30 березня 2022 року м. Дніпросправа № 160/12482/21
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Шлай А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Держпраці у Київській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2021 року (суддя Віхрова В.С.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПЛК Груп» до Головного управління Держпраці у Київській області про визнання протиправною та скасування постанови,-
ТОВ «ПЛК Груп» звернулось з позовом до Головного управління Держпраці у Київській області про визнання протиправною та скасування постанови.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2021 року позов задоволено.
Суд вирішив визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №КВ594/32/АВ/НД/СПТД/ФС-61 від 20.04.2021 року Головного управління Держпраці у Київській області, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю «ПЛК ГРУП» (код ЄДРПОУ 42544772) накладено штраф в розмірі 96 000 (дев'яносто шість тисяч) гривень 00 копійок.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що висновки суду першої інстанції обставинам справи не відповідають, судом першої інстанції не було враховано, що інспекційне відвідування проводилось в березні 2021 року, в той час коли була чинною Постанова КМУ від 21.08.2019 №823 «Про порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», та те, що позивач проігнорував законні вимоги відповідача та жодним чином не відреагував на намір позивача провести інспекційний захід.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Як було встановлено судом першої інстанції, 02.03.2021 Головним управлінням Держпраці у Київській області прийнято наказ №915 «Про проведення інспекційного відвідування ТОВ «ПЛК Груп», яким вирішено провести організувати проведення інспекційного відвідування щодо неоформлення трудових відносин у ТОВ «ПЛК Груп», код ЄДРПОУ 42544772, юридична адреса: пр. Д.Яворницького, буд. 3, оф.33, м. Дніпро, 49005, фактична адреса: вул. Жилянська, буд. 59, оф. 206, м. Київ. Вирішено провести інспекційне відвідування з 09 березня по 22 березня 2021 року.
Підставою для проведення інспекційного відвідування є скарга ОСОБА_1 та лист погодження Держпраці від 21.01.2021 86/4/4.1-зв-21; лист Державної податкової служби України Головного управління ДПС у м. Києві від 02.02.2021 № 2499/5/26-15-07-07-03-12; лист Державної податкової служби України від 21.01.2021 № 1897/7/99-00-07-05-03-07 та доповідна записка начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів управління з питань праці Знов'юка І.О.
На підставі наказу складено направлення на проведення інспекційного відвідування від 02.03.2021 №594.
На підставі наказу № 915 від 02.03.2021 та направлення № 594 від 02.03.2021 про проведення інспекційного відвідування Головним управління проведено інспекційне відвідування на предмет дотримання вимог законодавства про працю в частині не оформлення трудових відносин суб'єкта господарювання ТОВ «ПЛК Груп».
Інспектором праці було здійснено виїзд для проведення інспекційного відвідування за місцем здійснення господарської діяльності ТОВ «ПЛК Груп» м. Київ, вул. Жилянська, 59, оф. 206, проте не вдалось вручити направлення та вимогу суб'єкту господарювання ТОВ «ПЛК Груп», оскільки працівники товариства відмовили у допуску до проведення інспекційного відвідування, у зв'язку з чим було викликано наряд поліції, що підтверджується талоном - повідомленням єдиного обліку № 12560.
11.03.2021 Головним управлінням Держпраці у Київській області складено вимогу №594 про надання документів, якою зобов'язано керівника ТОВ «ПЛК Груп» у строк до 12 год. 00 хв. 19.03.2021 надати для проведення заходу державного контролю копії документів (завірені належним чином) за адресою: вул. Вавілових, 10, м. Київ, 04060, за визначеним переліком.
Вимогу направлено засобами поштового зв'язку на зареєстровану адресу ТОВ «ПЛК Груп»: пр. Д. Яворницького, буд. 3, оф.33, м. Дніпро, 49005.
22.03.2021 Головним управлінням Держпраці у Київській області складено акт №КВ594/32/НД про неможливість проведення заходу державного контролю, в якому зазначено про спробу проведення заходу державного контролю ТОВ «ПЛК Груп» за фактичною адресою господарювання: вул. Жилянська, буд. 59, оф. 206, м. Київ.
В акті вказано, що захід державного контролю неможливо провести у зв'язку зі створенням перешкод у діяльності інспектора праці:
- ненадання інформації, необхідної для проведення заходу державного нагляду (контролю);
- ненадання для ознайомлення книг, реєстрів та документів, ведення яких передбачено законодавством про охорону праці / працю, що містять інформацію / відомості з питань, які є предметом перевірки / інспекційного відвідування, їх завірених об'єктом відвідування копій або витягів: п.п.1-9 вимоги про надання документів від 11.03.2021 року №594;
- ненадання робочого місця з можливістю ведення конфіденційної розмови з працівниками щодо предмета заходу державного нагляду (контролю): під час інспекційного відвідування здійснювалось перешкоджання проведення заходу державного нагляду (контролю), за вказівкою керівництва ТОВ, інспектору праці було відмовлено у наданні необхідних для інспекційного відвідування даних від працівників за фактичною адресою, засвідчено викликом поліції, зареєстрований Голосіївським управлінням поліції ГУНП в м. Києві №12560;
- ненадання керівником (його уповноваженим представником) / працівниками об'єкта відвідування (необхідне підкреслити) усних та / або письмових пояснень з питань, що стосуються законодавства про працю / охорону праці (необхідне підкреслити): п.п.2-9 вимоги про надання документів від 11.03.2021 року № 594;
- відсутністю документів, ведення яких передбачено законодавством про працю: п.п. 2-9 вимоги про надання документів від 11.03.2021 року № 594.
Акт перевірки від 22.03.2021 направлено на адресу позивача засобами поштового зв'язку та отримано останнім 30.03.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
29.03.2021 Головним управлінням Держпраці у Київській області складено акт №КВ594/32/НД-ВП про відмову від підпису, в якому зазначено, що станом на 29.03.2021 підписаний примірник акту не повернуто позивачем.
05.04.2021 ТОВ «ПЛК Груп» направлено до Головного управління Держпраці у Київській області заперечення на акт №КВ594/32/НД від 22.03.2021, в яких зазначено, що вимогу про надання документів отримано 31.03.2021.
06.04.2021 ТОВ «ПЛК Груп» направлено до Головного управління Держпраці у Київській області документи, витребувані вимогою №594 від 11.03.2021.
06.04.2021 Головним управлінням Держпраці у Київській області надано відповідь на заперечення до акту, оформлені листом за вих. №42/3/21/7279, яким акт інспекційного відвідування №КВ594/32/НД від 22.03.2021 залишено без змін.
20.04.2021 Головним управлінням Держпраці у Київській області прийнято постанову №КВ594/32/АВ/НД/СПТД/ФС-61, якою на ТОВ «ПЛК ГРУП» (код ЄДРПОУ 42544772) накладено штраф в розмірі 96000грн.
В постанові вказано, що штраф накладено в порушення вимог абзацу 8 частини 2 статті 265 КЗпП України, оскільки ТОВ «ПЛК Груп» створило перешкоди для проведення перевірки з питань виявлення порушень шляхом створення перешкод у діяльності інспектора праці, невиконанням вимоги №594 від 11.03.2021 про надання документів.
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що судом не було встановлено процедурних порушень під час проведення інспекційного відвідування, проте встановити дійсну дату отримання ТОВ «ПЛК Груп» поштового відправлення №0304010370239 з вимогою про надання документів, суду не вбачається можливим, 05.04.2021 року ТОВ «ПЛК Груп» направлено до Головного управління Держпраці у Київській області заперечення на акт №КВ594/32/НД від 22.03.2021, в яких зазначено, що вимогу про надання документів отримано 31.03.2021, а 06.04.2021 позивачем направлено до Головного управління Держпраці у Київській області документи, витребувані вимогою №594 від 11.03.2021.
За висновками суду першої інстанції, станом на день розгляду справи про накладення штрафу у відповідача були наявні документи, які витребувані вимогою про надання документів №594 від 11.03.2021, а відповідачем при прийнятті постанови від 20.04.2021 не було надано правову оцінку документам, поданим ТОВ «ПЛК Груп» 06.04.2021.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до статті 259 КЗпП України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823 затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, згідно із п. 2 якого державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.
Рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 28.04.2021 у справі №640/17424/19 визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 823 «Про порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю».
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2021 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2021 залишено без змін.
Судом першої інстанції вірно було становлено, що наказ на проведення інспекційного відвідування, акт про неможливість проведення заходу державного контролю та постанова про накладення штрафу, якій надається правова оцінка у межах даної адміністративної справи, прийняті на момент чинності Порядку №823, а тому підлягає застосуванню до вказаних правовідносин.
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до пп. 5 п. 4 та п. 50 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, затверджене наказом Міністерства соціальної політики України від 27.03.2015 року № 340 Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Управління Держпраці.
Частинами 4, 5 статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що заходи контролю здійснюються, зокрема, органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.
Як було встановлено судом першої інстанції, в оскаржуваній постанові зазначено, що штраф накладено в порушення вимог абзацу 8 частини 2 статті 265 КЗпП України, оскільки ТОВ «ПЛК Груп» створило перешкоди для проведення перевірки з питань виявлення порушень шляхом створення перешкод у діяльності інспектора праці, невиконанням вимоги №594 від 11.03.2021 року про надання документів.
Відповідно до п.8 Порядку №823 під час проведення інспекційного відвідування інспектор праці повинен пред'явити об'єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі своє службове посвідчення, перед підписанням акта інспекційного відвідування надати копію відповідного направлення на проведення інспекційного відвідування та внести запис про його проведення до відповідного журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) об'єкта відвідування (за його наявності).
Згідно п. 10 Порядку №823 інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно мають право:
1) під час проведення інспекційних відвідувань за наявності підстав, визначених пунктом 5 цього Порядку, без попереднього повідомлення о будь-якій годині доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об'єкта відвідування, в яких використовується наймана праця;
2) ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об'єктом відвідування їх копії або витяги;
3) наодинці або у присутності свідків ставити керівнику та/або працівникам об'єкта відвідування, іншим особам, що володіють необхідною інформацією, запитання, що стосуються законодавства про працю, отримувати із зазначених питань усні та/або письмові пояснення;
4) за наявності ознак кримінального правопорушення та/або створення загрози безпеці інспектора праці залучати працівників правоохоронних органів;
5) на надання робочого місця з можливістю ведення конфіденційної розмови з працівниками щодо предмета інспекційного відвідування;
6) фіксувати проведення інспекційного відвідування засобами аудіо-, фото- та відеотехніки;
7) отримувати від органів державної влади, об'єктів відвідування інформацію та/або документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування.
Вірно судом першої інстанції було взято до уваги, що місцезнаходженням юридичної особи ТОВ «ПЛК Груп» у відповідності до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є проспект Дмитра Яворницького, буд.3, оф.33, м. Дніпро, 49005.
Інспекційне відвідування відбувалось за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 59, оф. 206.
Враховуючи, що посадові особи ТОВ «ПЛК Груп» и територіально знаходились в іншому місті, судом першої інстанції вірно було зазначено, що за таких обставин, належною реалізацією права на інспекційне відвідування є складання вимоги про надання документів.
Як було встановлено судом першої інстанції, 11.03.2021 Головним управлінням Держпраці у Київській області складено вимогу №594 про надання документів, якою зобов'язано керівника ТОВ «ПЛК Груп» у строк до 12 год. 00 хв. 19.03.2021 надати для проведення заходу державного контролю копії документів (завірені належним чином) за адресою: вул. Вавілових, 10, м. Київ, 04060, за визначеним переліком.
Вказану вимогу направлено засобами поштового зв'язку на зареєстровану адресу ТОВ «ПЛК Груп»: пр. Д. Яворницького, буд. 3, оф.33, м. Дніпро, 49005.
22.03.2021 Головним управлінням Держпраці у Київській області складено акт №КВ594/32/НД про неможливість проведення заходу державного контролю, в якому зазначено про спробу проведення заходу державного контролю ТОВ «ПЛК Груп» за фактичною адресою господарювання: вул. Жилянська, буд. 59, оф. 206, м. Київ.
Акт перевірки від 22.03.2021 направлено на адресу позивача засобами поштового зв'язку та отримано останнім 30.03.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
29.03.2021 Головним управлінням Держпраці у Київській області складено акт №КВ594/32/НД-ВП про відмову від підпису, в якому зазначено, що станом на 29.03.2021 підписаний примірник акту не повернуто позивачем.
05.04.2021 ТОВ «ПЛК Груп» було направлено до Головного управління Держпраці у Київській області заперечення на акт №КВ594/32/НД від 22.03.2021, в яких зазначено, що вимогу про надання документів отримано 31.03.2021.
Вирішуючи питання щодо дати отримання позивачем вимоги №594 від 11.03.2021 судом першої інстанції було встановлено наступне:
Відповідач вказує, що вимога про надання документів була отримана позивачем 17.03.2021, на підтвердження отримання вимоги 17.03.2021 надає роздруківку трекінгу із сайту АТ «Укрпошта» за №0304010370239.
Позивачем на підтвердження отримання вимоги 31.03.2021 надано витяг з журналу поштового відділення №5 АТ «Укрпошта».
З наявного в матеріалах справи журналу поштового відділення №5 АТ «Укрпошта» вбачається, що представник позивача Попова К.І. отримала поштове відправлення №0304010370239 з вимогою про надання документів 31.03.2021.
Листом директора Дніпропетровської дирекції АТ «Укрпошта», було повідомлено суд першої інстанції, що рекомендований лист з повідомленням про вручення №0304010370239 від 11.03.2021 надійшов до відділення поштового зв'язку 49005 м. Дніпро 13.03.2021 та повернутий за закінченням терміну зберігання, за зворотною адресою простим порядком без приписки до виробничої документації, тому підтвердити чи спростувати дату повернення та місце знаходження не надається можливим.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що при таких обставинах встановити дійсну дату отримання ТОВ «ПЛК Груп» поштового відправлення №0304010370239 з вимогою про надання документів, суду не вбачається можливим.
Як було встановлено судом першої інстанції, 05.04.2021 ТОВ «ПЛК Груп» направлено до Головного управління Держпраці у Київській області заперечення на акт №КВ594/32/НД від 22.03.2021, в яких зазначено, що вимогу про надання документів отримано 31.03.2021.
06.04.2021 ТОВ «ПЛК Груп» було направлено до Головного управління Держпраці у Київській області документи, витребувані вимогою №594 від 11.03.2021, а саме:
- копія виписки з ЄДР юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- копія витягу платника ПДВ.
- копія наказу про призначення керівника, паспорту та ІПН (вказаний в паспорті)
- копія особової картки форми П-2 керівника
- копія особових справ працівників (в т.ч., заяви, накази про прийом на роботу, повідомлення ДФС та квитанції)
- копія штатного розпису на 2021 р.
- копія журналу з підписами працівників щодо проведеного інструктажу з охорони праці.
- копії посадових інструкцій працівників.
- копія книги обліку та руху трудових книг.
20.04.2021 Головним управлінням Держпраці у Київській області прийнято постанову №КВ594/32/АВ/НД/СПТД/ФС-61, якою на позивача накладено штраф в розмірі 96000,00 грн.
В постанові вказано, що штраф накладено в порушення вимог абзацу 8 частини 2 статті 265 КЗпП України, оскільки ТОВ «ПЛК Груп» створило перешкоди для проведення перевірки з питань виявлення порушень шляхом створення перешкод у діяльності інспектора праці, невиконанням вимоги №594 від 11.03.2021 про надання документів.
Механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України Про зайнятість населення (далі - штрафи) визначає Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року № 509 .
Відповідно до п.2 Порядку штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, керівниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (з підстав, визначених абзацами третім - сьомим цього пункту) (далі - уповноважені посадові особи).
Штрафи накладаються на підставі:
рішення суду про оформлення трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації;
акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю або зайнятість населення, здійсненого у зв'язку з невиконанням вимог припису;
акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю, у ході якого виявлено факти використання праці неоформлених працівників;
акта про неможливість проведення інспекційного відвідування/невиїзного інспектування;
акта перевірки ДПС, її територіального органу, у ході якої виявлені порушення законодавства про працю.
Пункту 3 Порядку №509 встановлено, що справа про накладення штрафу розглядається у 45-денний строк з дня, що настає за днем одержання уповноваженою посадовою особою документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку.
Згідно з п.4 Порядку №509 під час розгляду справи досліджуються матеріали і вирішується питання щодо наявності підстав для накладення штрафу.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що станом на день розгляду справи про накладення штрафу у відповідача були наявні документи, які витребувані вимогою про надання документів №594 від 11.03.2021 та відповідачем при прийнятті постанови від 20.04.2021 не було надано правову оцінку документам, поданим ТОВ «ПЛК Груп» 06.04.2021.
Вірними є висновки суду першої інстанції, що наслідки проведення інспекційного відвідування ТОВ «ПЛК Груп» не є пропорційними, оскільки їх застосування не матиме наслідком досягнення справедливого балансу між інтересами господарюючого суб'єкта та публічними інтересами.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Держпраці у Київській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2021 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПЛК Груп» до Головного управління Держпраці у Київській області про визнання протиправною та скасування постанови залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції в строк, передбачений ст. 329 КАС України.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя А.В. Шлай