Справа № 560/20077/21
іменем України
31 березня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить визнати протиправними дії та такими, що містять ознаки бездіяльності, щодо ненадання відповіді на депутатське звернення від 05.12.2021, зобов'язати відповідача виконати депутатське звернення від 05.12.2021.
Позов мотивований тим, що відповідач не надав у десятиденний строк відповідь на депутатське звернення позивача від 05.12.2021.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що позивачу надана відповідь від 09.12.2021 №66/34-05.1-7747/2021 з додатками у строк, встановлений частиною 2 статті 13 Закону України від 11.07.2002 N 93-IV "Про статус депутатів місцевих рад" (далі по тексту - Закон N 93-IV).
Ухвалою від 10.01.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Позивач - ОСОБА_1 є депутатом Красилівської міської ради.
05.12.2021 позивач звернувся до Хмельницької обласної державної адміністрації з депутатським зверненням, в якому просив:
- надати копію договору оренди водного об'єкту з кадастровим номером 6822786000:02:002:0123;
- надати розпорядження (рішення) про передачу в оренду водного об'єкта з кадастровим номером 6822786000:02:002:0123;
- надати свідоцтво на право власності (витяг з Державного кадастру речових прав на нерухоме майно про реєстрації права власності) на водний об'єкт з кадастровим номером 6822786000:02:002:0123.
На звернення позивача листом від 09.12.2021 №66/34-05.1-7747/2021 Хмельницька обласна державна адміністрація повідомила позивача про те, що на підставі розпорядження від 29.03.2016 №145/2016-р "Про передачу водного об'єкта громадянину ОСОБА_2 " укладений договір оренди водного об'єкта від 18.08.2016 №3/9, який розташований за межами населених пунктів на території колишньої Кульчинівської та Манівецької сільських рад Красилівського району, строком до 10.09.2039. До вказаного листа відповідач додав копії згаданих вище розпорядження, договору оренди та інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо водного об'єкту з кадастровим номером 6822786000:02:002:0123.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду депутатського звернення від 05.12.2021, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Законом N 93-IV визначено правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлено гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Згідно з частиною 2 статті 2 Закону N 93-IV депутат місцевої ради, як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Частинами 1 та 2 статті 3 Закону N 93-IV передбачено, що депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради представницького органу місцевого самоврядування.
Депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів.
Відповідно до частини 2 статті 11 Закону N 93-IV при здійсненні депутатських повноважень депутат місцевої ради має також право: 1) на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання; 2) на невідкладний прийом; 3) вимагати усунення порушень законності і встановлення правового порядку.
За змістом частини 1 статті 13 Закону N 93-IV депутатське звернення - це викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
Частиною 2 вказаної статті встановлено, що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк.
Відповідно до частини 2 статті 14 Закону N 93-IV посадові особи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, на звернення депутата місцевої ради надають йому довідкові матеріали та іншу інформацію, необхідні для здійснення депутатських повноважень.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 15 Закону N 93-IV депутат має право вимагати усунення порушення законності, тобто у разі виявлення порушення прав та законних інтересів громадян або інших порушень законності має право вимагати припинення порушень, а в необхідних випадках звернутися до відповідних місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також до правоохоронних і контролюючих органів та їх керівників з вимогою вжити заходів щодо припинення порушень законності.
Депутат має право на депутатське звернення до керівників відповідних правоохоронних чи контролюючих органів, а місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, об'єднання громадян, керівники підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані негайно вжити заходів до усунення порушення, а в разі необхідності - до притягнення винних до відповідальності з наступним інформуванням про це депутата місцевої ради.
Отже, виходячи зі змісту вищезазначених правових норм, під депутатською діяльністю слід розуміти діяльність депутата, пов'язаної з реалізацією наданих йому Конституцією та Законами України прав та виконанням обов'язків, спрямованих на представництво інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу, який зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Відтак, депутатське звернення, має стосуватись вищезазначених питань, пов'язаних з депутатською діяльністю та розглядається у строк та в порядку, встановленому Законом N 93-IV.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 17.10.2019 у справі N 664/2629/16-а.
Крім цього, чинним законодавством не визначено вичерпного переліку відповідної інформації, необхідної для здійснення депутатом своїх повноважень, а також не встановлено будь-яких обмежень щодо інформації, яка не може надаватись депутату місцевої ради на його депутатське звернення.
Позивачем направив на адресу відповідача депутатське звернення від 05.12.2021 із посиланням на вимоги статей 13, 19, 30 Закону N 93-IV.
Під час розгляду справи, відповідач надав лист від 09.12.2021 №66/34-05.1-7747/2021, яким повідомив позивача про те, що на підставі розпорядження від 29.03.2016 №145/2016-р "Про передачу водного об'єкта громадянину ОСОБА_2 " укладений договір оренди водного об'єкта від 18.08.2016 №3/9, який розташований за межами населених пунктів на території колишньої Кульчинівської та Манівецької сільських рад Красилівського району, строком до 10.09.2039. До вказаного листа відповідач додав копії згаданих вище розпорядження, договору оренди та інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо водного об'єкту з кадастровим номером 6822786000:02:002:0123.
Водночас, доказів надіслання позивачу вказаного листа у десятиденний строк матеріли справ не містять. Таких доказів в процесі судового розгляду відповідач суду не надав.
В свою чергу позивач повідомив суд, що лист від 09.12.2021 №66/34-05.1-7747/2021 отримав 29.12.2021 та надав копію конверта. Відповідно до відмітки Укрпошти вказаний конверт був поданий до поштового відділення 24.12.2021.
Таким чином, бездіяльність відповідача, що полягає у ненаданні відповіді на депутатське звернення позивача від 05.12.2021 у строк, визначений частиною 2 статті 13 Закону N 93-IV, є протиправною.
Водночас Хмельницька обласна державна адміністрації розглянула депутатське звернення позивача від 05.12.2021 та надала відповідь від 09.12.2021 №66/34-05.1-7747/2021 із запитуваними документами, у зв'язку з чим позовна вимога про зобов'язання відповідача виконати депутатське звернення від 05.12.2021 задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, позов слід задоволити частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Хмельницької обласної державної адміністрації, що полягає у ненаданні відповіді на депутатське звернення ОСОБА_1 від 05.12.2021 у строк, визначений частиною 2 статті 13 Закону України від 11.07.2002 N 93-IV "Про статус депутатів місцевих рад".
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Хмельницька обласна державна адміністрація (вул. майдан Незалежності, 2,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 22985083)
Головуючий суддя О.Л. Польовий