Рішення від 30.03.2022 по справі 380/3681/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/3681/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить :

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення при перерахунку та виплаті пенсії з 01.12.2019 відповідно довідки від 29.06.2021 №22/6-2960 про розмір грошового забезпечення, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки від 29.06.2021 №22/6-2960 про розмір грошового забезпечення, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України виходячи з розміру 90% грошового забезпечення та виплату без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Основний розмір пенсії при її призначенні складав 90% грошового забезпечення. ГУ ПФУ у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 року у справі №380/13697/21 здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019 року відповідно до довідки Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу від 29.06.2021 року №22/6-2960 про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року. Однак, при виконанні вказаного судового рішення, відповідач зменшив позивачу основний розмір грошового забезпечення з 90% до 70%. В подальшому, ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою, в якій просив провести з 01.12.2019 року перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру пенсії за вислугу років та її виплати, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення. Проте, відповідачем було відмовлено в такому перерахунку пенсії. З урахуванням викладеного, позивач просить суд визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 90%до 70% та зобов'язати відповідача здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення, з врахуванням виплачених сум, без обмеження максимального розміру пенсії, передбаченого статтею 43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ухвалою суду від 17.02.2022 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами та відповідачу запропоновано надати суду відзив на позовну заяву у п'ятнадцятиденний строк, з дня отримання цієї ухвали.

Відповідач відзив у визначений судом строк не подав.

Відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Водночас, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсій призначена у розмірі 90% грошового забезпечення.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі №1.380.2019.006294 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 та виплатити перераховане та виплачувати пенсію в подальшому з врахуванням розміру 90 процентів відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016 року.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі №1.380.2019.006294 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 01.01.2016 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення.

В подальшому, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2021 у справі №380/13697/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі відомостей довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-2960 від 29.06.2021 про розмір грошового забезпечення, а також здійснити виплату перерахованої з 01.12.2019 пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.

ГУ ПФУ у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2021 у справі №380/13697/21, здійснило позивачу перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 70% суми грошового забезпечення, розмір пенсійної виплати становить 18420,73 грн.

Позивач 14.12.2021 року звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою, в якій просив провести з 01.12.2019 року перерахунок пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії за вислугу років та її виплати, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 90% суми грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум без обмежень.

За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач, згідно листа за № 508-19793/Н-52/8-1300/22 від 12.01.2022 року, повідомив ОСОБА_1 , що Головним управлінням здійснено перерахунок розміру пенсії з 01.12.2019. рішенням суду від 21.10.2021 у справі №380/13697/21 на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не було покладено зобов'язань щодо перерахунку пенсії відповідно до довідки від 29.06.2021 №22/6-2960 з оновленого грошового забезпечення, виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Вважаючи такий перерахунок відповідача протиправним та таким, що порушує його права, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до положень статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт б статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри 90 замінено цифрами 80.

Пунктом 23 Розділу ІІ Закону України №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, до Закону №2262-ХІІ внесено зміни, а саме: у частині другій статті 13 цифри 80 замінено цифрами 70. Ці зміни набрали чинності з 01 травня 2014 року.

Отже, з часу призначення позивачу пенсії стаття 13 Закону №2262-ХІІ неодноразово була змінена в частині граничного (максимального) розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Як установлено судом позивачу з 29.06.2005 року була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 90 процентів грошового забезпечення.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2021 року у справі №380/13697/21 ГУ ПФУ у Львівській області зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі відомостей довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-2960 від 29.06.2021 про розмір грошового забезпечення, а також здійснити виплату перерахованої з 01.12.2019 пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.

Як убачається із перерахунку пенсії, на виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2022 року на підставі вказаної у рішенні довідки з розрахунку 70 процентів грошового забезпечення.

На думку суду, внесені Законом №1166-VІІ зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 процентів від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-ХІІ на момент призначення пенсії та він є сталим, а розміри складових пенсії (грошового забезпечення) визначаються Кабінетом Міністрів України.

Такі ж висновки щодо застосування норм права викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18. У цих судових рішеннях Верховний Суд вказав, що на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписі в статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

При перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-XII відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач у цій справі не довів правомірності своїх дій щодо зменшення позивачу відсоткового розміру пенсії при здійсненні її чергового перерахунку на підставі довідки, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-2960 від 29.06.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Згідно п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-2960 від 29.06.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ; зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-2960 від 29.06.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 в розмірі 90 процентів грошового забезпечення, встановленого для нарахування пенсії за вислугу років.

Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку його пенсії без обмеження максимальним розміром, суд зазначає таке.

Право на захист це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст.55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Вказане свідчить про те, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Як вбачається з перерахунку пенсії позивача з 01 січня2022 року, основний розмір пенсії (70% сум грошового забезпечення) ОСОБА_1 після перерахунку на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-2960 склав 18420,73 грн.

Враховуючи те, що після перерахунку з 01 грудня 2021 року пенсія позивача не перевищила максимальний розмір, а перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-2960 від 29.06.2021 року з урахуванням 90% сум грошового забезпечення ще не відбувся, максимальний розмір пенсії позивача не був обмежений.

Відтак, суд приходить до висновку, що вимога позивача про здійснення перерахунку його пенсії без обмеження максимальним розміром є заявленою на майбутнє, а відтак задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Таким чином, за сукупністю наведених обставин, враховуючи правову позицію Верховного Суду, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача у розмірі 496,20 грн.

Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 257-263 КАС України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 процентів до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 грудня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №22/6-2960 від 29.06.2021 року, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії за вислугу років (з урахуванням виплачених сум) з 01 грудня 2019 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 процентів суми грошового забезпечення, зазначеного в довідці Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-2960 від 29.06.2021 року.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити повністю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Гулкевич І.З.