Постанова від 10.03.2022 по справі 564/3095/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 564/3095/19

10 березня 2022 року

Костопільський районний суд Рівненської області в складі судді Грипіч Л. А. розглянувши подання провідного інспектора Рівненського районного відділу №3 філії Державної установи "Центр пробації" у Рівненській області Алексійчука С. В. щодо вирішення питання про давність виконання судового рішення - постанови Костопільського районного суду Рівненської області № 564/3095/19 від 27.01.2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Костопільського районного суду Рівненської області надійшло подання провідного інспектора Рівненського районного відділу №3 філії Державної установи "Центр пробації" у Рівненській області Алексійчука С. В., в якому останній просить вирішити питання про звільнення ОСОБА_1 від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, накладеного постановою Костопільського районного суду Рівненської області від 27.01.2020 року по справі №564/3095/19 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП, у зв'язку із закінченням строку давності виконання судового рішення.

Подання обґрунтовано тим, що 14.04.2020 Рівненським районним відділом №3 філії Державної установи "Центр пробації" у Рівненській області прийнята до виконання постанова Костопільського районного суду Рівненської області від 27.01.2020 року про накладення на громадянку ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт .

Порушник ОСОБА_1 до виконання 120 годин суспільно корисних робіт не приступила. Місце її перебування не відоме, а вжитими Рівненським районним відділом №3 філії ДУ "Центр пробації" у Рівненській області заходами місце знаходження даної громадянки також не було встановлено. Тобто, рішення стосовно ОСОБА_1 не приведено до виконання з об'єктивних на те обставин. Враховуючи вищенаведене просили суд подання задовольнити та припинити виконання спірної постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 27.01.2020 року у зв'язку з закінченням строків давності виконання судового рішення .

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, хоча належним чином повідомлялася за останнім відомим місцем проживання про день, час та місце розгляду подання.

В судове засідання представник Рівненського районного відділу №3 філії Державної установи "Центр пробації" у Рівненській області не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про день, час та місце розгляду подання.

Перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно статті 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Як встановлено судом, 11.11.2019 відносно ОСОБА_1 складений протокол (№ 38 ) про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 183-1 КУпАП у зв'язку з тим, що остання, згідно виконавчого листа №1710/2-701/12, виданого 23.11.2012 року Костопільським районним судом Рівненської області, є платником аліментів на утримання малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 200 (двісті) грн. щомісячно, починаючи з 06.07.2012 року і до досягнення нею повноліття і згідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів станом на 11.11.2019 року має заборгованість по сплаті аліментів в розмірі 30 173,00 грн.

Постановою судді Костопільського районного суду Рівненської області від 27 січня 2020 року визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП і на неї накладено стягнення у виді суспільно корисних робіт тривалістю 120 (сто двадцять) годин. Стягнуто в дохід держави судовий сбір у розмірі 420,40 грн.

Постанова Костопільського районного суду Рівненської області від 27 січня 2020 року на даний час не виконана, оскільки ОСОБА_1 до виконання 120 годин суспільно корисних робіт не приступила.

Враховуючи практику Європейського суду з прав людини (зокрема, mutatis mutandis рішення у справі Озтюрк проти Германії 21 лютого 1984 року, пункт 53), справи про адміністративні правопорушення, для цілей статті 6 ЄКПЛ належать до справ із обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення. Відтак, на дану категорію справ поширюються гарантії статті 6 ЄКПЛ.

Відповідно до ч.1 ст.2 КУпАП, законодавство України про адміністративне правопорушення складається з Кодексу та інших законів України, а згідно з положеннями ст. 9 Конституції України, ст. 19 Закону України Про міжнародні договори України та ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" усталена судова практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) є частиною національного законодавства та обов'язкова для застосування судами як джерело права.

Європейський суд з прав людини, надаючи автономного значення поняттям, які застосовуються в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція), часто розцінює справи про адміністративні правопорушення саме як кримінальні у розумінні норм Конвенції.

Так, ЄСПЛ у своєму рішенні у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Положення Кодексу України про адміністративні правопорушення, не містить поняття строки давності виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення, тобто законодавцем залишено поза сферою свого регулювання питання щодо строків виконання таких постанов, створивши при цьому ситуацію безстрокового виконання такого рішення суду.

Натомість, дані строки, передбачені в КК України, а саме, ст. 80, яка розташована у розділі XII Звільнення від покарання та його відбування і регламентує звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку.

Конституційний Суд України у пункті 3.4 Рішення від 11 жовтня 2011 року N 10-рп/2011 зазначає, що з аналізу положень міжнародних актів, наведених у цьому Рішенні, не вбачається різниці між кримінальними та адміністративними протиправними діяннями, оскільки вони охоплюються загальним поняттям "правопорушення". У пункті 3.6 цього рішення Конституційний Суд України вказує, що відмінність адміністративного правопорушення від злочину полягає, насамперед, у тому, що воно є менш суспільно небезпечним. У цьому ж Рішенні Конституційний Суд України поширює певні гарантії кримінального процесу і на процес притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Таким чином, вважаю за можливе до виниклих правовідносин застосувати аналогію закону, а саме норми ст. 80 КК України, яка передбачає звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку, яка передбачає звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку (особа звільняється від відбування покарання, якщо з дня набрання чинності обвинувальним вироком його не було виконано в такі строки, зокрема, два роки у разі засудження до покарання менш суворого, ніж обмеження волі).

Дослідивши матеріали подання, проаналізувавши доводи Рівненського районного відділу №3 філії Державної установи "Центр пробації" у Рівненській області, встановлено, що постанова суду про накладення адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 не виконана з об'єктивних причин. Крім того, з часу набрання законної сили постановою суду про призначення ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт минуло більше ніж два роки.

На підставі викладеного, виходячи із неможливості виконання постанови про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 , відповідно до ст. 304 КУпАП, його слід звільнити від відбування покарання у виді суспільно-корисних робіт у зв'язку із закінченням строків давності виконання постанови про накладення адміністративного стягнення.На підставі викладеного та керуючись ст. 283-285, 294, 304КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Подання провідного інспектора Рівненського районного відділу №3 філії Державної установи "Центр пробації" у Рівненській області Алексійчука С.В. щодо вирішення питання про давність виконання судового рішення відносно ОСОБА_1 - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від відбування адміністративного стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт за ст. 183-1 КУпАП, призначеного постановою Костопільського районного суду Рівненської області від 27.01.2020 року, у зв'язку із закінченням строку давності виконання постанови про накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі скарги через Костопільський районний суд.

СуддяЛ. А. Грипіч