Ухвала від 25.03.2022 по справі 300/1362/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"25" березня 2022 р. cправа № 300/1362/22

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту Калуської районної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз», Товариство з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд», Комунальне підприємство «Водоканал» Долинської міської ради, комунальне підприємство «Комунгосп» Долинської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання здійснити нарахування і виплату пільги, з 01.07.2015, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 21.03.2022 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління соціального захисту Калуської районної державної адміністрації (надалі по тексту також - відповідач, Управління)? треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз», Товариство з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд», Комунальне підприємство «Водоканал» Долинської міської ради, комунальне підприємство «Комунгосп» Долинської міської ради (надалі по тексту також - треті особи) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити нарахування і виплату пільги, з 01.07.2015.

В силу правового регулювання пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Вивчення змісту адміністративного позову та долучених до нього документів свідчить, що позовна заява не відповідає вимогам встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України з наступних підстав.

За приписами пунктів 5, 8 частини 5 статті 160 коментованого Кодексу, серед іншого, у позовній заяві зазначається:

- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;

- зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності).

В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 стверджує, що до складу його сім'ї входять тільки непрацездатні особи, тобто він та його дружина, що було підтверджено відповідною довідкою про склад сім'ї, яка надавалась до відповідача з усіма матеріалами при зверненні за отриманням пільг, а також пенсійним посвідченням. Вказує, що до відповідача звертався 27.03.2020 за призначенням пільг та надавав всі необхідні документи.

Однак позивач, зазначаючи про наявність таких обставин, не долучив довідку про склад сім'ї та самого звернення від 27.03.2020, до якого таку довідку було долучено.

Частиною 4 статті 161 КАС України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (частини 1, 2, 4, 5 статті 94 КАС України).

Окрім вказаного, позов, як визначено частиною 1 статті 122 КАС України, може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина 6 статті 161 КАС України).

ОСОБА_1 у прохальній частині поданого адміністративного позову, поряд з іншим, просить відновити порушене право з 01.07.2015, в той же час із заявою до Управління про встановлення пільг позивач звернувся 27.03.2020.

Разом з тим, в будь-якому випадку згідно із частиною 2 статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Жодної мотивації чи обґрунтування дотримання строків звернення до суду позивач не зазначив, будь-які докази про поважність причин пропуску відповідного строку не подав.

Таким чином, із матеріалів справи слідує, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача поновити позивачу з 01.07.2015 нарахування і виплату відповідних пільг, заявлені поза межами шестимісячного строку звернення до суду.

Заяви про поновлення строку звернення до суду, із зазначенням причин поважності його пропуску, позивачем не надано.

При цьому суд звертає увагу, що за змістом статті 122 КАС України при визначенні початку перебігу строку звернення до суду законодавець виходить не тільки з факту безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про ці факти. Тобто для визначення обставини дотримання/недотримання строку звернення до суду важливими є як об'єктивні (дата порушення права), так і суб'єктивні (особа дізналася або повинна була дізнатися про це порушення) фактори.

Частинами 1, 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.

Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху згідно вимог частини 2 статті 169 КАС України зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

П О С ТА Н О В И В:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту Калуської районної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз», Товариство з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд», Комунальне підприємство «Водоканал» Долинської міської ради, комунальне підприємство «Комунгосп» Долинської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання здійснити нарахування і виплату пільги, з 01.07.2015, - залишити без руху.

2. Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення виявлених недоліків, шляхом подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду:

- підтвердження складу сім'ї та дійсної площі житла за відповідною адресою, нарахування пільг по якій є предметом позовних вимог;

- звернення позивача до відповідача за отриманням пільг 27.03.2020;

- приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених частинами 6 статті 161, частини 1 статті 123 КАС України, подаючи заяву про поновлення строку із зазначенням причин пропуску строку звернення до суду із вказаним позовом та доказів поважності причин його пропуску.

Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.