень відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», вивчено інформацію Боринської селищної ради від 22.10.2021 №1309/02-25 щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони дитинства щодо захисту прав дітей та встановлено, що штатна чисельність спеціалістів Служби у справах дітей не відповідає вимогам ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей». Вказує, що, орган місцевого самоврядування в особі Боринської селищної ради зобов'язаний відповідно до вимог законодавства здійснювати повноваження з питань захисту прав дітей, які є мешканцями громади та збільшити для цього штатну чисельність спеціалістів служби у справах дітей.
Ухвалою судді від 04.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
В межах встановленого судом строку відповідачем подано відзив на позовну заяву від 01.02.2022, в якому зазначено, що на території Боринської селищної ради нараховується 5516 дітей, з них 3032 дитини шкільного віку і 2484 дитини дошкільного віку, на первинному обліку у службі перебуває 25 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 31 дитина, яка опинилася в складних життєвих обставинах. Враховуючи кількість дітей, які проживають на території Боринської селищної ради та враховуючи фінансову спроможність оплати праці у 2022 році рішенням сесії від 21 грудня 2021 року №1276 «Про затвердження структури самостійних підрозділів Боринської селищної ради» було прийняте рішення, щодо збільшення штатної чисельності Служби у справах дітей Боринської селищної ради, а саме введено посаду провідного спеціаліста Служби. З 01.01.2022 штатна чисельність працівників Служби становить 3 одиниці. Вказує, що відповідач реалізовує державну політику у сфері соціального захисту дітей відповідно до наданих повноважень та чинного законодавства України, а тому просить у задоволенні позову відмовити повністю.
04.02.2022 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позовну заяву. Зазначає, що викладені в відзиві заперечення не спростовують наведених у позовній заяві обставин.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Прокуратурою у межах наданих повноважень відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», вивчено інформацію Боринської селищної ради від 22.10.2021 №1309/02-25 щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони дитинства щодо захисту прав дітей.
Згідно з інформацією, наданою відповідачем (лист від 22.10.2021 №1309/02-25), рішенням третьої позачергової сесії Боринської селищної ради від 28.01.2021 №91 «Про внесення змін до структури та штатного розпису апарату Боринської селищної ради на 2021 рік та фінансового відділу Боринської селищної ради» створено службу у справах дітей як самостійний підрозділ Боринської селищної ради та затверджено Положення про службу у справах дітей. Службі у справах дітей надано статус юридичної особи. Штатна чисельність служби у справах дітей Боринської селищної ради дві одиниці: начальник служби та головний спеціаліст.
У 2022 році рішенням сесії Боринської селищної ради від 21 грудня 2021 року №1276 «Про затвердження структури самостійних підрозділів Боринської селищної ради» було вирішено збільшити штатну чисельність Служби у справах дітей Боринської селищної ради, а саме введено посаду провідного спеціаліста Служби. З 01.01.2022 штатна чисельність працівників Служби становить 3 одиниці.
З листа від 22.10.2021 №1309/02-25 також встановлено, що на території Боринської селищної ради проживає 5516 дітей, з них 3032-діти шкільного віку та 2484 діти дошкільного віку; в службі у справах дітей Боринської селищної ради на первинному обліку перебуває 25 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають або зареєстровані на території Боринської селищної ради; в службі у справах дітей Боринської селищної ради на обліку дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах перебуває 31 дитина.
Позивач, вважаючи не відповідною штатну чисельність працівників служби у справах дітей Боринської селищної ради вимогам статті 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей", звернувся з позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до вимог частини 3-5 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VІІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон), прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У відповідності до норм вказаного Закону прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні «інтереси держави», що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, в тому числі, й територіальних громад.
У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 зазначено, що із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Пунктом 3 наказу Генерального прокурора України від 28.05.2015 «Про організацію роботи органів прокуратури щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді та їх захисту при виконанні судових рішень» визначено, що відомості про наявність підстав для застосування представницьких повноважень органи прокуратури можуть отримувати, у тому числі, з інформації, що надходить до прокуратури від органів державної влади, органів місцевого самоврядування і державного нагляду (контролю).
Згідно з ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органом, уповноваженим здійснювати заходи щодо реалізації державної політики з питань соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на території Боринської селищної територіальної громади, є служба у справах дітей Боринської селищної ради.
Рішенням третьої позачергової сесії Боринської селищної ради від 28.01.2021 №91 «Про внесення змін до структури та штатного розпису апарату Боринської селищної ради на 2021 рік та фінансового відділу Боринської селищної ради» створено юридичну особу - Службу у справах дітей як самостійний структурний підрозділ Боринської селищної ради, та затверджено Положення про службу у справах дітей (далі - Положення).
Відповідно до п. 1.1 Положення Служба у справах дітей Боринської селищної ради (далі - Служба) є виконавчим органу Боринської селищної ради, утворюється Боринською селищною радою відповідно і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на Службу завдань.
У зв'язку з розширенням повноважень сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад щодо провадження діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, постановами Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 15.11.2017 № 877 та від 11.04.2018 № 301 внесені зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини (постанова КМУ від 24.09.2008 № 866), згідно із якими сільські, селищні, міські ради об'єднаних територіальних громад мають самостійно здійснювати діяльність, пов'язану із захистом прав дитини, зокрема передано об'єднаним територіальним громадам повноваження стосовно влаштування під опіку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Крім того, постановою КМУ від 03.10.2018 № 800 затверджено Порядок взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, закладів та установ під час забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров'ю, та внесено зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини (постанова КМУ від 24.09.2008 № 866), якими визначено органами опіки та піклування, зокрема, виконавчі органи міських, сільських, селищних рад, у тому числі об'єднаних територіальних громад, які провадять діяльність із соціального захисту дітей.
Статтею 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено питання, вирішення яких віднесено до компетенції виконавчих органів місцевого самоврядування, зокрема, належать повноваження щодо вирішення відповідно до законодавства питань про надання пільг і допомоги, пов'язаних з охороною материнства і дитинства; вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування, забезпечення утримання та виховання дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Також згідно з ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження
Отже, питання створення виконавчих органів, до складу яких входять служби у справах дітей, як юридичні особи, належить до повноважень органу місцевого самоврядування.
Об'єднана громада як орган опіки та піклування забезпечує захист особистих і майнових прав кожної дитини, яка є мешканцем громади.
Стаття 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» визначає штатне забезпечення служб у справах дітей, які мають функціонувати в об'єднаних територіальних громадах.
Змінами, внесеними до цього Закону 19.01.2017, визначено штатну чисельність працівників служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад (один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об'єднану територіальну громаду).
Органи місцевого самоврядування сільських, селищних, міських рад, зобов'язані відповідно до вимог зазначених нормативно-правових актів здійснювати повноваження з питань захисту прав дітей, які є мешканцями громади та утворити для цього у складі відповідних виконавчих органів рад службу у справах дітей.
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 10, ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи станом дату розгляду справи, штатна чисельність працівників Служби у справах дітей складає 3 одиниці.
Водночас, з листа від 22.10.2021 №1309/02-25 встановлено, що на території Боринської селищної ради проживає 5516 дітей, з них 3032-діти шкільного віку та 2484 діти дошкільного віку; в службі у справах дітей Боринської селищної ради на первинному обліку перебуває 25 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають або зареєстровані на території Боринської селищної ради; в службі у справах дітей Боринської селищної ради на обліку дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах перебуває 31 дитина.
Відтак, відповідно до вимог ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», кількість штатних одиниць працівників Служби у справах дітей Боринської селищної ради повинна складати не менше 5 осіб (5516 дітей / 1 тис.).
Таким чином, суд дійшов висновку, що штатна чисельність спеціалістів Служби у справах дітей не відповідає вимогам ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей».
Аналізуючи вищевказане, суд зазначає, що Боринська селищна рада не виконує належним чином повноваження з забезпечення, дотримання та захисту прав дитини, оскільки штатна чисельність служби у справах дітей не відповідає вимогам законодавства.
Реалізація державної політики у сфері забезпечення прав дитини є безпосереднім обов'язком об'єднаної територіальної громади. Кожна дитина, яка мешкає у громаді, має право на захист майнових і немайнових прав, який, за законом, надає об'єднана територіальна громада як орган опіки та піклування, що має особливі повноваження виконавчих органів влади об'єднаної громади представляти та відстоювати інтереси своїх громадян.
