Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
вул. Сосновського,38 м. Коростень Коростенський район Житомирська область Україна 11500
279/516/21
30.03.2022 року Коростенський міськрайонний суд
Житомирської області
в складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2
та сторін кримінального провадження прокурора ОСОБА_3 , представника потерпілої особи ОСОБА_4 , обвинуваченої ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Коростень кримінальне провадження №12020060060000220 по обвинуваченню
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Кожухівка, Коростенського району Житомирської області, громадянки України, з вищою освітою, пенсіонерки, зареєстрованої
та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.190, ч.2 ст.190 КК України, -
Згідно обвинувального акту ОСОБА_5 обвинувачується в тому, що 20.08.1994 року офіційно уклала шлюб із ОСОБА_7 , про що отримала свідоцтво про реєстрацію шлюбу серії НОМЕР_1 та штамп у своєму паспорті громадянина України. З 1994 року по теперішній час ОСОБА_5 із чоловіком шлюб не розривала, тому має статус "одружена".
06.06.2018 року ОСОБА_5 , перебуваючи в приміщенні Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради, яке розташоване за адресою: Житомирська область, м.Коростень, вул.Шевченка, 8, будучи офіційно одруженою із ОСОБА_7 із 20.08.1994 року, про що має відповідний штамп у паспорті та свідоцтво про реєстрацію шлюбу серії НОМЕР_1 , маючи умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману, усвідомлюючи незаконність своїх дій, діючи з корисливих мотивів, при заповненні заяви про надання їй виплат житлових субсидій громадянам на оплати житлово-комунальних послуг у грошовій формі та Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, свідомо вказала відомості про свій сімейний стан в розділі ІІІ "Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їх зареєстроване ( для орендарів та внутрішньо переміщених осіб-фактичне) місце проживання у житловому приміщенні/будинку" в графі "Сімейний стан" -"неодружена", при цьому в декларації вказала, що усвідомлює, що в разі подання нею неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання(фактичного місця проживання), їхні доходи, майновий стан і витрати, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі зобов'язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
Рішенням про призначення субсидії від 12.07.2018 року ОСОБА_5 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на неопалювальний період з травня 2018 року по червень 2018 року щомісячно в сумі 189, 67 гривень, за липень 2018 року в сумі 211, 83 гривень. з серпня 2018 року по вересень 2018 року щомісячно в сумі 219, 51 гривень на загальну суму 1030, 19 гривень.
Так, повторно 28.11.2018 року ОСОБА_5 звернулась до управління з заявою про призначення їй житлової субсидії та подала декларацію про доходи і витрати осіб, свідомо вказала відомості про свій сімейний стан, в розділі ІІІ "Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їх зареєстроване ( для орендарів та внутрішньо переміщених осіб-фактичне) місце проживання у житловому приміщенні /будинку" в графі "Сімейний стан" зазначила "Неодружена".
Рішенням про призначення субсидії від 20.12.2018 року ОСОБА_5 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період, за жовтень 2018 року в сумі 873, 98 гривень, за листопад 2018 року в сумі 1207, 32 гривень, з грудня 2018 року по березень 2019 року щомісячно в сумі 1534, 25 гривень, за квітень 2019 року в сумі 647, 81 гривень на загальну суму 8876, 11 гривень.
Повторно, 23 жовтня 2019 року ОСОБА_5 звернулась до управління із заявою про призначення їй житлової субсидії та подала декларацію про доходи і витрати осіб, свідомо вказала відомості про свій сімейний стан в розділі ІІІ "Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їх зареєстроване ( для орендарів та внутрішньо переміщених осіб-фактичне) місце проживання у житловому приміщенні /будинку" в графі "Сімейний стан" зазначила "Неодружена".
Рішенням про призначення субсидії від 19.11.2019 року ОСОБА_5 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2019 року в сумі 799, 59 гривень, з листопада 2019 року по лютий 2020 року щомісячно в сумі 1344, 09 гривень, за березень 2020 року в сумі 1509, 49 гривень, за квітень 2020 року в сумі 946, 85 гривень, на загальну суму 8632, 29 гривень.
В результаті подання ОСОБА_5 неправдивих відомостей в документах, які підлягають поданню до УПСЗН для отримання житлових субсидій громадянам на оплати житлово-комунальних послуг у грошовій формі ОСОБА_5 за період часу з 01.05.2018 року по 30.04.2020 року незаконно отримала 18528, 59 гривень, чим спричинила матеріальної шкоди державним інтересам на вказану суму.
Умисні дії ОСОБА_5 , які виразились в умисному заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство) кваліфіковані за ч.1 ст.190 КК України.
Умисні дії ОСОБА_5 , які виразились в умисному заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчинене повторно, кваліфіковані за ч.2 ст.190 КК України.
На обґрунтування наявності в діях ОСОБА_5 складу вказаних кримінальних правопорушень стороною обвинувачення представлені показання представника потерпілої особи, показання свідків, письмові докази, які були досліджені безпосередньо судом в судовому засіданні.
В судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_5 свою вину у пред'явленому обвинуваченні не визнала і пояснила, що з 2018 року по 2020 рік двічі на рік приходила до УПСЗН по питанню оформлення субсидії. Ніхто їй не повідомляв про зміни в законодавстві стосовно сімейного стану. Взагалі за отриманням субсидії вона звертається з 2015 року. Дійсно, в 1994 році вона уклала шлюб з ОСОБА_7 , який у 1998 році залишив Україну і виїхав до Білорусії. З 2012 року жодних відомостей про нього вона не отримувала. В 2012 році вона намагалась розлучитися з ним. Однак у м.Мінськ заяву про розлучення у неї не прийняли, оскільки вона не мала реєстрації у Білорусії. Потім вона зверталась до поліції щоб встановили місце перебування ОСОБА_7 .. Таким шляхом вона думала визнати ОСОБА_7 безвісно відсутнім, однак поліція не надала їй ніякого письмового підтвердження щодо його розшуку. Потім вона подавала на розлучення за місцем свого проживання, оскільки мала намір вийти заміж за іншого чоловіка, однак до кінця справа доведена не була. В подальшому питання про розлучення було вирішено в квітні 2021 року. Оскільки фактично в шлюбних стосунках вона не перебувала, тому вважала себе не заміжньою, про що зазначала в деклараціях. Двічі на рік за місцем її проживання приходила комісія, яка окрім неї, інших мешканців в квартирі не встановлювала. Після того, як їй почали надходити повідомлення про повернення коштів, вона звернулась до начальника УПСЗН, який порадив написати заяву, яку розгляне юридичний відділ, а також зверталась на "гарячу лінію". Після цього вона написала заяву, яку долучено до матеріалів провадження, в якій повідомляла про те, що можливо її чоловік помер, оскільки про це їй стало відомо зі слів знайомої, яка мешкає в тому самому селі, звідки був її чоловік. Просила виправдати її за пред'явленим обвинуваченням, оскільки умислу на обман не мала, по факту її чоловік відсутній протягом 22 років, про що складались акти, опитувались сусіди, надавались довідки.
Представник потерпілої особи ОСОБА_4 пояснила, що ОСОБА_5 неодноразово зверталась (4 рази) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради по питанню одержання субсидії. В декларації зазначала свій сімейний стан, як неодружена. Перевірити даний факт в автоматичному режимі не виявилось можливим, оскільки відповідний реєстр не працює. При черговому зверненні було отримано паспорт Щербини, та таким чином виявлено, що вона одружена. Вказала, що в період з 6.06.2018 року по квітень 2020 року для отримання субсидії не було важливо, чи перебуває особа у шлюбі, тобто сімейний стан до уваги не брався. У зв'язку з внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів порядок оформлення субсидії змінився, оскільки якщо жінка перебуває у шлюбі , то враховуються доходи чоловіка, незважаючи на те, чи проживають вони фактично та чи зареєстровані на одній житловій площі. За час внесення змін до нормативного акту змінювалась форма декларації. Виявивши даний факт ОСОБА_8 було запропоновано повернути одержані кошти, проте станом на 4.11.2021 року такі кошти не рахунок не надходили.
Свідок ОСОБА_9 пояснила, що ОСОБА_5 звернулась за призначенням субсидії. При заповненні декларації не знала, що зазначити в графі сімейний стан. Тоді у неї попросили паспорт щоб з'ясувати дане питання, однак вона повідомила, що паспорта з собою не має, що викликало підозру про обман. Наступного разу прибувши до управління Щербина розповідала, що її чоловік перебуває за кордоном, тому вона їй порадила звернутись до центру вторинної безоплатної допомоги для вирішення питання про розірвання шлюбу. Зазначення невірної інформації щодо сімейного стану потягло за собою переплату.
Свідок ОСОБА_10 показала, що працює головним спеціалістом УПСЗН виконавчого комітету Коростенської міської ради. ОСОБА_5 неправомірно отримала субсидію, у зв'язку з тим, що у декларації подала неправдиві відомості щодо свого сімейного стану. Вказала, що до літа 2020 року ОСОБА_5 субсидія нараховувалась автоматично, однак у зв'язку з наявністю боргу їй необхідно було звернутись за призначенням субсидії заново. Коли ОСОБА_5 подала заяву-декларацію, вона помітила не заповнене місце в графі сімейний стан; задала жінці запитання з цього приводу, однак остання промовчала і пішла. Через деякий час знову прийшла, вона почала дивитись документи, та виявила у паспорті штамп про одруження, а в декларації було зазначено,що ОСОБА_5 не заміжня. Тому відразу було виставлено суму про переплату. Вказала, що у даній ситуації субсидію можливо було призначити по рішенню комісії.
Письмовими документами, які було подано прокурором та досліджено безпосередньо судом є: витяги з ЄРДР зі змісту яких слідує, що відомості вносились за повідомленням підприємств, установ, організацій та посадових осіб 07.12.2020 року за ч.1 ст.190 КК України та самостійного виявлення слідчим, дізнавачем кримінального правопорушення під час досудового розслідування 22.12.2020 року за ч.2 ст.190 КК України; постанови про призначення групи прокурорів від 09.12.2020 року та від 27.08.2021 року; постанова про призначення групи дізнавачів від 08.12.2020 року та доручення про здійснення досудового розслідування; постанова про прийняття кримінального провадження за ст.190 ч.1 КК України до провадження дізнавачем ОСОБА_11 від 08.12.2020 року ; заява УПСЗН виконкому Коростенської міської ради про кримінальне правопорушення за ч.1 ст.190 КК України, зареєстрована в ЖЄО 07.12.2020 року за №14338; копія заяви ОСОБА_5 про призначення житлової субсидії від 06.06.2018 року; декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 06.06.2018 року; розрахунок субсидії призначеної 12.07.2018 року; заява ОСОБА_5 про призначення житлової субсидії від 28.11.2018 року; декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 28.11.2018 року; розрахунок субсидії призначеної 26.12.2018 року; заява ОСОБА_5 про призначення житлової субсидії від 13.10.2019 року; декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 13.10.2019 року; розрахунок субсидії призначеної 19.11.2019 року; декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 12.08.2020 року; заява про призначення житлової субсидії від 12.08.2020 року; копія паспорта ОСОБА_5 ; повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 16.09.2020 року про повернення коштів з 01.02.2019 року по 30.04.2019 року; з 01.05.2018 року по 31.12.2019 року, з 01.10.2019 року по 30.04.2020 року в сумі 3757, 25 гривень та 14847, 88 гривень, відповідно; повідомлення від 02.12.2020 року №4119 про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям за лютий 2019 року по квітень 2019 року в сумі 3680, 71 гривень та за період з 01.05.2018 року по 31.12.2019 року ; з 01.10.2019 року по 30.04.2020 року у сумі 14847, 88 гривень; розрахунок житлових субсидій від 14.08.2020 року про надмірне виплачені кошти в загальній сумі 18528, 59 гривень; заява ОСОБА_4 про визнання представником потерпілої особи та постанова дізнавача від 08.12.2020 року про залучення як потерпілого УПСЗН виконкому Коростенської міської ради; запит про надання оригіналу справи по призначенню житлової субсидії ОСОБА_5 ; протокол огляду речей і документів від 09.12.2020 року, яким зафіксовано огляд особової справи 19732 №2 на ім'я ОСОБА_5 ; довідка про призначення субсидій від 9.11.2015 року; копія акту сусідів, яким підтверджено відсутність у житловому приміщенні ОСОБА_5 зареєстрованих членів сім'ї ОСОБА_12 та ОСОБА_13 ; копія довідки про склад сім'ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги від 09.10.2015 року; копія рішення про призначення субсидії з жовтня 2015 року по вересень 2016 року та від 7.12.2015 року; довідка про призначення субсидій від 8.11.2016 року; копія довідки про склад сім'ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги від 26.10.2016 року; розрахунок субсидії призначеної 14.12.2016 року; довідка про призначення субсидій від 1.06.2017 року; довідка про склад сім'ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги від 19.05.2017 року; розрахунок субсидії призначеної 10.08.2017 року та повідомлення про надання субсидій; розрахунок субсидії призначеної 14.09.2017 року; копія квитанції за травень 2018 року про сплату 18.06.2018 року послуг на адресу Комунального підприємства «Теплозабезпечення», копія довідки від 19.06.2018 року про фактичне проживання ОСОБА_12 та ОСОБА_13 в АДРЕСА_2 ; копія довідки про призначення субсидій від 10.04.2018 року; копія довідки про склад сім'ї ОСОБА_5 від 19.06.2018 року; копія акту від 10.07.2018 року обстеження матеріально-побутових умов сім'ї; копія розрахунку субсидії призначеної 12.07.2018 року; копія довідки Кожухівської сільської ради від 27.11.2018 року; копія довідки про призначення субсидії; копія довідки про склад сім'ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги; копія акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї , розрахунок субсидії призначеної 26.12.2018 року; копія декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначення житлової субсидії від 23.10.2019 року; копія заяви про призначення субсидії від 23.10.2019 року; копія довідки Кожухівської сільської ради; копія довідки про склад сім'ї і розмір платежів за житлово-комунальні послуги; копія рахунку в АТ «Райффайзен Банк Аваль» на ім'я ОСОБА_5 ; копія акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, розрахунок субсидії призначеної 19.11.2019 року, довідка про склад сім'ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги; розрахунок субсидії, призначеної 19.06.2020 року; копія повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 30.06.2020 року; копія квитанції за червень 2020 року про сплату 27.07.2020 року послуг на адресу Комунального підприємства «Теплозабезпечення»; копія квитанції ; копії довідок Кожухівської сільської ради; повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 2.12.2020 року; копія розрахунку житлових субсидій від 14.08.2020 року; копія декларації від 12.08.2020 року; копія заяви про призначення житлової субсидії від 12.08.2020 року; дані про перебування в програмі житлових субсидій; розрахунок залишків (добавки субсидії) від 14.08.2020 року; копія паспорта ОСОБА_5 ; копії повідомлень від 16.09.2020 , 24.11.2020 року про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям; постанова від 09.12.2020 року про визнання предметів, а саме справи 19732 №2 відносно ОСОБА_5 речовими доказами; розписка ОСОБА_4 про отримання вищевказаної особової справи на зберігання; запит дізнавача на адресу Коростенського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Житомирській області про надання інформації про реєстрацію шлюбу ОСОБА_5 та відповідь на нього про відсутність актових записів про шлюб ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.01.2013 року по теперішній час (08.12.2020 року); рапорт дізнавача про наявність в діях ОСОБА_5 ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст.190 ч.2 КК України; витяг з ЄРДР сформований 23.12.2020 року про внесення відомостей за ч.2 ст.190 КК України; постанова про доручення проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні слідчим ОСОБА_14 , ОСОБА_15 заступнику начальника СВ Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_16 ; супровідний лист про надання розрахунку суми надмірно нарахованої житлової субсидії; розрахунки субсидій, призначеної 12.07.2018 року, 26.07.2018 року; 29.08.2018 року; 20.12.2018 року; 22.12.2018 року; 18.04.2019 року; 19.11.2019 року; 25.11.2019 року; 22.04.2020 року; 23.04.2020 року; 29.12.2020 року; рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення; клопотання про об'єднання матеріалів кримінального провадження та постанова про об'єднання кримінального провадження №1202006506000022 від 08.12.2020 року, № 120200600600009560 від 23.12.2020 року, №12020060060000957 від 23.12.2020 року в одне провадження, якому присвоїти один номер - №12020065060000220; клопотання про визначення підслідності від 29.12.2020 року; витяг з ЄРДР сформований 23.12.2020 року за ч.2 ст.190 КК України; рапорт дізнавача ОСОБА_17 про наявність ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст.190 ч.2 КК України; постанова про доручення проведення досудового розслідування від 23.12.2020 року; запит голові Гладковицької сільської ради про надання копії свідоцтва про смерть ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідь на запит про відсутність актового запису про смерть даного громадянина; запит на характеристику та характеристика на ОСОБА_5 ; запити про перебування ОСОБА_5 на спеціалізованих обліках та відповіді на них; повідомлення про підозру від 30.12.2020 року ;
З декларацій про доходи і витрати осіб, які було подано, слідує, що в графі сімейний стан ОСОБА_5 зазначено, що остання неодружена.
Стороною захисту було подано копію свідоцтва про шлюб ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , який укладено 20.08.1994 року; копію заяви ОСОБА_5 на адресу начальника УПСЗН виконкому Коростенської міської ради зі змісту якої слідує інформація щодо її сімейного стану.
Проаналізувавши отримані докази суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до частини 1 статті 190 КК України шахрайством є заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою.
За ч.2 ст.190 КК України відповідальність настає за шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому.
Для встановлення складу шахрайства необхідно не лише підтвердження того, що повідомлені особою відомості є недостовірними, й того, що повідомлення саме цих даних обумовлювало передачу їй майна.
В статті 91 КПК України міститься перелік обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Серед них доказуванню підлягає, зокрема, подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення).
Згідно ст.92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених ст.91 цього кодексу, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілих.
Згідно ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових)дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Положення про порядок призначення житлових субсидій затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» з наступними змінами.
Житлова субсидія - безповоротна адресна державна соціальна допомога мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає до Управління праці та соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
- заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ “Ощадбанк” за формою, встановленою Мінсоцполітики ;
- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики;
- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
- копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);
- договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Право на отримання житлових субсидій мають сім'ї, у яких плата за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов'язкового платежу.
Обов'язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім'ї за встановленою формулою і залежить виключно від доходів сім'ї.
Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, тобто за місцем реєстрації особи, з урахуванням усіх зареєстрованих осіб. При цьому під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.
Контроль за правильністю призначення і виплати житлових субсидій здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
Заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли: не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
не внесені у повному обсязі відомості про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний зв'язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
У разі виявлення помилки у заяві та/або декларації структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.
Отже, вищевказана постанова визначає наслідки, які можуть настати в разі подачі недостовірних відомостей чи прихованих відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання соціальної допомоги та визначення її розміру.
Законодавцем визначено, що самі по собі неправдиві відомості, без встановлення причинного зв'язку між ними і призначенням соціальної допомоги, не тільки не можуть стати достатньою підставою для обвинувачення особи у шахрайстві, але й не дають підстав для припинення виплати такої допомоги.
Порушення особою порядку оформлення документів, необхідних для отримання соціальної допомоги не може безумовно розцінюватися як шахрайство.
Обвинувачення ґрунтується на подачі ОСОБА_5 декларацій про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії в яких остання не вказала, що перебуває у шлюбі, і не надала відомостей про дохід чоловіка.
У контексті отримання субсидії для встановлення шахрайства стороні обвинувачення недостатньо довести, що під час звернення за вказаною соціальною допомогою особа повідомила відповідному органу недостовірні відомості. Необхідно довести, що їх недостовірність стала безпосередньою причиною призначення особі такої допомоги. Іншими словами, слід довести, що у разі повідомлення достовірних відомостей, соціальна допомога не була би призначена і виплачена.
Отже, законодавство визнає, що самі по собі неправдиві відомості - без встановлення причинного зв'язку між ними і призначенням соціальної допомоги - не можуть стати достатньою підставою для обвинувачення особи у шахрайстві.
Факт того, що чоловік ОСОБА_5 отримав доходи у розмірах, які б не давали підстав для призначення субсидії у відповідному розмірі в ході досудового розслідування взагалі не з'ясовувалось.
Відсутність хоча б одного зі складових елементів шахрайства, у тому числі об'єктивної чи суб'єктивної сторони, означає, що дії особи, поведінка якої оцінюється, можуть перебувати в іншій, ніж кримінальна, юридичній площині й свідчити про наявність цивільного спору.
Відповідно до ст.62 Конституції України та ч.2 ст.17 КПК України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданий, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст.94 КПК України, суд за своїм внутрішнім переконанням яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожен доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а у сукупності зібраних доказів - з точки достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Судом також враховується практика Європейського суду з прав людини. Зокрема, у справах «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року та «Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанїї» від 06 грудня 1998 року Європейський Суд зазначав, що «суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою» (п. 150, п. 253).
Надання повної, детальної інформації щодо пред'явленого особі обвинувачення та, відповідно, про правову кваліфікацію, яку суд може дати відповідним фактам, є важливою передумовою забезпечення справедливого судового розгляду (п. 52 рішення у справі «Пелісьє та Сассі проти Франції» від 25.03.1999; п. 58 рішення у справі «Матточіа проти Італії» від 25.07.2000; п.34 рішення у справі «І.Н. та інші проти Австрії» від 20.04.2006).
Аналогічного висновку про необхідність «доведення винуватості особи у вчиненні злочину поза будь-яким розумним сумнівом», а відповідно і наведення його обґрунтованості у судовому рішенні, Верховний Суд України дійшов у постанові від 03.03.2014 року у справі №5-49кс13, де зазначив, що необґрунтованість судових рішень є істотним порушенням таких засад судового провадження, як законність, забезпечення права на захист, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів, безпосередність дослідження показань та інших доказів.
Отже, судове рішення у кримінальному провадженні є актом правосуддя, покликаним забезпечити захист гарантованих Конституцією прав і свобод людини, правопорядку та здійснення проголошеного Конституцією принципу верховенства права.
Необхідно звернути увагу на те, що метою судочинства є не лише формальне вирішення питань, що вирішуються судом при ухваленні вироку відповідно до вимог ст. 368 КПК України, а досягнення правосуддя, в зв'язку з чим суд зобов'язаний дати відповідь на аргументи сторін та вказати на доводи, що лежать в основі прийнятого ним рішення й забезпечують його правосудність.
Обвинувачення повинно довести "кожний факт", пов'язаний із злочином, щоб "не існувало жодної розумної підстави для сумнівів". Правило про тлумачення сумнівів на користь обвинуваченого по суті означає, що жодна з сумнівних обставин не може бути покладена в основу обвинувальних тез по кримінальній справі, тобто воно висуває вимогу повної і безумовної доведеності обвинувачення. Ця вимога має на меті охорону законних інтересів обвинуваченого і служить гарантією досягнення істини у справі.
Таким чином, правило про тлумачення сумнівів на користь обвинуваченого виступає гарантією не тільки для обвинуваченого - воно служить також гарантією досягнення мети правосуддя. Завдяки даному правилу досягається об'єктивна істина, так як обвинувачення ґрунтується тільки на безсумнівних доказах і безспірних фактах.
Проаналізувавши представлені та досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку, що наявність складу правопорушень, передбачений ч.ч.1, 2 ст.190 КК України в діях обвинуваченої ОСОБА_5 не доведено, оскільки допустимих, належних та достовірних, в своїх сукупності достатніх та взаємопов'язаних доказів, які поза розумним сумнівом це доводять суду не представлено.
Зважаючи, що факт наявності у ОСОБА_5 підстав та права на отримання та призначення соціальної допомоги не спростовано стороною обвинувачення, тому слід виходити з того, що під час звернення до органу соціального захисту населення ОСОБА_5 не було додержано лише порядку оформлення документів (елемент складу цивільно-правого делікту). Проте саме собою наведене порушення не може розцінюватися як кримінальне правопорушення (злочин).
Відповідно до положень ст.ст.284 ч.1 п.2; 373 ч.1 п.1 КПК України у разі, якщо не доведено, що вчинено кримінальне правопорушення, в якому обвинувачується особа; кримінальне правопорушення вчинене обвинуваченим; в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення, ухвалюється виправдувальний вирок.
Аналізуючи всі докази в їх сукупності, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення приходить до висновку, що в судовому засіданні стороною обвинувачення поза розумним сумнівом не доведено в діях ОСОБА_5 складу кримінальних правопорушень, передбачених ч.1, ч.2 ст.190 КК України, тому за пред'явленим обвинуваченням її слід виправдати.
Таке рішення суд базував на засадах презумпції невинуватості, забезпечення доведеності вини, свободи від самовикриття, права не свідчити проти себе, обов'язку сторони обвинувачення довести обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Запобіжний захід відносно ОСОБА_5 у даному кримінальному провадженні не обирався.
У кримінальному провадженні УПСЗН виконкому Коростенської міської ради заявлено цивільний позов.
Згідно ч.3 ст.129 КПК України у разі виправдання обвинуваченого за відсутністю в його діях складу кримінального правопорушення або його непричетності до вчинення кримінального правопорушення суд залишає цивільний позов без розгляду.
Відповідно до положень вищевказаної норми закону, поданий у кримінальному провадженні цивільний позов підлягає залишенню без розгляду.
Процесуальні витрати відсутні.
Доля речових доказів підлягає вирішенню в порядку ст.100 КПК України.
Керуючись ст. 368, 370, 373, 374 КПК України,
ОСОБА_5 визнати невинуватою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.190, ч.2 ст.190 КК України та виправдати.
Запобіжний захід відносно ОСОБА_5 у кримінальному провадженні не обирався.
Речові докази: справа 19732 №2, яка передана на відповідальне зберігання Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради підлягає поверненню останньому за належністю.
Процесуальні витрати відсутні.
Цивільний позов Управління праці та соціального захисту населення виконкому Коростенської міської ради до ОСОБА_5 про відшкодування матеріальної шкоди, завданої злочином залишити без розгляду.
Вирок може бути оскаржено в апеляційному порядку через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляції, а в разі подачі апеляції - після розгляду справи апеляційною інстанцією, якщо його не скасовано.
Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору, не пізніше наступного дня після ухвалення - надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні, може бути отримана в суді учасниками судового провадження.
Суддя: