Справа № 344/3903/22
Провадження № 1-кс/344/1726/22
28 березня 2022 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Івано-Франківській області капітан поліції ОСОБА_3 про передачу майна в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів в рамках кримінального провадження внесеному 16.04.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021090000000169 за ознаками злочинів, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 362, ч. 3 ст. 362 КК України, -
Старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Івано-Франківській області капітан поліції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором, звернувся до суду з клопотанням про передачу майна в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів в рамках кримінального провадження внесеному 16.04.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021090000000169 за ознаками злочинів, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 362, ч. 3 ст. 362 КК України, в обґрунтування чого зазначив наступне.
Відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 16.04.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021090000000169 за ознаками злочинів, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 362, ч. 3 ст. 362 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що на протязі 2018-2020 років, в м. Івано-Франківську, невідомі особи під приводом реалізації майнових прав, шахрайським способом заволоділи чужим майном громадян в особливо великих розмірах. Крім того виявлено факти несанкціонованих дій з інформацією, яка обробляється в автоматизованих системах, у якій обробляються Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та Реєстр прав власності на нерухоме майно, вчинені особою, яка має право доступу до неї, вчинені повторно. Зокрема установлено, що реєстрація об'єктів нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 проведена безпідставно всупереч вимогам статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а також в порушення вимог п. 41 Постанови КМУ від 25.12.2015 № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Установлено, що земельна ділянка із кадастровим номером 2610100000:23:001:1185, цільове призначення якої «Для індивідуального садівництва» площею 0.1264 га., перебуває у спільній частковій власності
ОСОБА_4 (1/4 частка), ОСОБА_5 (1/4 частка), ОСОБА_6 (1/4 частка) та ОСОБА_7 (1/4 частка).
06.11.2020 на замовлення ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , ТОВ «А++» виготовлено технічні паспорти на торгові приміщення №І, II, III, IV, V, VI, VII, VIIIза адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Набережна ім. В. Стефаника, 46Б.
10.12.2019 в м. Івано-Франківську між продавцем ТОВ «Пасічна Інвест-БУД» в особі директора ОСОБА_9 та покупцями ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 укладено договори купівлі - продажу, відповідно до яких ТОВ «Пасічна Інвест-БУД» виконує функції забудовника і зобов'язується передати у власність ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 об'єкти нерухомого майна (торгові приміщення №І, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, за адресою: АДРЕСА_1 ), що будується на земельній ділянці кадастровий номером 2610100000:23:001:1185.
16.11.2019 в м. Івано-Франківську між продавцем ТОВ «Пасічна Інвест-БУД» в особі директора ОСОБА_9 та покупцями ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 складено акти приймання - передачі № Н46А/1-1, Н46А/1-2, Н46А/1-3, Н46А/1-4, Н46А/1-5, Н46А/1-6, Н46А/1-7, Н46А/1-8 відповідно до яких вказані особи прийняли торгові приміщення № І, II, III, IV, V, VI, VII, VIII за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно інформації Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради №12/31.1-18/305 від 20.07.2021, містобудівні умови та обмеження для проєктування об'єкта будівництва за адресою: АДРЕСА_1 на земельній ділянці кадастровий номером 2610100000:23:001:1185 не видавалися, рішень виконавчого комітету Івано-Франківської мої ради про присвоєння поштової адреси: АДРЕСА_1 , не приймалося.
Відповідно до інформації Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради №12/32-12/1397 від 25.10.2021, по об'єкту будівництва за адресою: АДРЕСА_1 та на земельній ділянці кадастровий номером 2610100000:23:001:1185 будь яких дозвільних документів у сфері будівництва не видавалося.
Знаючи про відсутність дозвільних документів на будівництво та про відсутність рішення міської ради про присвоєння поштової адреси, з метою набуття права власності на торгові приміщення №І, II, III, IV, V, VI, VII, VIII за адресою: АДРЕСА_1 , тобто всупереч діючому законодавству України, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 діючи умисно, 26.11.2020 звернулися до державного реєстратора із заявами про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Частиною 2 статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» зазначено: якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, крім випадків, передбачених статтею 31 цього Закону.
Згідно п. 41 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Постанови №1127), для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна, крім інших документів, подаються:
1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
3) документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.
У той же день, тобто 26.11.2020 року, у порушення вимог статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та вимог п. 41 Постанови КМУ від 25.12.2015 № 1127, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 будучи державними реєстраторами, тобто особами, які згідно вимог ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» мають доступ до автоматизованої системи, в якій обробляються Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та Реєстр прав власності на нерухоме майно, використовуючи документацію, яка не містила будь яких фактичних даних, з якими закон пов'язує реєстрацію права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна, знаючи, що відповідні документи про готовність об'єкта до експлуатації органами Державної архітектурно-будівельної інспекції не видавались, поштова адреса: АДРЕСА_1 будь якому новозбудованому об'єкту нерухомого майна у визначеному законодавством порядку не присвоювалась, діючи умисно, несанкціоновано вчинили дії з інформацією, яка оброблюється в автоматизованих системах, а саме внесли до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно зміни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділів) об'єктів нерухомого майна - торгових приміщень (нежитлових) №І, II, III, IV, V, VI, VII, VIII у будинку, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 2610100000:23:001:1185, із незаконним присвоєнням адреси: АДРЕСА_1 , про що зробили запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
За результатами вище вказаних незаконних дій ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 безпідставно стали власниками нерухомого майна, а саме: торгових приміщень №І, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, адреса: АДРЕСА_1 , які знаходяться на земельній ділянці №2610100000:23:001:1185.
Об'єкти нерухомого майна - торгові нежитлові приміщення № I площею 206,6 кв.м., № ІІ площею 200,6 кв.м., № ІІІ площею 200,6 кв.м., № ІV площею 200,6 кв.м., № V площею 214,4 кв.м., № VІ площею 216,4 кв.м., № VІІ площею 216,4 кв.м., № VІІІ площею 216,4 кв.м. із присвоєною адресою: АДРЕСА_1 у вказаному кримінальному провадженні визнано речовими доказів та ухвалами слідчих суддів Івано-Франківського міського суду у справі № 344/20722/21 від 22.12.2021,№ 344/20732/21 від 21.12.2021, № 344/20688/21 від 21.12.2021, № 344/20689/21 від 23.12.2021, № 344/468/22 від 12.01.2022, № 344/20699/21 від 21.12.2021, № 344/20707/21 від 21.12.2021, № 344/20708/21 від 21.12.2021 на них накладено арешт із забороною розпорядження, користування та відчуження.
Відповідно до договорів купівлі-продажу № Н46А/4 від 10.12.2019,
№ Н46А/4 від 10.12.2019, № Н46А/4 від 10.12.2019, № Н46А/4 від 10.12.2019, № Н46А/4 від 10.12.2019, № Н46А/4 від 10.12.2019, № Н46А/4 від 10.12.2019, № Н46А/4 від 10.12.2019, загальна вартість торгових нежитлових приміщень № I, № ІІ, № ІІІ, № ІV, № V, № VІ, № VІІ та № VІІІ за адресою: АДРЕСА_1 станом на 10.12.2019 становила 1 689600 грн., що перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З метою забезпечення їх збереження або збереження їх економічної вартості, виникла необхідність передати торгові нежитлові приміщення № I, № ІІ, № ІІІ, № ІV, № V, № VІ, № VІІ та № VІІІ із присвоєною адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Набережна ім. Василя Стефаника, 46Бв управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Слідчий в судовому засіданні вимоги клопотання підтримав, просив клопотання задовольнити.
Власників майна про дату та час судового засідання повідомлено за адресами, які містяться в матеріалах кримінального провадження. Вказані особи до суду не з'явились, будь-яких заяв чи клопотань від них до суду не надходило.
Враховуючи встановлені процесуальним законом строки розгляду клопотання про арешт майна (в порядку якого розглядається дане клопотання), слідчий суддя дійшов висновку про розгляд клопотання без участі власників майна.
За змістом ч. 7 ст. 100 КПК України у випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - до слідчого судді Вищого антикорупційного суду, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173цього Кодексу.
Клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання (ч. 1 ст. 172 КПК України).
Частиною 2 ст. 100 КПК України визначено, що речовий доказ або документ, наданий добровільно або на підставі судового рішення, зберігається у сторони кримінального провадження, якій він наданий. Сторона кримінального провадження, якій наданий речовий доказ або документ, зобов'язана зберігати їх у стані, придатному для використання у кримінальному провадженні.
Відповідно до абзацу сьомого ч. 6 ст. 100 КПК України речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
Згідно ч. 7 ст. 100 КПК України у випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із ст.ст. 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим ч. 6 цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
У пункті 4 частини першої статті 9 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» зазначено, що на Національне агентство покладено функцію з організації здійснення заходів, пов'язаних з проведенням оцінки, веденням обліку та управлінням активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
За абзацом четвертим частини першої статті вказаного закону, управляючи активами, Національне агентство забезпечує збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та їх економічної вартості.
Частиною першою статті 21 вказаного закону встановлено, що управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється Національним агентством на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх економічної вартості.
Згідно з частиною першою статті 19 зазначеного закону встановлено, що Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. Активи, визначені абзацом першим цієї статті, приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів.
Відповідно до частини другої статті 19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», у разі прийняття в управління активів, які чи права на які та їх обтяження підлягають державній реєстрації, Національне агентство надсилає того самого дня інформацію про накладення арешту на активи органам, що ведуть державні реєстри таких активів, прав на них або їх обтяжень.
Передача арештованого у вказаному кримінальному провадженні зазначеного вище речового доказу для управління Національному агентству на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх економічної вартості є об'єктивною необхідністю з метою виключення прямого або опосередкованого впливу та посягання на арештоване майно, запобігання можливості знищення, відчуження майна.
Як встановлено слідчим суддею, зазначені в клопотанні об'єкти нерухомого майна - торгові нежитлові приміщення № I площею 206,6 кв.м., № ІІ площею 200,6 кв.м., № ІІІ площею 200,6 кв.м., № ІV площею 200,6 кв.м., № V площею 214,4 кв.м., № VІ площею 216,4 кв.м., № VІІ площею 216,4 кв.м., № VІІІ площею 216,4 кв.м. із присвоєною адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Набережна ім. Василя Стефаника, 46Б у вказаному кримінальному провадженні визнано речовими доказами (а.с. 67-69).
Ухвалами слідчих суддів Івано-Франківського міського суду у справі № 344/20722/21 від 22.12.2021,№ 344/20732/21 від 21.12.2021, № 344/20688/21 від 21.12.2021, № 344/20689/21 від 23.12.2021, № 344/468/22 від 12.01.2022, № 344/20699/21 від 21.12.2021, № 344/20707/21 від 21.12.2021, № 344/20708/21 від 21.12.2021 на них накладено арешт із забороною розпорядження, користування та відчуження (а.с.70-87).
Зміст постанов старшого державних виконавців ВДВС у м. Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про закінчення виконавчого провадження (а.с. 96-104) свідчить про те, що резолютивні частини вищевказаних ухвал слідчих суддів виконано органом державної виконавчої служби шляхом накладення арешту на перелічені в клопотанні об'єкти нерухомого майна.
Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан строком на 30 діб.
З 18.03.2022 року набрав чинності Закон України від 15 березня 2022 року № 2119-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» внесені зміни до ст. 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ.
Відповідно до цих змін продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
За таких обставин, зважаючи на те, що на даний час в Україні введено воєнний стан, враховуючи наявність передбачених законом підстав для застосування положень абзацу сьомого ч. 6 ст. 100 КПК України у кримінальному провадженні № 12021090000000169, слідчий суддя вбачає підстави для передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів для здійснення заходів з управління майном, а саме:торгові нежитлові приміщення № I, № ІІ, № ІІІ, № ІV, № V, № VІ, № VІІ та № VІІІ,які знаходяться в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки №2610100000:23:001:1185.
Керуючись ст.ст. 170-173, 309, 395 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901),для здійснення заходів з управління майном, а саме:торгові нежитлові приміщення № I, № ІІ, № ІІІ, № ІV, № V, № VІ, № VІІ та № VІІІ,які знаходяться в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки №2610100000:23:001:1185.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено та підписано 29.03.2022 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1