Справа № 686/1482/22
Провадження № 3/686/812/22
14 березня 2022 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Трембач О.Л., ознайомившись з матеріалами справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканка АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 , головний бухгалтер ТОВ «INTER CARS Ukraine»,
за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Головним державним інспектором ДПС України Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ОСОБА_2 направлено до суду для розгляду справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Ознайомившись з матеріалами справи, приходжу до висновку, що справа підлягає поверненню до ДПС України Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків для доопрацювання, оскільки всупереч вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі, - не вказано відомості про дату та час вчинення правопорушення.
Відповідно до ст. 255 КУпАП: «У справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати:
- уповноважені на те посадові особи: … центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та його територіальних органів (статті 51- 2, 155- 1, 162- 1, 163 -1 - 163 -4, 163 -12, частини друга і третя статті 163 17, статті 164, 164 5, 164 16, 166 16, 166 17, 177 2)».
В переліку уповноважених посадових осіб центрального та територіального органу ДПС України, відсутня така особа як ОСОБА_2 (головний державний інспектор Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків).
В протоколі про адміністративне правопорушення не вказано чи входить в коло посадових обов'язків ОСОБА_1 подання звітності до органів ДПС та не зазначено жодного документу, який би визначав її посадові обов'язки. Суд має встановити, чи дійсно ОСОБА_1 є посадовою особою ТОВ «INTER CARS UКRAINE», з якого періоду та коло її посадових обов'язків. Але, таких документів до протоколу не надано.
Частина 1 ст. 1631 КУпАП передбачає наявність спеціального суб'єкта - посадової особи.
Згідно ст. 14 КУпАП: «Посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків».
Разом з тим, на запит суду не надано всі затребуванні первинні документи.
Наведені порушення закону є істотними і не можуть бути усунуті в судовому засіданні.
В ході правильного складення протоколу про адміністративне правопорушення, уповноваженій особі слід виконати вимоги ст.ст. 254, 256 КУпАП та при цьому, звернути увагу, що не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, стосовно якої його складено.
З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 7, 245, 256, 278 КУпАП,
постановив:
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП повернути до ДПС України Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків для доопрацювання, в ході якого слід усунути, зазначені в описовій частині постанови недоліки.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: