Постанова від 24.03.2022 по справі 594/264/22

Справа № 594/264/22

Провадження № 3/594/174/2022

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2022 року м.Борщів

Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Губіш О.А., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від заступника начальника відділення поліції №1 (м.Борщів) Чортківського районного відділу поліції ГУНП України в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, не працюючого,

за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

15 лютого 2022 року о 21 год. 36 хв. ОСОБА_1 в смт Мельниця - Подільська по вул.Площа Галицька, керував автомобілем марки Volkswagen Transporter, державний номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, що було встановлено в КНП «Борщівська міська лікарня», чим порушив вимоги п.2.9 а Правил дорожнього руху України.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому не визнав. Заявив, що свої інтереси в суді буде захищати самостійно, незважаючи на те, що попередньо досяг домовленостей з адвокатом Соха В.В., проте, не вбачає підстав для участі такого у розгляді справи.

Суду пояснив, що ввечері 15.02.2022 у нього з дружиною виник конфлікт, з приводу чого остання зателефонувала на лінію 102 та викликала поліцію. Після приїзду працівників поліції, щодо нього було складено протокол про адміністративне правопорушення, та винесено заборонний припис, згідно якого йому було заборонено з'являтися по місцю проживання дружини протягом п'яти днів. Після чого, працівники поліції залишили місце події, а через деякий час він також виїхав додому. Керуючи автомобілем в смт. Мельниця - Подільська, був зупинений працівниками поліції, які повідомили, що причиною зупинки є те, що в автомобілі не підсвічується номерний знак. З даним порушенням був згідний. Під час розмови із поліцейськими, такі повідомили, що від нього з порожнини рота чути різкий запах алкоголю, на що відповів, що спиртного не вживав і не вживає, так як у нього язва, він змушений постійно вживати ліки, і саме через це у нього наявні такі ознаки. Не зважаючи на його пояснення, поліцейські все ж таки запропонували йому пройти огляд на стан сп'яніння на місці події за допомогою приладу Драгер, на що не погодився. Після чого, надав згоду на проведення огляду на стан сп'яніння у медичному закладі, куди згодом був доставлений працівникаи поліції. В медичному закладі два рази продував прилад Алкотест, перший прилад показав 0, 45 проміле, другий раз 0, 35. З таким результатом був не згідний. Після цього, працівники поліції склали на нього протокол за ст.130 ч.1 КУпАП. Крім того, зазначив, що припускає, що внаслідок вживання ним медичних препаратів, прилад міг показати такий результат. Також вказав, що муштук техприладу не був при ньому розпечатаний, а також, ліцензія на застосування даного приладу, яким проводили обстеження, закінчилася у 2021 році. Також, вважає, що працівники поліції після складання на нього протоколу за вчинення конфлікту із дружиною, знали, що він буде змушений виїхати додому, тому спеціально його вичікували, щоб якомога більше скласти щодо нього протоколів.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, виходячи з наступного.

Так, відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП відповідальність за вказане адміністративне правопорушення настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом від проходження, відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.

Порядок огляду водія на стан алкогольного сп'яніння визначений ст.266 КУпАП. Крім того, регламентований постановою КМУ від 17 грудня 2008 року № 1103.

Так, відповідно до ст. 266 КУпАП та постанови КМУ від 17 грудня 2008 року № 1103 Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі - Постанова) встановлено, що огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом. Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки працівники Національної поліції або особи, щодо неупередженості яких є сумніви. Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. Огляд же особи на стан алкогольного сп'яніння, проведений з порушенням вимог ст. 266 КУпАП, вважається недійсним (ч. 5 цієї статті).

Крім того, аналогічні вимоги містяться в Наказі МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735 "Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції" згідно розділу ІІ якої, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу I цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання. Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції. Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви. Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції. Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (додаток 2) (далі - акт огляду). У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.

Відповідно до ст.266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом можливість керування цим транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом.

Твердження ОСОБА_1 в ході розгляду справи повністю були спростовані дослідженими у справі доказами.

Так, згідно даних протоколу про адмінітсративне правопорушення, слідує, що 15.02.2022 о 21 год. 36 хв. в смт Мельниця - Подільська по вул.Площа Галицька, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки Volkswagen Transporter, д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою приладу Драгер у встановленому законом порядку проводився на місці зупинки за допомогою газоаналізатора Драгер, Alkotest 6810 ARAM-0601, відмовився, забажав пройти аналогічний огляд в КНП Борщівській міській лікарні, що підтверджується висновком медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння від 15.02.2022.

Із доданого до протоколу про адміністративне правопорушення акта огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів вбачається, що огляд за допомогою газоаналізатора Alkotest 6810 ARAM-0601 на місці зупинки транспортного зсобу , не проводився, оскільки ОСОБА_1 від проходження такого відмовився.

Згідно направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ОСОБА_1 було доставлено в КНП «Борщівська міська лікарня».

Згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складеному о 22 год. 44 хв. 15.02.2022 в КНП «Борщівська міська лікарня» лікарем ОСОБА_2 , ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння, легка ступінь. 0, 45 проміле, повторно 0, 35 проміле.

Твердження ОСОБА_1 з приводу того, що термін дії свідоцтва про повірку приладу, який він продував в медичному закладі, закінчився ще у 2021 році, повністю спростовуються доданою до проколу копією свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №1221-Ф від 01.12.2021, яке чинне до 01.12.2022.

Наведене також спростовується і переглянутим в судовому засіданні відеозаписом події, доданим до протоколу, яким зафіксовано, окрім іншого, що ОСОБА_1 в медичному закладі було надано свідоцтво про повірку приладу, і лікарем, на зауваження такого, також було наголошено що воно чинне до 2022 року. Окрім того, на відео зафіксовано, що муштук до приладу був розпечатаний лікарем при ОСОБА_1 .

На відеозаписі також зафіксовано факт керування ОСОБА_1 автомобілем, в якому не підсвічувався задній номерний знак, що стало підставою його зупинки працівниками поліції, факт його спілкування з працівниками поліції після зупинки, роз'яснення останніми ОСОБА_1 підстав його зупинки та його прав, перелічено ознаки алкогольного сп'яніння, після виявлення яких, працівниками поліції було запропоновано пройти огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою технічного приладу Драгер, Alkotest 6810 ARAM-0601, його відмову від проходження такого, а також факт його проходження в медичному закладі КНП «Борщівська міська лікарня». При цьому відеозапис на місці зупинки а також в медичному закладі, працівниками поліції проводився безперервно.

Будь-яких доказів того, що виявлені працівниками поліції у ОСОБА_1 на місці зупинки транспортного засобу ознаки алкогольного сп'яніння, були викликані внаслідок вживання ним відповідних медичних препаратів, суду надано не було, не здобуто таких і в ході судового розгляду.

Аналіз досліджених судом доказів, дає підстави дійти висновку, що працівники поліції відносно ОСОБА_1 діяли виключно з дотриманням норм чинного законодавства, встановили факт порушення ОСОБА_1 ПДР України, у зв'язку з чим його, як водія, притягнуто до відповідальності, та виявивши при цьому ознаки, які вказували на те, що він перебуває у стані алкогольного сп'яніня, вжили всіх заходів щодо перевірки такого - у визначеному законом порядку.

За таких обставин, вбачаючи в діях ОСОБА_1 ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, враховуючи характер вчиненого діяння, дані про особу порушника, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, приходжу до висновку, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення відповідно до санкції ч.1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.

На підставі ч.1 ст.130 КУпАП та керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», -

ПОСТАНОВИВ:

Накласти на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Стягнути з ОСОБА_1 - 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Скарга на постанову може бути подана до Тернопільського апеляційного суду через Борщівський районний суд.

Суддя: