01 квітня 2022 року ЛуцькСправа № 140/698/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Ковальчука В.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення фінансових санкцій в сумі 16800,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками Головного управління ДФС у Волинській області, правонаступником якого є позивач, 14.05.2019 було проведено фактичну перевірку кіоску № НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 . За результатами перевірки складено акт №03/107/40-01/ НОМЕР_2 від 14.05.2019, яким встановлено порушення вимог, зокрема, ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" - продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особі, яка не досягла 18-ти років, а також ст. 11-1 вказаного Закону - факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, які встановлені виробником тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів.
На підставі акта перевірки №03/107/40-01/ НОМЕР_2 від 14.05.2019 ГУ ДПС у Волинській області прийняло рішення про застосування фінансових санкцій від 13.11.2019 року №000095-32, яким до підприємця застосовано штрафні санкції у сумі 16800 грн.: 6800 грн. - за продаж алкогольних напоїв тат тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, 10000 грн. - за факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, які встановлені виробником тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів.
Оскільки відповідач фінансові санкції добровільно не сплатила, тому позивач просить стягнути з ФОП ОСОБА_1 до місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 16800,00 грн.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 26.02.2020 року відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відзиву на позов відповідач суду не подала.
Ухвалою суду від 11.03.2020 провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/955/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення.
Відповідно до ухвали суду від 30.03.2022 поновлено провадження у даній справі.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що працівниками Головного управління ДФС у Волинській області 14.05.2019 було проведено фактичну перевірку кіоску № НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 . Перевірка здійснена на підставі наказу Головного управління ДФС у Волинській області від 10.05.2019 № 1644 та направлень на фактичну перевірку від 10.05.2019 №233, № 234, № 247.
Актом перевірки від 14.05.2019 №03/107/40-01/ НОМЕР_2 встановлено порушення, зокрема, ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" - продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особі, яка не досягла 18-ти років, а також ст. 11-1 вказаного Закону - факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, які встановлені виробником тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів.
Перевіркою було встановлено, що 14.05.2019 об 11 год.15 хв. продавець кіоску ОСОБА_2 продала 1 пляшку пива 0,65 л. "Перша приватна броварня" світле, вміст спирту 4,8 % об'єму по ціні 22,00 гри. та 1 пачку сигарет "Philip Morris novel mix" по ціні 36,50 грн. неповнолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не запитуючи у неповнолітнього про його вік і не вимагаючи документів, які засвідчують його особу, чим порушила вимоги ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
За даними акту перевірки особу неповнолітнього було встановлено інспектором з ювенальної поліції Луцького ВП ГУНП у Волинській області майором Мороз Ю. О. згідно бази "АРМОР". Разом з тим, у відзиві на позові відповідач зазначив, що особу неповнолітнього було встановлено на підставі паспорту № НОМЕР_3 , виданого 03.05.2017 року, хоча ні в акті перевірки, ні в жодному іншому документі, які є в матеріалах справи, про паспорт не зазначено.
14.12.2019 адміністративна комісія при виконавчому комітеті Піддубцівської сільської ради, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вчинене ОСОБА_2 , винесла постанову № 7, якою справу закрила за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого статті 156 КУпАП. Протоколу, на підставі якого було встановлено адміністративне правопорушення, відповідачем суду не надано.
13.11.2019 року відповідачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 13.11.2019 року №000095-32, яким до підприємця застосовано штрафні санкції у сумі 16800 грн.: 6800 грн. - за продаж алкогольних напоїв тат тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, 10000 грн. - за факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, які встановлені виробником тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів.
Не погоджуючись з вказаним рішенням про стягнення фінансових санкцій, ОСОБА_1 звернулася до суду.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08.05.2020 року у справі №140/955/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 13 листопада 2019 року № 000095-32 в частині застосування фінансових санкцій у розмірі 6800 грн. Дане рішення суду набрало законної сили 10.08.2021 на підставі постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2021 року у справі №140/955/20.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон № 81/95-ВР).
Згідно пункту 2 частини першої, частин четвертої та п'ятої статті 15-3 Закону №481/95-ВР забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років. Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку. У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.
Частиною першою статті 17 Закону №481/95-ВР визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень (абзац 9 частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР).
Відповідно до статті 11-1 Закону України №481/95-ВР встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.
Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати.
Нанесення максимальної роздрібної ціни та дати виготовлення на упаковку тютюнових виробів, призначених для вивезення (експортування) за межі митної території України, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт.
Положеннями частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР передбачена відповідальність, у частині застосування фінансових санкцій у вигляді штрафів (100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 грн.) у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін, збільшеними на суми акцизного податку.
З матеріалів справи встановлено, що максимальна роздрібна ціна на товар (цигарки марки "Philip Morris novel mix") була встановлена у сумі 33,81 грн., тобто граничною роздрібною ціною реалізованих господарською одиницею позивача тютюнових виробів є 35,50 грн. (33,81 грн. + 1,69 грн.), тоді як контролюючим органом під час проведення фактичної перевірки було встановлено факт реалізації позивачем цих цигарок за ціною в сумі 36,50 грн., що є порушенням суб'єктом господарювання максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (у даному випадку тютюнові вироби). Вказаний факт позивачем не спростований під час оскарження до суду рішення про застосування фінансових санкцій від 13.11.2019 року №000095-32 у справі № 140/955/20.
Як зазначено вище, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08.05.2020 року у справі №140/955/20 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 13 листопада 2019 року № 000095-32 в частині застосування фінансових санкцій у розмірі 6800 грн., водночас відмовлено у частині застосування фінансових санкцій у розмірі 10000 грн., оскільки встановлено, що відповідачем правомірно застосовано до позивача фінансові санкції в сумі 10000,00 грн. на підставі частини другої статті 17 №481/95-ВР.
Згідно із частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
За приписами частин четвертої, п'ятої статті 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Згідно із пунктами 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок № 790), підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 Порядку № 790 передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Отже, оскільки на час вирішення даного спору рішення ГУ ДПС у Волинській області від 13 листопада 2019 року № 000095-32 в частині застосування фінансових санкцій у розмірі 6800 грн. скасоване рішенням суду, яке набрало законної сили, а в частині застосування фінансових санкцій в сумі 10000,00 грн. залишене в силі, які не сплачені відповідачем в добровільному порядку, тому позовні вимоги підлягають до часткового задоволення шляхом стягнення з ФОП ОСОБА_1 до місцевого бюджету фінансових санкцій в сумі 10000,00 грн..
Враховуючи те, що позов подано суб'єктом владних повноважень, тому у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати щодо сплати судового збору не розподіляються.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) н/р UA808999980314010561000003550, МФО 899998, отримувач коштів УК у м. Луцьку/Луцька отг/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009628, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у сумі 10 000,00 грн. (десять тисяч гривень 00 копійок).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679).
Відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Суддя В.Д. Ковальчук