Враховуючи наведене, орган місцевого самоврядування в особі Боринської селищної ради зобов'язаний відповідно до вимог зазначених нормативно-правових актів здійснювати повноваження з питань захисту прав дітей, які є мешканцями громади та збільшити для цього штатну чисельність спеціалістів служби у справах дітей.
Як вже зазначалося вище, відповідно до п. п. 1. Положення Служба у справах дітей Боринської селищної ради є виконавчим органом Боринської селищної ради, утворюється Боринською селищною радою і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на службу завдань.
Пунктами 2 - 4 Положення визначено, що Служба підпорядкована, підзвітна та підконтрольна селищному голові.
Координує та спрямовує роботу служби заступник селищного голови згідно з розподілом посадових обов'язків.
Служба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами, указами Президента України, постановами Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики, Національної соціальної сервісної служби України, рішеннями селищної ради виконавчого комітету, розпорядженнями та дорученнями селищного голови, рішеннями сесії та виконкому, розпорядженнями голови обласної держадміністрації, наказами начальника служби у справах дітей обласної держадміністрації, цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з п. 13 Положення Служба у справах дітей утримується за рахунок коштів селищного бюджету.
Гранична чисельність, фонд оплати праці працівників служби визначаються у межах відповідних бюджетних призначень у встановленому законодавством порядку.
Штатний розпис та кошторис служби у справах дітей затверджуються у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 14-15 Положення Служба є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки.
Ліквідація та реорганізація служби у справах дітей здійснюється за рішенням сесії селищної ради.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Боринська селищна рада Самбірського району Львівської області є органом місцевого самоврядування. Рада є юридичною особою, діє у межах наділених власних повноважень самостійно і несе відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Відповідно до п.1-2 ст. 1 Розділу 1 Регламенту роботи Боринської селищної ради, затвердженого рішенням Боринської селищної ради від 30.03.2021 №218 (далі - Регламент), Боринська селищна рада (далі - рада) є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, що складається з депутатів і відповідно до закону представляє Боринську селищну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Порядок діяльності ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», іншими законодавчими актами України та цим регламентом.
Згідно з ст. 2 Регламенту цим регламентом встановлюється порядок скликання сесій ради, підготовки і розгляду нею питань, проведення засідань, прийняття рішень ради, загальні умови формування та організації роботи постійних та інших комісій ради, виконавчих органів ради, здійснення депутатської діяльності, обрання і затвердження посадових осіб місцевого самоврядування та інші процедури, які випливають з повноважень ради, встановлених Конституцією та законами України.
Статтею 22 Розділу ІІІ Регламенту передбачено, що рада проводить свою роботу сесійно. Сесія Ради складається з пленарних засідань Ради, а також засідань постійних комісій Ради. У разі необхідності сесії Ради можуть складатися з двох та більше пленарних засідань.
Таким чином, рада правомочна розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами до її відання.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання; створення у разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб'єктами комунальної власності спільних проектів або спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій, визначення повноважень цих органів (служб).
Указом Президента України від 30.09.2019 № 721/2019 «Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей» зобов'язано вжити в установленому порядку вичерпних заходів щодо приведення штатної чисельності служб у справах дітей відповідно до нормативів, установлених законодавством, у тому числі в об'єднаних територіальних громадах.
Незважаючи на вищевикладене, Боринська селищна рада не виконує належним чином повноваження із забезпечення, дотримання та захисту прав дитини.
Таким чином, відповідач, як орган місцевого самоврядування, допустив у спірних правовідносинах протиправну бездіяльність, оскільки всупереч вимогам ст. 4 Закону України «Про охорону дитинства», Указу Президента України від 30.09.2019 № 721/2019 «Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей», протягом тривалого часу не привів штатну чисельність служби у справах дітей відповідно до нормативів.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням визнання позову відповідачем, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області щодо не приведення штатної чисельності працівників Служби у справах дітей Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області у відповідність до вимог статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» від 24.01.1995 № 20/95-ВР.
Зобов'язати Боринську селищну раду Самбірського району Львівської області (місцезнаходження: вул. Івана Франка 4, смт. Бориня, Самбірський район, Львівська область, 82547, код ЄДРПОУ 05290787) привести штатну чисельність працівників Служби у справах дітей Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області у відповідність до вимог статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» від 24.01.1995 № 20/95-ВР.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна