Справа 556/366/22
Номер провадження 3/556/305/2022
01.04.2022 року Володимирецький районий суд Рівненської області
під головуванням судді - Котик Л.О.,
при секретарі - Соловей Г.С.
з участю прокурора - Кругліцького М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, що надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , громадянка України, не працює, -
за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
встановив:
15 лютого 2022 року оперуповноваженим 1-го сектору протидії корупції УСР в Рівненській області ДСР Національної поліції України відносно відносно депутата Великоцепцевицької сільської ради Володимирецького району Рівненської області ОСОБА_1 , складено протокол №64 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно вказаного протоколу, ОСОБА_1 , будучи депутатом Великоцепцевицької сільської ради Володимирецького району Рівненської області, яка припиняє діяльність, пов'яз ану з виконанням функцій місцевого самоврядування, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", являючись суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, порушила встановлені вимоги абзацу 1 ч.2 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судове засідання надала заяву, про розгляд справи у її відсутності, свою вину визнає, декларацію не подала через незнання вимог закону щодо подачі такої декларації.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, яке виразилось у несвоєчасному поданні електронної декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та призначити їй мінімальне стягнення в межах санкції, передбаченої ч.1 статті 172-6 КУпАП.
Заслухавши прокурора, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За результатами чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які відбулись 25.10.2015 р. ОСОБА_1 обрана депутатом Великоцепцевицької сільської ради.
09.01.2020 року на першій сесії Антонівської ОТГ Володимирецького району Рівненської області Антонівською територіальною виборчою комісією оголошено підсумки виборів депутатів Антонівської ОТГ від 22.12.2019 року та почались повноваження новообраних депутатів Антонівської ОТГ Володимирецького району Рівненської області.
У відповідності до ч.2 ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», повноваження сільських, селищних рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською радою, обраною об»»єднаною територіальною громадою.
У відповідності до ч.8 ст. 45, ч1. ст. 49 «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах. Повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
У відповідності до ч.2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання.
Таким чином, 09.01.2020 р. є останнім днем виконання повноважень депутатів Великоцепцевицької сільської ради Володимирецького району, обраних за результатами чергових виборів депутатів місцевих рад 25.10.2015 р. в т.ч. ОСОБА_1 .
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно рішення НАЗК «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016 р. № 3 (зі змінами від 12.12.2019р за №168/19) декларація «перед звільненням», яка відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» подається не пізніше 20 робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в», пункту 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2020 р. по 09.01.2020 р. в термін до 00:00 год. 07.02.2020 р.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 виконала всі необхідні дії та подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «перед звільненням», яка охоплює період з 01.01.2020 р. по 09.01.2020 р. о 12:29 год. 26.11.2021 р.
Матеріалами проведеної перевірки (поясненнями ОСОБА_1 , відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, рішенням першої сесії сьомого скликання Антонівської сільської ради від 09.01.2020р. №1, іншими письмовими документами) встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, несвоєчасно без поважних причин.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які, відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Викладені вище факти протиправної діяльності підтверджуються поясненнями ОСОБА_1 , відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, рішенням першої сесії сьомого скликання Антонівської сільської ради від 09.01.2020р. №1 а також іншими доданими матеріалами.
Місцем вчинення правопорушення є місце виконання повноважень місцевого самоврядування ОСОБА_1 (як суб'єкта декларування) - Великоцепцевицька сільська рада Володимирецького району Рівненської області за адресою: вул. Л.Українки, 122, с. В.Цепцевичі, Вараський район, Рівненська область.
Час вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 12:29 год. 26.11.2021 року - коли ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, повністю доведена.
Як зазначено в ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа), зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. (ст. 280 КУпАП)
Згідно ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, позитивно характеризується, вину у вчиненому визнала, розкаялася, має постійне місце проживання.
Статею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов'язані з корупцією» № 13 від 25 травня 1998 року, суди при розгляді справ про правопорушення, пов'язані з корупцією, мають також з'ясовувати мотив і характер вчиненого діяння.
А тому, з метою запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що буде достатнім для її виправлення.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі наведеного та керуючись ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", ст.8 Закону України "Про судовий збір", суд -
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і призначити стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 - 496 грн. 20 коп. судового збору в дохід держави.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Володимирецький районний суд Рівненської області.
Суддя: