майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
Від "29" березня 2022 р. м. Житомир Справа № 19/906/68/13-г
Господарський суд Житомирської області у складі судді Костриці О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління ДПС у Тернопільській області про заміну кредитора правонаступником в межах справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор Капітал",
за участю учасників судового процесу:
- від заявника: не з'явився;
- від кредиторів: не з'явились;
- від боржника: не з'явився,-
у провадженні Господарського суду Житомирської області знаходиться справа №19/906/68/13-г про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор Капітал" (далі - ТОВ "Фактор Капітал", боржник, банкрут).
Згідно з ухвалами суду від 16.12.2014, 21.01.2016, 26.01.2021 одним з кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор Капітал" є Головне управління ДПС у Тернопільській області.
07.02.2022 до суду від Головного управління ДПС у Тернопільській області надійшла заява про заміну кредитора правонаступником з доданими документами.
Ухвалою господарського суду від 07.02.2022 прийнято та призначено до розгляду в судовому засіданні заяву Головного управління ДПС у Тернопільській області про заміну кредитора правонаступником на 29.03.2022 о 10:00 год.
15.03.2022 на електронну пошту господарського суду надійшло клопотання Головного управління ДПС у Тернопільській області про долучення до матеріалів документів та розгляд заяви про заміну кредитора правонаступником без участі представника заявника.
Представник Головного управління ДПС у Тернопільській області, ліквідатор банкрута та представники кредиторів у судове засідання 29.03.2022 не з'явилися.
Розглянувши клопотання Головного управління ДПС у Тернопільській області про розгляд заяви про заміну кредитора правонаступником без участі представника заявника, господарський суд вважає за необхідне задовольнити вказане клопотання, здійснити розгляд заяви про заміну кредитора правонаступником без участі представника заявника.
Дослідивши матеріали заяви Головного управління ДПС у Тернопільській області про заміну кредитора правонаступником та справи, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтями 13 та 21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" виключно Кабінет Міністрів України наділено повноваженнями з утворення, реорганізації та ліквідації територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади як юридичних осіб публічного права.
Згідно з частиною 2 статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
Частиною 1 статті 104 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Згідно з частиною 2 статті 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (частина 5 статті 104 Цивільного кодексу України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком (т. 67 а.с. 222-223).
Згідно з пунктом 2 вказаної постанови Кабінету Міністрів України, зокрема, права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Відповідно до додатку 1 до вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України до переліку територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, віднесено, зокрема, Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Пунктом 3 вказаної постанови Державній податковій службі встановлено забезпечити утворення територіальних органів Державної податкової служби відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади".
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" та Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 (зі змінами), наказано утворити як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком (т. 67 а.с. 224-225).
У додатку 1 до вищезазначеного наказу визначений перелік територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються як відокремлені підрозділи Державної податкової служби, до якого, зокрема, входить Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Наказом Державної податкової служби від 08.10.2020 № 556 постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби. У додатку 1 до вищезазначеного наказу визначений перелік територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідовуються як юридичні особи публічного права, до якого, зокрема, входить Головне управління ДПС у Тернопільській області (т. 68 а.с. 22-27).
Наказом Державної фіскальної служби України № 643 від 12.11.2020 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" затверджено положення про Головне управління ДПС у Тернопільській області (т. 67 а.с. 226).
Відповідно до пункту 1 вищезазначеного Положення, Головне управління ДПС у Тернопільській області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. Головне управління ДПС у Тернопільській області забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Тернопільської області. Головне управління ДПС у Тернопільській області є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Тернопільській області (ідентифікаційний код 43142763) (т. 67 а.с. 227-234).
Наказом Державної податкової служби від 24.12.2020 № 755 вирішено розпочати з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови № 893 (т. 67 а.с. 235).
У Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань проведено державну реєстрацію відокремленого підрозділу ДПС України Головного управління ДПС у Тернопільській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44143637).
У свою чергу, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань кредитор - Головне управління ДПС у Тернопільській області перебуває в стані припинення.
Відтак, у даному випадку відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого.
Головне управління ДПС у Тернопільській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України є правонаступником всіх прав та обов'язків Головного управління ДПС у Тернопільській області.
Правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 30.12.2020 у справі №805/4361/17-а.
Кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, правонаступництва. Кредитор у зобов'язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом. Кредитор у зобов'язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом (стаття 512 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статті 43 Кодексу України з процедур банкрутства у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі. Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
З огляду на зазначене, господарський суд вважає за необхідне заяву Головного управління ДПС у Тернопільській області про заміну кредитора правонаступником задовольнити; замінити кредитора у справі - Головне управління ДПС у Тернопільській області (46003, м. Тернопіль, вул. Білецька, 1; ідентифікаційний код 43142763) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Тернопільській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (46003, м.Тернопіль, вул. Білецька, 1, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44143637); ліквідатору банкрута арбітражному керуючому Гусару І.О. внести зміни до реєстру вимог кредиторів боржника.
Керуючись статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, статтею 43 Кодексу України з процедур банкрутства,-
1. Заяву Головного управління ДПС у Тернопільській області про заміну кредитора правонаступником задовольнити.
2. Замінити кредитора у справі - Головне управління ДПС у Тернопільській області (46003, м. Тернопіль, вул. Білецька, 1; ідентифікаційний код 43142763) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Тернопільській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (46003, м.Тернопіль, вул. Білецька, 1, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44143637).
3. Ліквідатору банкрута арбітражному керуючому Гусару І.О. внести зміни до реєстру вимог кредиторів боржника.
Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала господарського суду може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені Господарським процесуальним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.
Повний текст ухвали складено та підписано 29.03.2022.
Суддя Костриця О.О.