Провадження 3/932/3706/21
Справа 932/7047/21
22 грудня 2021 року суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська, Цитульський В.І., розглянувши матеріали справи, надіслані з Управління патрульної поліції у м. Дніпро, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 130 КпАП України,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 10.08.2021 о 00-20 год. водій ОСОБА_1 , у порушення п. 2.5 ПДР України, знаходячись на вул. 152-ї дивізії, буд.56 у м. Дніпро, керував автомобілем «Мерседес» д/н НОМЕР_1 з наявними ознаками наркотичного сп'яніння (зіниці очей, що не реагують не світло, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження у встановленому порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 відмовився в присутності двох свідків, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 двічі не з'явився, про місце і час розгляду справи сповіщений належним чином, клопотання про відкладення розгляду матеріла до суду не надходило. За таких обставин на підставі ст. 268 КУпАП суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що провадження відносно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП підлягає закриттю виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами - є будь-які фактичні данні, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення та винність даної особи в його вчиненні та інші обставини що мають значення для вирішення справи. І ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими доказами, свідченнями та документами, які також повинні бути відносними і допустимими.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення основним доказом про вчинення особою адміністративного правопорушення є протокол про адміністративне правопорушення, який повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП,
У відповідності до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
При цьому, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України N 1376 від 06.11.2015 при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі "назва документа, серія, N, ким і коли виданий" - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав (ла)).
В порушення даних вимог законодавства, у протоколі про адміністративне правопорушення серія ДПР18 №011307 від 10.08.2021, не зазначені в повній мірі відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме у графі "особу встановлено" - відсутні дані документу (дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав (ла) на підставі якого було встановлено особу, на яку складено протокол про адміністративне правопорушення. При цьому зазначено, особу встановлено ІПС "АРМОР".
Так, у ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» визначено перелік документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. Серед таких документів вказано й посвідчення водія.
Крім того, до протоколу не долучено відповідної роздруківки із ІПС «АРМОР» із відомостями про особу, відсутні фотознімки особи, відеозапису поліцейським не здійснювалось.
Відтак при складенні протоколу про адміністративне правопорушення особу, яка притягується до адміністративної відповідальності не встановлено.
Викладене є незрозумілим ще й з огляду на наступне.
Як передбачено ст.16 Закону України «Про дорожній рух», що кореспондується із п.2.1 Правил дорожнього руху водій зобов'язаний мати при собі посвідчення водія.
За приписами ст.265-1 КУпАП, в разі вчинення правопорушення, передбаченого статтею 130 КУпАП поліцейський тимчасово вилучає посвідчення водія до набрання законної сили постановою у справі про адміністративне правопорушення.
У випадку керування транспортним засобом особою, яка не має посвідчення водія передбачена відповідальність ст.126 КУпАП.
При цьому у такому випадку, ст.265-2 КУпАП передбачено тимчасове затримання транспортного засобу.
Відтак, у випадку відсутності посвідчення водія, його мало б бути притягнено до адміністративної відповідальності за відповідними частинами ст.126 КУпАП, а транспортний засіб затримано. Відомостей про вчинення вказаних дій надані суду матеріали не містять.
Крім того, приписи ст. 263 КУпАП, у випадку необхідності встановлення особи, передбачають можливість застосування такого заходу забезпечення провадження як адміністративне затримання.
За відсутності в особи документа, який посвідчує особу, в працівники поліції мають затримати її до встановлення особи, чого зроблено не було.
Відтак вбачається, що поліцейські халатно віднеслися до оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, передчасно склали протокол про адміністративне правопорушення, не встановили усіх обставин, зокрема й особу порушника, що не дозволяє дійти однозначного та беззаперечного висновку, про вчинення адміністративного правопорушення саме особою, вказаною у протоколі.
Вина особи має бути доведена беззаперечно і не може ґрунтуватися на припущеннях. Відповідно до положень ч. 3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про закриття провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 245, 251, 252, 280, п.1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Закрити провадження у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови або її може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст. 7 КУпАП.
Суддя Цитульський В.І.