Постанова від 31.03.2022 по справі 537/764/22

Провадження № 3/537/520/2022

Справа № 537/764/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.03.2022 року суддя Крюківського районного суду міста Кременчука Полтавської області Зоріна Діана Олександрівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції України в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Єкатеринбург РФ, громадянки України, працюючої в барі «Червоний мак», зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за частиною 3 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

29 березня 2022 року до Крюківського районного суду міста Кременчука Полтавської області з Відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції України в Полтавській області надійшов протокол серії ВАБ №140896 від 07 лютого 2022 року, згідно якого 07 лютого 2022 року близько 18 год. 15 хв. ОСОБА_1 за адресою: місто Кременчук, вулиця Першотравнева, будинок 43 в барі «Червоний мак», здійснювала торгівлю тютюновими виробами, а саме цигарками марки «CREDO» та вказаними діями вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Дослідивши протокол у справі про адміністративне правопорушення, матеріали справи, проаналізувавши їх у сукупності, суддя приходить до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 мають бути повернуті відповідному органу для доопрацювання, за наступних підстав.

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративне правопорушення це протиправна винна, дія чи бездіяльность, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до статті 251 КУпАП правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, протоколом про вилучення речей і документів, акти закупки, тощо, а також іншими документами.

Частиною 1 статті 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за частиною 3 статті 156 КУпАП, якою передбачена відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.

Судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складено в порушення вимог статті 256 КУпАП, а так справа не може бути розглянута і підлягає поверненню, бо диспозиція статті 156 КУпАП є бланкетною, тому ініціатор складання протоколу про адміністративне правопорушення повинен зазначити яким саме нормативним актом визначено перелік приміщень або місць, де продаж тютюнових виробів заборонено.

Однак, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ №140896 від 07 лютого 2022 року не зазначено яка саме норма спеціального закону була порушена, обмежившись лише зазначенням факту продажу товарів.

Крім того, працівниками поліції не зазначена норма закону, яка передбачає, що бар, де відбувся збут товарів, є приміщенням, в якому торгівля тютюновими виробами заборонена законом.

Враховуючи вищенаведене, суддя приходить до висновку, що допущена працівниками поліції неповнота при складанні адміністративного матеріалу унеможливлює розгляд протоколу в судовому засіданні та позбавляє суд можливості забезпечити належний розгляд даної справи та постановити по ній законне і обґрунтоване рішення. Відтак, матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 3 статті 156 КУпАП слід направити до Відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції України в Полтавській області для доопрацювання та усунення вищенаведених недоліків справи.

При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, враховує позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14), а також позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 245, 254, 256, 278, 283 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 156 КУпАП, повернути до Відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції України в Полтавській області - для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Д.О. Зоріна