31 березня 2022 р. Справа № 480/6399/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у виплаті ОСОБА_1 різниці між перерахованим з 01.10.2016 та фактично виплаченим розміром пенсії без нарахування та виплати компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати;
- зобов'язати відповідача виплатити на користь ОСОБА_1 нараховану за нормами Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Постанови Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001 року «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати» компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із несвоєчасною виплатою пенсії у перерахованому з 01.01.2016 розмірі, за період до 01.03.2021.
Свої вимоги мотивував тим, що ГУ ПФУ в Сумській області, здійснюючи на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18 та від 10.01.2019 у справі №480/4084/18 виплату на його користь різницю між перерахованим з 01.10.2016 розміром пенсії та фактично виплаченою пенсією без нарахування та виплати компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, припустилось протиправної бездіяльності, оскільки не виконало вимоги ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч. 2 ст. 55 Закону №2262-ІХ, що спричинило порушення майнових прав та законних інтересів позивача.
Ухвалою суду від 21.07.2021 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представник ГУ ПФУ в Сумській області, заперечуючи проти позову, надіслав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Так, вказав, що пенсія позивачу на виконання рішення від 05.04.2018 у справі №818/805/18 за період з 01.01.2016 перерахована. Виплату коштів проведено у березні 2021 року.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 № 2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ), ч.2 ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов в сукупності: нарахування громадянину належних йому доходів; порушення встановлених строків їх виплати; затримка виплати доходів один і більше календарних місяців; зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги; доходи не повинні носити разового характеру.
Отже, однією з обов'язкових умов виплати компенсації є нарахування доходів та їх несвоєчасна виплата.
Зважаючи на зазначене та те, що перерахунок пенсії згідно з рішенням суду виконано вчасно, тобто, після надходження до головного управління рішення суду, підстави для нарахування та виплати суми компенсації відсутні.
Також щодо стягнення судового збору зазначив, що згідно ст.73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" забороняється використання коштів Пенсійного фонду України на цілі, не передбачені цим Законом. Враховуючи заборону використовувати кошти на цілі, не передбачені пенсійним законодавством, та відсутність рахунків в органах Казначейства вказав, що правильним буде відшкодування понесених судових витрат позивача за рахунок Державного бюджету України.
Крім іншого у позивача та відповідача ухвалою суду від 21.12.2021 було витребувано додаткові докази у справі, які були надані (а.с.35-43).
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, що вбачається з позовної заяви та з рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18, яке набрало законної сили, та в силу ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини якого не потребують доказуванню.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії позовні вимоги було задоволено, зокрема:
- визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 та довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення від 07.02.2018 № 11/103;
- зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 та довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення від 07.02.2018 № 11/103.
Як вбачається з даних Єдиного державного реєстру судових рішень, вказане рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18 набрало законної сили 08.05.2018.
На виконання вказаного рішення у травні 2018 року ГУ ПФУ в Сумській області здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 та відповідно до розрахунку на доплату пенсії від 10.05.2018 загальна сума доплати пенсії ОСОБА_1 за період з січня 2016 року по травень 2018 року склала 206 963,29 грн. Вказані обставини вбачаються з ухвали суду про встановлення судового контролю у справі №818/805/18.
У подальшому, доплату на виконання вказаного рішення суду за період з 01.01.2016 по поточні платежі у новому розмірі перерахованої пенсії 12469,01 грн. та доплату до перерахованого розміру за період з 01.01.2018 по 31.05.2018 відповідач здійснив у червні 2018р., що підтверджується витягом із списку на зарахування пенсій (а.с.31).
У серпні 2018 року відповідачем на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18 було здійснено у повному обсязі доплату до розміру перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року у сумі 164125,44 грн., що підтверджується витягом із списку на зарахування пенсій (а.с.32).
При цьому, ОСОБА_1 , вважаючи, що при перерахунку пенсії на виконання вказаного рішення суду відповідачем було обмежено розмір пенсії, позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом, рішенням якого від 10.01.2019 у справі №480/4084/18 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії вимоги було задоволено частково, зокрема, визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі 10740 грн. з 01.01.2016 по 31.12.2017 та зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 різницю між нарахованою пенсією без обмеження її максимальним розміром та отриманою пенсією з 01.01.2016 по 31.12.2017. У задоволенні інших позовних вимог було відмовлено.
Як вбачається з даних Єдиного державного реєстру судових рішень, вказане рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 у справі №480/4084/18 набрало законної сили 15.02.2019.
На виконання вказаного рішення від 10.01.2019 у справі №480/4084/18 22.02.2019 ГУ ПФУ в Сумській області здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 по 31.12.2017 та визначено до виплати 41496,24грн, що підтверджується копією протоколу про перерахунок пенсії (а.с.29) та копією розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії (а.с.30).
Доплату до перерахованого розміру за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 відповідач здійснив у березні 2021 року, що підтверджується витягом із списку на зарахування пенсій (а.с.33) та вбачається з відзиву відповідача.
Водночас, як вбачається з зазначених вище списків на зарахування пенсій та не заперечується відповідачем у відзиві, ГУ ПФУ в Сумській області не було нараховано та виплачено позивачу компенсацію втрати частини доходів.
Позивач звертався до відповідача із заявами про виплату йому компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, у відповідь на які відповідач листами від 07.04.2021, 23.06.2021 повідомив, що оскільки рішенням суду зобов'язань щодо нарахування позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на ГУ ПФУ в Сумській області покладено не було, підстави для нарахування компенсації відсутні (а.с.14-18).
Надаючи правову оцінку, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV, яка регламентує виплату пенсій за минулий час, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов'язані із здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001 (далі - Порядок №159).
Відповідно до статей 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, серед яких пенсії. Схожі норми містяться і в пп.2,3 Порядку №159.
Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV, ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком №159 є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: САМИМ підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Даний висновок узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеної у постанові від 18.11.2014 (справа №21-518а14), а також Верховного Суду у постановах від 20.02.2018 (справа №336/4675/17), від 03.05.2018 (справа №703/5652-15а), від 12.06.2019 (справа №425/1162/17).
З матеріалів справи вбачається, що рішеннями Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18 та від 10.01.2019 у справі №480/4084/18, що набрало законної сили, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 та довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення від 07.02.2018 № 11/103, а також обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі 10740 грн. з 01.01.2016 по 31.12.2017, та зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 та довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення від 07.02.2018 № 11/103 та зокрема, без обмеження її максимальним розміром та отриманою пенсією з 01.01.2016 по 31.12.2017.
Отже, факт того, що саме ГУ ПФУ в Сумській області з 01.01.2016 не здійснило нарахування та виплати у належному розмірі пенсії позивачу не підлягає доказуванню, оскільки він встановлений судовими рішеннями у справах №818/805/18 та №480/4084/18 у спорі між тими самими сторонами.
При цьому, судом встановлено, що на виконання вказаних рішень, заборгованість по виплаті пенсії у належному розмірі, зокрема, за спірний період, була перерахована вже у повному обсязі перерахована лише у березні 2021 року. Тобто, відповідачем було порушено строки виплати позивачу нарахованих йому за рішенням суду сум пенсії. Однак, доказів сплати компенсації втрати частини доходів відповідачем не надано.
Відтак, оскільки тривале нарахування та виплата пенсії у меншому розмірі, ніж передбачено Законом, за минулі періоди сталася з вини відповідача та фактично така виплата була здійснена лише у березні 2021року, суд дійшов до висновку, що позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасним отриманням щомісячних пенсійних виплат за спірні періоди, донарахованих і виплачених йому у березні 2021р.
При цьому, судом не приймаються доводи представника відповідача з приводу відсутності підстав сплати компенсації через не порушення, на його думку строків виплати пенсії. За твердженням відповідача строки виплати не були порушені, оскільки доплата пенсії була здійснена одразу після отримання судового рішення. Однак, суд вважає таке твердження безпідставним, оскільки обов'язок з перерахунку пенсії та у належному обсязі у відповідача виник саме у січні 2016 року. А відтак, при виплаті у березні 2021р. доплати до пенсії за період з 01.01.2016 відповідач мав нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
Таким чином, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку виплати частини розміру пенсії не відповідає критеріям правомірності, визначеної в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, є протиправною, а тому суд вважає за необхідне визнати таку бездіяльність протиправною та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків виплати сум пенсії, за період з 01.01.2016 до 01.03.2021, перерахованої на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18, з урахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 у справі №480/4084/19, у березні 2021 року.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказане положення, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908,00грн., сплаченого ним за подання позовної заяви згідно платіжного доручення від 09.07.2021 №128 (а.с.7).
При цьому, посилання відповідача у відзиві в обґрунтування своєї позиції щодо вимоги про стягнення судового збору, на ст.73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не приймається судом до уваги, оскільки вказана обставина не звільняє суд від вирішення в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розподіл судових витрат та стягнення саме з відповідача - суб'єкта владних повноважень за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення сплачений судовий збір, у разі, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18, з урахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 у справі №480/4084/19, виплачених у березні 2021 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків виплати сум пенсії за період з 01.01.2016 до 01.03.2021, перерахованої на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18, з урахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 у справі №480/4084/19, у березні 2021 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 в рахунок повернення сплачений при подачі позову судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 31.03.2022.
Суддя І.Г. Шевченко