справа № 380/1876/22
31 березня 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, Головне управління ПФУ у Львівській області), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо надання відмови від 20.12.2021 № 18977-18258/Г-52/8-1300/21 в переведенні позивачки з пенсії за віком на пенсію, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII;
- зобов'язати відповідача призначити позивачці пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII починаючи з 02.11.2021 до моменту проведення перерахунку;
- зобов'язати відповідача здійснити обчислення пенсії на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII відповідно до заробітної плати позивачки за жовтень 2021 року згідно з листом Управління соціального захисту Львівської міської ради від 02.11.2021 № 2603-вих-1601;
- зобов'язати відповідача здійснити позивачці перерахунок і виплату недоплаченої частини пенсії з 02.11.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначала те, що має право на отримання пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, оскільки з 18.10.2004 працює на посадах державної служби. Відмова відповідача вмотивована тим, що посада, яку позивачка обіймала станом на день набрання чинності Законом № 889 не передбачена статтею 25 Закону № 3723. Позивачка стверджує, що період її роботи в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу державної служби, відтак звернулась до суду із цим позовом.
Ухвалою від 31.01.2022 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 19662 від 10.03.2022) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування вказав, що позивачка не зверталась до відповідача із заявою про переведення її на пенсію відповідно до Закону № 3723 в установленому порядку. Також зазначив, що питання, пов'язані з призначенням пенсій державним службовців врегульовані Законом № 889. Разом з тим, пунктом 10 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону передбачена можливість призначення пенсії державному службовцю на умовах Закону № 3723 за дотримання таких умов: наявність (станом на 01.05.2016) не менш ніж 10 років стажу державного службовця; наявність на день призначення пенсії не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Стверджує, що у позивачки станом на 01.05.2016 відсутній необхідний стаж державного службовця, відтак просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Також просив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження за участю представника Головного управління ПФУ у Львівській області. Оскільки вказане клопотання відповідача не відповідає загальним вимогам до форми та змісту будь-якої письмової заяви чи клопотання, встановленим статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України, таке судом не розглядається.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону № 1058.
Як слідує із записів із трудової книжки позивачки серії НОМЕР_1 від 28.07.1979, позивачка, зокрема працювала:
- з 18.10.2004 по 30.06.2005 на посаді спеціаліста 2-ї категорії підвідділу державних допомог сім'ям з дітьми та субсидій відділу праці та соцзахисту населення Шевченківської районної адміністрації (запис № 35);
- з 01.07.2005 по 03.01.2007 на посаді спеціаліста 1-ї категорії підвідділу державних допомог сім'ям дітьми та субсидій відділу праці та соціального захисту населення Шевченківської рай адміністрації, з кадрового резерву (запис № 36);
- з 04.01.2007 по 09.06.2009 на посаді спеціаліста першої категорії сектору з призначення всіх видів допомог Шевченківського відділу соцзахисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (запис № 37);
- з 10.06.2009 по 28.12.2009 на посаді спеціаліста 1-ї категорії сектора прийняття заяв Шевченківського відділу соціального захисту (запис № 40);
- з 29.12.2009 по 12.11.2013 на посаді завідувача сектора прийняття заяв Личаківського відділу соціального захисту (запис № 41);
- з 13.11.2013 по 08.02.2015 на посаді головного спеціаліста сектора прийняття заяв Личаківського відділу соціального захисту (запис № 42);
- з 09.02.2015 по 21.01.2018 на посаді головного спеціаліста сектора соціальних програм Залізничного відділу Соціального захисту (запис № 43);
- з 22.01.2018 позивачку переведено за згодою на посаду завідувача сектора соціальних програм Залізничного відділу соціальних програм Залізничного відділу соціального захисту, як таку, що перебуває у кадровому запасі (запис № 44).
Також, із записів в трудовій книжці позивачки слідує, що вона прийняла Присягу посадової особи місцевого самоврядування. ОСОБА_1 присвоєно 13-й ранг в межах 6-ї категорії посад осіб місцевого самоврядування; 01.06.2007 позивачці присвоєно черговий ранг 12 посадової особи органів місцевого самоврядування в межах шостої категорії посад; з 01.06.2009 ОСОБА_1 присвоєно 11-й черговий ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах шостої категорії посад.
Позивачка звернулася до Управління соціального захисту населення Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії.
Листом Управління соціального захисту населення Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради № 2603-вих-1601 від 01.11.2021 позивачку повідомлено про відсутність відстав для видачі запитуваної довідки з огляду на зміни пенсійного законодавства, які регулюють питання, пов'язані із призначенням пенсій державним службовцям. Крім того, вказаним листом позивачку проінформовано про складові її заробітної плати за жовтень 2021 року.
ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою від 19.11.2021 у якій просила перевести її з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» № 889-VII від 10.12.2015 та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 18977-8258/Г-52/8-1300/21 від 20.12.2021 позивачці відмовлено у такому переведенні. Відмову вмотивовано тим, що посада, яку позивачка обіймала станом на день набрання чинності Законом № 889, не передбачена статтею 25 Закону № 3723.
Позивачка не погодилася із такими діями відповідача щодо непереведення її на пенсію державного службовця, відтак звернулася до суду із цим позовом.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У відповідності до статті 1 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від № 2493-ІІІ 07.06.2001 служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (ст. 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від № 2493-III 07.06.2001) .
Згідно з ст. 3 вказаного Закону посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від № 2493-III 07.06.2001 (в редакції від 01.05.2016) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Пенсійне забезпечення державних службовців до 01.05.2016 було врегульованим Законом України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993.
З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015. Згідно Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 встановлено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до положень п. 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 передбачено, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 вказаного Закону та Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 вік і страховий стаж.
Аналогічні правові позиції викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 по справі № 822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 по справі № 676/4235/17.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 (у редакції на час набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
У відповідності до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-III від 07.06.2001.
Таким чином, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", входить до стажу державної служби.
З трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 28.07.1979 слідує, що позивачка працювала на посадах органів місцевого самоврядування:
- з 18.10.2004 по 30.06.2005 на посаді спеціаліста 2-ї категорії підвідділу державних допомог сім'ям з дітьми та субсидій відділу праці та соцзахисту населення Шевченківської районної адміністрації (запис № 35);
- з 01.07.2005 по 03.01.2007 на посаді спеціаліста 1-ї категорії підвідділу державних допомог сім'ям дітьми та субсидій відділу праці та соціального захисту населення Шевченківської рай адміністрації, з кадрового резерву (запис № 36);
- з 04.01.2007 по 09.06.2009 на посаді спеціаліста першої категорії сектору з призначення всіх видів допомог Шевченківського відділу соцзахисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (запис № 37);
- з 10.06.2009 по 28.12.2009 на посаді спеціаліста 1-ї категорії сектора прийняття заяв Шевченківського відділу соціального захисту (запис № 40);
- з 29.12.2009 по 12.11.2013 на посаді завідувача сектора прийняття заяв Личаківського відділу соціального захисту (запис № 41);
- з 13.11.2013 по 08.02.2015 на посаді головного спеціаліста сектора прийняття заяв Личаківського відділу соціального захисту (запис № 42);
- з 09.02.2015 по 21.01.2018 на посаді головного спеціаліста сектора соціальних програм Залізничного відділу Соціального захисту (запис № 43);
- з 22.01.2018 позивачку переведено за згодою на посаду завідувача сектора соціальних програм Залізничного відділу соціальних програм Залізничного відділу соціального захисту, як таку, що перебуває у кадровому запасі (запис № 44).
Також, із записів в трудовій книжці позивачки слідує, що вона прийняла Присягу посадової особи місцевого самоврядування. ОСОБА_1 присвоєно 13-й ранг в межах 6-ї категорії посад осіб місцевого самоврядування; 01.06.2007 позивачці присвоєно черговий ранг 12 посадової особи органів місцевого самоврядування в межах шостої категорії посад; з 01.06.2009 ОСОБА_1 присвоєно 11-й черговий ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах шостої категорії посад.
Посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби визначався Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 (втратив чинність 01.05.2016).
Відповідно до п. 2 вказаного Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Крім того, згідно п. 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 229 від 25.03.2016 до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
В свою чергу, відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад.
Пунктом 6 Порядку № 229 встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
Відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Тобто, обчислення стажу державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 (до набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015) здійснюється згідно Порядку обчислення стажу державної служби, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283.
Таким чином, в даному випадку до застосування підлягають норми Порядку № 283, а саме пункту 2 вказаного порядку - до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та на посадах керівних працівників і спеціалістів виконавчих комітетів місцевих рад, їх управлінь, самостійних відділів, інших структурних підрозділів.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.06.2018 по справі № 735/939/17. Крім цього, у вказаному рішенні Верховний Суд дійшов до висновку, що періоди роботи на посадах заступника голови та голови сільради з 2001 року по 2015 рік зараховується до стажу державної служби, у зв'язку із чим відмова відповідача (пенсійного органу) у зарахуванні цього періоду до стажу державної служби та призначенні пенсії державного службовця є протиправною.
Отже, доводи Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про те, що стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця, є безпідставними.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що особа, яка претендує на призначення пенсії до пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» № 889-VII від 10.12.2015 та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та на день набрання чинності Законом № 889 має не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби може претендувати на призначення їй пенсії державного службовця на умовах Закону № 3723-ХІІ після досягнення пенсійного віку та за наявності не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Матеріали справи не містять підтвердження наявності у позивачки необхідного стажу державного службовця (стаж роботи позивачки в органах місцевого самоврядування станом на день звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії становить 17 років 0 місяців 15 днів), що свідчить про відсутність правових підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону № 3723.
З огляду на вказані висновки суду, похідні позовні вимоги позивачки щодо призначення позивачці пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII починаючи з 02.11.2021 до моменту проведення перерахунку, обчислення пенсії на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII відповідно до заробітної плати позивачки за жовтень 2021 року згідно з листом Управління соціального захисту Львівської міської ради від 02.11.2021 № 2603-вих-1601 та проведення перерахунку і виплати недоплаченої частини пенсії з 02.11.2021 також задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позову.
Оскільки позивачку звільнено від сплати судового збору за подання цього позову, судові витрати в силу ст. 139 КАС України не розподіляються.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд-
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код за ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити.
2. Судові витрати не розподіляються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.П. Качур