Рішення від 21.03.2022 по справі 300/4087/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" березня 2022 р. справа № 300/4087/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Шумея М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Керівника Калуської окружної прокуратури Івано-Франківської області до Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Керівник Калуської окружної прокуратури Івано-Франківської області звернувся до суду з адміністративним позовом до Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.08.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Калуською окружною прокуратурою вивчено стан дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів та виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області. На переконання позивача виявлені недоліки негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд, і можуть призвести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків.

08.09.2021 від Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області надійшов відзив на адміністративний позов за №734/06-17 від 07.09.2021. У відзиві представник відповідача зазначив, що встановлені на території Брошнів-Осадської селищної ради дитячі майданчики не можуть вважатися об'єктами благоустрою відповідно до визначення ст. 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Просив суд у задоволенні позову відмовити.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін матеріали адміністративної справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

Рожнятівським відділом Калуської окружної прокуратури Івано-Франківської області вивчено стан дотримання законодавства України про охорону дитинства та щодо дотримання вимог законодавства забезпечення благоустрою населених пунктів Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області.

Під час вивчення виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків Брошнів-Осадської селищної ради, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд і можуть призвести, у разі їх неусунення, до настання тяжких наслідків.

Івано-Франківська окружна прокуратура звернулась до голови Брошнів-Осадської селищної ради із листом №09.52/2-58-203вих-21 від 17.06.2021 про надання інформації щодо наявності дитячих майданчиків, проведення технічної інвентаризації та паспортизації таких майданчиків (а.с.11).

Листом від 30.06.2021 за №1500/06-17 відповідач повідомив, що на території громади проводиться технічна інвентаризація майна комунальної власності, відповідно будуть виготовлені технічні паспорти на всі об'єкти. У додатку до вказаного листа зазначено, що на балансі територіальної громади перебуває 32 дитячих майданчики, у таких населених пунктах: смт. Брошнів-Осада, с. Брошнів, с. Кадобна, с. Креховичі та с. Раків. При цьому технічна інвентаризація жодного із зазначених дитячих майданчиків не проводилась (а.с.12-13).

Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів по розробленню та затвердженню планів технічної паспортизації та інвентаризації дитячих майданчиків протиправною, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії, конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.

Згідно з частинами першою та третьою статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Відповідно до пункту 44 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначені в Законі України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005р. №2807-IV (далі - Закон №2807-IV), який спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону №2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб).

Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що заходами з благоустрою населених пунктів є роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно із частиною першою статті 2 Закону №2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

До об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, зокрема, парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики (пункти 1, 2 частини першої статті 13 Закону №2807-IV).

Елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків (пункт 8 частини першої статті 21 Закону №2807-IV).

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону №2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до частин першої-другої статті 20 Закону №2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Згідно з частиною третьою статті 15 Закону №2807-IV орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою, в тому числі дитячих ігрових майданчиків, визначено Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженою наказом Мінрегіонбуду від 29.10.2012 №550 (далі - Інструкція №550).

Пунктом 1.2 Інструкції №550 визначено, що ця Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).

Згідно із пунктом 1.3. Інструкції №550 у цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:

- паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації;

- технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Відповідно до пунктів 1.4-1.5 Інструкції №550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.

Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.

Згідно з пунктами 1.6-1.8 Інструкції №550 на підставі матеріалів технічної інвентаризації об'єктів благоустрою на кожний об'єкт благоустрою складається інвентаризаційна справа згідно з додатком 1 до цієї Інструкції.

Склад інвентаризаційної справи визначається відповідно до опису інвентаризаційної справи, наведеного в додатку 2 до цієї Інструкції.

Сформована інвентаризаційна справа підписується представником виконавця і передається замовнику або підписується власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою, якщо вона проводилася ним самостійно.

Інвентаризаційній справі присвоюється інвентарний номер, який проставляється на кожному аркуші матеріалів цієї справи та документів, долучених до неї.

Інвентаризаційну справу зберігає замовник.

Замовником передається копія інвентаризаційної справи балансоутримувачу об'єкта благоустрою (у разі його визначення).

Пунктами 2.1-2.3 Інструкції №550 передбачено, що при проведенні робіт з технічної інвентаризації об'єктів благоустрою виконавцем обов'язкова участь представника замовника, у присутності якого проводиться обстеження, що фіксується на абрисі (в ескізі), складеному згідно з додатком 3 до цієї Інструкції.

Технічна інвентаризація проводиться в натурі з використанням копій планів об'єкта благоустрою, знятих з наявних планів, геодезичних матеріалів, креслень, проектів, графічних матеріалів, а також копій інвентаризаційних справ об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою, інженерних мереж, що розміщені на об'єкті благоустрою, тощо.

У разі відсутності планів здійснюється зйомка об'єкта благоустрою.

Копії планів об'єкта благоустрою звіряються з натурою, уточняються на місці нанесені на плани межі із сусідніми об'єктами благоустрою і ситуація; у разі потреби проводиться додаткова зйомка.

Зміни в ситуації відображаються на абрисі (в ескізі), який є основою для внесення змін до плану об'єкта благоустрою. При змінах понад 50 відсотків площі проводиться нова горизонтальна зйомка.

Відповідно до пунктів 3.1-3.2 Інструкції №550 на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця.

Показники технічного паспорта заповнюються після виконання всіх графічних і обчислювальних робіт.

Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.

З матеріалів справи вбачається, що згідно листа Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області від 30.06.2021 за №1500/06-17 на території Брошнів-Осадської територіальної громади перебуває 32 дитячих майданчики, у таких населених пунктах: смт. Брошнів-Осада, с. Брошнів, с. Кадобна, с. Креховичі та с. Раків. Проте технічна інвентаризація жодного із зазначених дитячих майданчиків не проводилась (а.с.12-13).

Отже, у розумінні вимог чинного законодавства вказані ігрові майданчики, які введені в експлуатацію та перебувають на балансі органу місцевого самоврядування, є об'єктом благоустрою, та, відповідно, підлягають технічній інвентаризації та паспортизації.

З огляду на наведене суд відхиляє як безпідставні доводи відповідача про те, що встановлені на території Брошнів-Осадської селищної ради дитячі майданчики не можуть вважатися об'єктами благоустрою згідно із Законом №2807-IV.

Матеріали справи не містять доказів затвердження відповідачем плану інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою - дитячих ігрових майданчиків.

Оскільки матеріали справи свідчать про те, що Брошнів-Осадська селищна рада не затвердила план технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою - 32 дитячих майданчиків, у смт. Брошнів-Осада, с. Брошнів, с. Кадобна, с. Креховичі та с. Раків, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, а отже позовні вимоги є обґрунтованими.

Згідно з Рекомендацією №R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас згідно пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

Суд зазначає, що оскаржувані дії відповідача у розглядуваній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях та чітко обмежені нормами Закону №2807-IV.

У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести технічну інвентаризацію та паспортизацію дитячих майданчиків, розташованих на території Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області.

Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України під час задоволення позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Суд зазначає, що прокурор у даному випадку, звертаючись до суду з позовом, діяв як посадова особа органу державної влади, виступаючи в інтересах держави Україна.

У зв'язку з цим, суд дійшов висновку, що оскільки позивачем не надано доказів понесених витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, то судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області щодо не проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків розташованих на території Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області.

Зобов'язати Брошнів-Осадську селищну раду Калуського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04355102, вул. 22 січня, 85, с. Брошнів-Осада, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77611) провести технічну інвентаризацію та паспортизацію дитячих майданчиків, розташованих на території Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шумей М.В.