30 березня 2022 року Справа № 580/2252/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання судового рішення від 30.09.2021 та клопотання позивача ОСОБА_1 про накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу за невиконання ухвали про встановлення судового контролю від 04.10.2021 в адміністративній справі №580/2252/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання нарахувати і виплатити компенсацію втраченої частини пенсії,-
встановив:
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини нарахованої пенсії у сумі 67 733 гривень 26 копійок за період з 5 січня 2010 року по 19 травня 2020 року.
Ухвалою суду від 16.05.2021 за заявою позивача встановлено тридцятиденний строк для подання звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.11.2020.
У подальшому ухвалою суду від 05.08.2021 відповідачу встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення до 01.10.2021.
30.09.2021 від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшов звіт №2300-0802-7/57097 від 29.09.2021 про виконання рішення суду від 30.11.2020 у справі №580/2252/20.
04.10.2021 позивач ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з клопотанням про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області ОСОБА_2 штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідач надав заперечення на клопотання про накладення штрафу, у якому вказав, що фактична невиплата нарахованої суми компенсації втрати частини доходів зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень спрямовуються на їх виконання у порядку черговості їх надходження, тому умисне невиконання чи бездіяльність відповідача відсутні.
Розглянувши у письмовому провадженні звіт про виконання судового рішення та заяву позивача ОСОБА_1 про накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу, суд встановив наступне.
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі №580/2252/20 Черкаським окружним адміністративним судом 19.01.2021 був виданий виконавчий лист.
Відповідач на виконання вказаного рішення нарахував позивачу компенсацію втрати частини нарахованої пенсії у сумі 112 843 грн. 61 коп та 05.01.2021 включив її до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи копіями розрахунку компенсації у сумі 112 843 грн. 61 коп., витягу з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Згідно з Реєстром судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, станом на 01.09.2021 загальна сума заборгованості за рішеннями судів, що надійшли до Головного управління протягом 2019-2021 років, становить 138 305 146,85 грн.
Згідно з копією Бюджету Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на 2021 рік зі змінами за програмою КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» виділено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 6 383 197,61 грн.
Згідно звіту відповідача та витягу з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, станом на 01.09.2021 погашено заборгованість із пенсійних виплат за рішеннями суду, які надійшли до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до 11.11.2019 включно, останній реєстраційний номер рішення в реєстрі - 55215. Водночас
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області звернулось до Пенсійного фонду України з листом від 05 липня 2021 року №2300-0402-5/38593, яким просило сприяння у вирішенні питання про фінансування 112 843,61 грн для забезпечення виконання рішення суду в частині виплати нарахованої суми компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 .
Відповідно до статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 КАС України.
З метою забезпечення виконання судового рішення статтею 382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, згідно з положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС України).
Зокрема, в постанові від 3 квітня 2019 року у справі №820/4261/18 Верховний Суд встановив необхідність існування в спірних правовідносинах обставин, з якими стаття 382 Кодексу адміністративного судочинства України пов'язує наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. У зв'язку з цим суд при вирішенні спору має дослідити характер правовідносин, що виникли між сторонами та звертати увагу, що підставою звернення до суду з даним позовом є невиконання судового рішення. Порушенням норм процесуального права є незастосування спеціальних правових норм, передбачених у статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Верховний Суд у постанові від 31.10.2018 у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацу другого пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі №580/2252/20 на момент подання відповідачем звіту від 30.09.2021 року виконано не в повному обсязі.
Водночас таке невиконання спричинене відсутністю бюджетного фінансування з Державного бюджету України у достатньому обсязі, необхідному для погашення заборгованості за судовими рішеннями.
У зв'язку з цим суд на підставі частини першої статті 382 КАС України вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі.
Вирішуючи питання про строк подання звіту про виконання рішення суду суд враховує, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, із урахуванням внесених змін в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком до 26.04.2022, тому вважає за необхідне встановити строк для подання звіту про виконання рішення суду до 31.12.2022 року.
Щодо наявності правових підстав для накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Наявними матеріалами справи підтверджується, що відповідач вжив всі заходи з метою виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі №580/2252/20, а саме: здійснив нарахування компенсації втраченої частини пенсії; включив суму заборгованості до Реєстру судових рішень; здійснює погашення заборгованості за судовими рішеннями у порядку черговості їх прийняття; звернувся до Пенсійного фонду України з листом щодо сприяння у погашенні заборгованості позивачу.
Водночас позивач не вказав, які інші дії повинен був здійснити і не здійснив відповідач для виплати суми компенсації.
Враховуючи, що відповідачем вчинені всі дії, спрямовані на виконання рішення суду, зважаючи на відсутність вини відповідача а також на те, що накладення штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів, суд дійшов висновку про відсутність підстав для накладення штрафу на керівника відповідача.
Аналогічні правові позиції викладені у постановах Верховного Суду від 23.04.2020 у справі №560/523/19, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 16.07.2018 у справі №811/1469/18.
Керуючись ст. 241-243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області у прийнятті звіту від 30.09.2021 про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі №580/2252/20.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі №580/2252/20 до 31 грудня 2022 року.
У задоволенні заяви позивача ОСОБА_1 про накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий Алла РУДЕНКО